راهنمای صعود به قله بینالود

قله بینالود مشهورترین کوه در استان خراسان است که دارای 3211 متر ارتفاع و در چند کیلومتری شمال شهر نیشابور واقع شده است.

بینالود بخشی از رشته‌ کوه البرز است، مشهور به بام خراسان است. این کوه بین نیشابور و مشهد قرار گرفته و با توجه به اینکه در منطقه گرم و خشک واقع شده دارای بارندگی نسبتا قابل توجهی است. چیزی حدود 400 تا 5000 میلی متر در سال میزان بارندگی این منطقه است.

از سایر قله های این رشته کوه می توان به قله شیرباد (3320 متر)، قله فلسکه (3100 متر) و قله قوچگر (3050 متر) اشاره کرد. در قسمت شمالی آن نیز رشته کوه فرعی با دره‌ های صخره ای و به عمق 200 تا 300 متر وجود دارد که از معروف ترین و پر آب ترین آن ها اخلمد است.

صعود به قله بینالود در فصل تابستان طی یک برنامه 1.5 روزه امکانپذیر است. اما از آنجایی که در زمستان این مسیر پر برف است و کوله کشی سنگین و برفکوبی زیاد دارد صعود به قله زمانبر است. در صورت مناسب بودن هوا با یک برنامه 2.5 الی 4 روزه صعود به قله را می توان برنامه ریزی کرد.

در رخ جنوبی کوه بینالود، مسیر دو کوهی یک یال با شیب ملایم؛ این امکان را به شما می دهد تا به صورت آهسته و پیوسته خود را آرام آرام به قله برسانید. این مسیر برای صعود زمستانی به قله بینالود، مناسب تر است و معمولا کوهنوردان از این مسیر در زمستان استفاده می کنند. علت انتخاب این مسیر، بیشتر بدین جهت است که خطر سقوط بهمن کمتر است.

مدت زمانی که از این مسیر می توان به قله رسید حدود 13 ساعت است، لازم به ذکر است که در طول این مسیر چند چشمه وجود دارد که می توانید از آن ها جهت آب مورد نیاز بهره برد.

اما سریع ترین راه رسیدن به قله بینالود از مسیر یال گرده میسر می شود که دقیقا به روی قله شما را هدایت می کند و باعث می شود در فاصله کمتری به قله برسید. به همین جهت مورد علاقه کوهنوردان است چون با سرعت بیشتری می توان به قله رسید. این یال در بین دو یال دوکوهی و سوزنی ها واقع شده و در سمت شمال پناهگاه دو شهید نمایان است.

در ابتدای شروع مسیر از این یال، چشمه ای دائمی وجود دارد که قبل از صعود می تواند منبعی مناسب برای تامین آب مورد نیاز کوهنوردان باشد. پس از عبور از این چشمه فقط و فقط 2 ساعت و نیم بعد به قله خواهید رسید. اما نکته اینجاست که این مسیر برای تابستان مناسب است زیرا در زمستان خطر ریزش بهمن وجود دارد. در صورتی که در زمستان این مسیر را انتخاب کردید باید بسیار با احتیاط صعود کنید.

یکی از فنی ترین و پر هیجان ترین مسیرهای صعود به قله بینالود مسیر سوزنی ها است. از پناهگاه دوشهید 5 ساعت که کوهنوردی کنید سپس به ابتدای مسیر سوزنی ها خواهید رسید. در این محل پناهگاهی به همت کوهنوردان بنا شده که نامش «پناهگاه مدرس» است. پناهگاه در ارتفاع 2900 متری قرار دارد و از آنجا می توان 3 ساعته به قله رسید. اما در این مسیر کوهنوردان باید به فنون کوهنوردی آگاه باشند و چون صعود کننده باید معابر سنگی را پشت سر بگذارد (به اصطلاح، مسیر دست به سنگ زیادی دارد) به همین دلیل این مسیر دارای هیجان و جذابیت زیادی است.

مسیرهای صعود به قله بینالود

برای صعود به قله بینالود راه های متعددی را می توانید انتخاب کنید که این مسیرها عبارت است از:

رخ شمالی: شامل یال دره فریزی است. روستای فریزی یکی از آبادی های شهرستان چناران است که مبدا این مسیر است.

رخ جنوبی: شامل سه مسیر صعود است. 1. یال دو کوهی، 2. یال گرده و 3. مسیر سوزنی ها.

هر یک از راه های صعود که اعلام شد، امروزه با همت کوهنوردان دارای جانپناه هستند. در طی مسیر این جانپناه ها به کوهنوردان کمک فراوانی می کنند. تا پناهگاه دوشهید به منظور صعود به قله باید به روستاهای صومعه و عیش آباد که هر دو در 15 کیلومتری شمال نیشابور قرار گرفته اند و در دو طرف رودخانه میرآباد قرار گرفته اند رسید. می توان از نیشابور به مدت 20 دقیقه به این روستاها رسید، بعد از گذر از این روستاها، راهی که به رودخانه می رسد را در پی بگیرید و بعد از آن در خلاف مسیر رودخانه ادامه مسیر دهید.

بعد از دو و نیم ساعت که در این مسیر ادامه می دهید به منطقه ای به نام کمر کندول خواهید رسید و پس از 5 دقیقه ادامه مسیر به یک دوراهی می رسید که اسم آن دوراهی کُتَل است. این دوراهی از سمت چپ رودخانه جدا شده و شما امکان سوار شدن با ماشین تا این دوراهی جهت تسریع برنامه و ذخیره انرژی را دارید. بعد از 1.5 ساعت پیاده روی در دره کتل به باغی که در دامنه های راس قرار دارد می رسید.

اگر مسیری که بر روی کوه قرار گرفته را ادامه بدهید، پس از حدود 40 دقیقه به روی یال می رسید. از این نقطه پناهگاه دوشهید رویت می شود البته باید شرایط جوی برای دیدن آن مناسب باشد. بعد از طی به چشمه نهه می رسید. این مکان در صعودهای زمستانی می تواند به عنوان کمپ اول کوهنوردان در نظر گرفته شود. با ادامه مسیر به زرشک زار می رسید و پس از قرار گرفتن روی یال منتهی به پناهگاه، پس از 20 دقیقه به پناهگاه دوشهید خواهید رسید.

0
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ