چرا خواهران جنگ، ترکیه را نگران کرده است؟

کارگردان فرانسوی فیلم «خواهران جنگ» می گوید: جهان مدیون کُردها است، فیلم من درباره ترس داعش از زنان مبارز کُرد است و این به نفع ترکیه نیست.

فیلمی با عنوان «خواهران جنگ» به انگلیسی Sisters in Arms توسط یک کارگردان فرانسوی ساخته شده که همزمان با پیش نمایش آن، چالش زیادی در سطح سیاسی و هنری ایجاد کرده است به نحویی که برخی از سیاستمداران ترکیه را هم به واکنش وا داشته است.

این فیلم روایتی از نبرد زنان کُرد در مقابل داعش است که موجب نگرانی رجب طیب اردوغان و مسئولان ترکیه شده است. کارگردان فیلم می گوید: من خوب می فهمم که چرا اردوغان و ترکیه از ساخت این فیلم نگران هستند چراکه صحنه های فیلم کاری می کنند که مردم جهان خود را مدیون کُردها بدانند.

فیلم «خواهران جنگ» توسط «کارولین فُرست» کارگردان و روزنامه نگار فرانسوی ساخته شده است. فیلم داستان دختری ایزدی با نام «زارا» است که توسط داعش به بردگی گرفته می شود. زارا خود را از دست داعش نجات می دهد و وارد گردان نیروهای بین الملی زنان علیه داعش می شود.

کارولین فُرست در باره فیلم می گوبد: پیش از همه چیز این فیلم تخیلی نیست و از گروه یا سرزمینی روایت نمی کند بلکه درباره مبارزه زنان کُرد در برابر داعش است که خط اول مقاومت هستند. فیلم نمایش دهنده وحشیگری داعش و مبارزه زنان کُرد است.

این کارگردان ادامه می دهد: بعد از شکست داعش برایم روشن شد که تفکر داعش توسط زنان از بین رفته است. آن ها از زنان کُرد می ترسیدند چرا که معتقد بودند اگر از سوی زنی کشته شوند به بهشت نمی روند، به همین خاطر من هم فکر کردم که یک فیلم سینمایی می تواند این مسئله را به خوبی نشان دهد.

با آغاز اکران این فیلم در اروپا، مسئولان ترکیه مخالف خود را با ساخت فیلم نشان دادند و آن را تبلیغ برای تروریسم وصف کردند.

اما کارگران فیلم می گوید: من نگرانی های ترکیه و اردوغان را درک می کنم چون که فیلم باعث می شود رییس جمهور ترکیه احساس شرمندگی کند. آن ها ضد کُردها هستند و نمی خواهند دنیا از وجود واقعیت ها مطلع شوند.

کارولین فُرست ادامه می دهد: جهان مدیون کُردها است و فیلم درباره ترس داعش از زنان مبارز کُرد است و این به نفع ترکیه نیست.

فیلم سینمایی «خواهران جنگ» به نویسندگی و کارگردانی «کارولین فورست» با نقش‌آفرینی «دیلان گوین»، «امیره کاسر»، «کامیلیا جوردانا»، «مایا سانسا»، «اشفیر گیرال»، «نانه بلوندیل»، «کوکماز ارسلان»، «نوش سکوگین»، «مارک ریدر»، «یوسف دوزو» در روز 9 مهر (1 اکتبر 2019) در مراسم افتتاحیه چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در تالار هنر در شهر سلیمانیه پایتخت فرهنگ و هنر اقلیم کردستان عراق پخش شد.

گفتنی است، این فیلم عنوان هایی مثل: دختران مسلح، خواهران خشن، خواهران اسلحه و خواهران مسلح نیز دارد.

0
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ