آشنایی با مجموعه آثار تاریخی و جهانی تخت سلیمان

مجموعه آثار تاریخی و جهانی تخت سلیمان در 42 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی واقع شده است. این مجموعه با آثاری پر رمز و راز دارای عجایب سحرآمیزی از زادگاه زرتشت است که بازدید از آن 5 دوره تاریخ تمدن بشری و ایرانی را به علاقه مندان معرفی می کند.

بیشتر بخوانید
0
اشتراک‌گذاری

صعود کوهنوردان آلمانی به قله علم کوه

با وجود بارش برف و مساعد نبودن هوای منطقه تخت سلیمان واقع در کلاردشت، 15 کوهنورد آلمانی در قالب یک تیم کوهنوردی واحد به قله علم کوه صعود کردند. این کوهنوردان آلمانی که قبل از تغییرات جوی و ورود سامانه ناپایدار برنامه خود را آغاز کرده بودند توانستند با موفقیت، روز پنجشنبه به قله علم کوه صعود نمایند. با توجه به بارش برف در ارتفاعات که بین 10 تا 15 سانتی متر بوده این گروه مسیر حصارچال تا قله علم…

بیشتر بخوانید
0
اشتراک‌گذاری

دیداری از زندان سلیمان واقع در روستای تخت سلیمان

زندان سلیمان نام کوهی مخروطی شکل و میان تهی است که در 3 کیلومتری غرب تخت سلیمان قرار دارد. این کوه هزاران سال پیش، بر اثر رسوب کانی های آب دریاچه آن به وجود آمده است. ارتفاع این کوه از زمین مجاور خود 97 تا 107 متر است و بر فراز آن گودال عمیقی در حدود 80 متر دیده می شود که قطر دهانه آن به طور تقریبی 65 متر است.

بیشتر بخوانید
9
اشتراک‌گذاری

نگاهی به پیشینه شهر تاریخی و جهانی تخت سلیمان

تخت سلیمان (یا آتشکده آذرگُشنَسب) نام محوطه تاریخی بزرگی در نزدیکی تکاب و روستای تخت سلیمان (در گذشته نصرت آباد) در استان آذربایجان غربی و 45 کیلومتری شمال شرقی این شهر است. تخت سلیمان بزرگ ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به شمار می رفت؛ اما در سال 624 میلادی و در حمله هراکلیوس، امپراتور رومیان، به ایران تخریب شد.

بیشتر بخوانید
0
اشتراک‌گذاری
  • 1
  • 2