مشکل جابجایی حروف کیبورد در ویندوز

تعدادی از خوانندگان وبلاگ درباره «مشکل جابجایی حروف بر روی صفحه کلید و اشتباه تایپ شدن حروف کیبورد» سوال کرده اند. در این مطلب در این باره صحبت خواهم کرد.

«مشکل جا به جایی حروف کیبورد در ویندوز» یک مشکل عمومی است، بارها از من سؤال شده و برای خودم نیز پیش آمده است. چندی قبل بعد از متصل کردن یک کیبورد بی سیم به لپ تاپ؛ کلیدهای حروفی سمت راست کیبورد لپ تاپم عوض شده بود و به جای حروف عددها تایپ می شدند.

نکته ای که با اطمینان می شود گفت این است که در این مواقع سیستم تان ویروسی نشده و با یک حرکت ساده مشکل صفحه کلید شما رفع خواهد شد.

تقریبا تمام کسانی که عبارت های زیر را جستجو می کنند، مشکل «جا به جایی حروف کیبورد در ویندوز» را دارند:

 • بهم ریختن کیبورد لپ تاپ
 • اشتباه تایپ کردن کیبورد لپ تاپ
 • تنظیمات کیبورد در ویندوز 10
 • تنظیمات کیبورد کامپیوتر ویندوز 7
 • آموزش رفع مشکلات کیبورد لپتاپ
 • عوض شدن جای حروف در کیبورد
 • حروف فارسی روی کیبورد لپ تاپ
 • کار نکردن بعضی دکمه های کیبورد کامپیوتر
 • رفع مشکل جابجایی حروف کیبورد در ویندوز 7
 • رفع مشکل جابجایی حروف کیبورد در ویندوز 10
 • به هم ریختن و جابجا شدن حروف کیبورد لپ تاپ
 • لپ تاب من صفحه کلیدش حروف را قاطی کرده! چکار کنم؟

یکی دیگر از کاربران «این مشکل را این گونه گزارش داده است: روی کیبورد لپ تاپ من، حروف ح خ ه ع ت ن م ک / . و ئ، اعداد را تایپ می کنند!» تعدادی نیز فکر می کنند با نصب فارسی ساز مشکل رفع می شود. بدون شک این موضوع به فارسی ساز ویندوز شما مربوط نیست.

در برخی لپ تاپ ها که بخش اعداد حذف شده است، برای انجام امور حسابداری که اعداد باید کنار هم باشند و با یک دست بشود آن ها را تایپ کرد، یک راه حل تعبیه کرده اند. در این لپ تاپ ها اگر شما کلید Fn را نگه داشته و کلیدی به نام Num Lock یا Num lk را بفشارید، حروف ح خ ه ع ت ن م ک / . و ئ به اعداد تبدیل می شوند و یک Num Pad نسبتاً مناسب ایجاد می شود.

اگر با این مشکل مواجه شدید، خیلی راحت کلیدهای Fn+Num lk را بفشارند تا این اعداد دوباره تبدیل به حروف شوند. اما برای حل مشکل بطور دائمی، کافی است کلید Fn + Insert را بزنید تا کیبورد به حالت عادی باز گردد.

برای لپ تاپ ها و در برخی از سیستم ها کلیدی بر روی کیبورد مشخص شده است که عملکرد کلیدهای دیگر را تغییر می دهد، این کلید بر روی سیستم شما فعال شده است کافی هست آن را غیرفعال کنید.

در برخی لپ تاپ های Asus کلید Fn + Insert را فشار دهید این ویژگی غیرفعال می شود.
در لپ تاپ های سامسونگ با زدن کلید Fn + F11 کلید NumLK این ویژگی را فعال و غیرفعال می کند.
در برخی لپ تاپ های Sony کلید NumLK این ویژگی را فعال و غیرفعال می کند.
ممکن هست چراغی هم بر روی سیستم برای آن وجود داشته باشد که با فعال شدن روشن یا خاموش شود.

به طور کلی با غیرفعال کردن این نوع ویژگی مشکل حل خواهد شد.

بهم ریختن کیبورد لپ تاپ | کلید NUM LK

برخی اوقات در هنگام استفاده از کیبورد به مشکلی برخورد می کنیم که به جای تایپ برخی حروف اعداد نوشته می شوند مثلا به جای حرف «ه» به هنگام استفاده از کیبورد فارسی یا «I» در زبان انگلیسی عدد «5» نوشته می شود که این مشکل مربوط به لپ تاپ شما نیست بلکه یک قابلیت است که به اشتباه توسط شما فعال شده.

کلید Num Lk

کلیدهای سوئیچی Num Lk معمولا در بالای صفحه کلید قرار دارد و در سمت راست کیبورد تعبیه شده است. قابلیتی که به دلیل کمتر بودن دکمه های لپ تاپ و حذف بخش اعداد از کلیدها در کیبورد اعمال شده است. به هنگام استفاده از کیبورد در نرم افزار های حسابداری به دلیل تایپ سریع و راحتی کاربر باید اعداد برای تایپ با یک دست باید به هم نزدیک باشند به همین علت از دکمه می شود.

بهم ریختن کیبورد لپ تاپ | کلید NUM LK

به هنگام روشن بودن کلید عملکرد بخش صفحه کلید روی اعداد می رود به جای حروف ح خ ه ع یا P O I U در ردیف اول به ترتیب 6 5 4 تایپ می کند به جای حروف ک م ن ت یا L K J در ردیف دوم به ترتیب 3 2 1 تایپ می شود.

و در ردیف آخر به جای کلید های . و ئ به ترتیب + و 0 نمایش داده می شود. این امر در هنگام استفاده از زبان فارسی و انگلیسی درکیبورد صادق است که کار یک حسابدار یا شخصی که از اعداد استفاده می کند برای استفاده یک دستی آسان شود.

روش غیرفعال کردن Num Lk

برای حل این مشکل و استفاده از حروف کیبورد، کلید Num Lk را غیرفعال کنید. مثلا در لپ تاپ های سونی در لپ تاپ هایی که روی این کلید کلمه دیگری نیز وجود داشت و Num Lk رنگ دیگری داشت بدین معناست که این کلید همراه با کلید Fn کار می کند که شما باید با نگه داشتن Fn و Num Lk این کار را انجام دهید. مانند لپ تاپ های DELL.

در برخی دیگر از لپ تاپ ها مانند ایسوز باید برای غیر فعال کردن آن از Fn و Insert به صورت همزمان استفاده کنید. دراکثر لپ تاپ ها چراغی در بالای کیبورد برای نمایش خاموش یا روشن بودن کلید Num Lk وجود دارد.

0
اشتراک‌گذاری

3 دیدگاه

 1. امیر

  دوست عزیز دکمه fn بروی pc کدوم دکمه است؟

 2. مقدم

  سلام خدمت محترمتون
  خواستم یه تشکز کنم بابت مطلب مفیدی که ابه لشتراک گذاشتین
  لپ تاپ سونی داشتم و مشکلم حل شد.

 3. علی

  سلام. واقعا عالی و کاربردی بود. ممنونم

ارسال پاسخ