راهنمای بافت و خرید گلیم و قالیچه‌های کرمانجی

توسط

جهیزیه دختران کرمانج، بدون فرش‌های کوچک دست‌بافت‌شان انگار چیزی کم دارد؛ قالیچه‌های کوچکی که طبیعت شمال خراسان را با نقش‌ها و طرح‌های ساده هندسی، تصویر کرده و در گره‌ها و تار و پودشان نشانه‌هایی از دست‌بافته‌های غرب ایران دارند.

فرش و گلیم‌های کرمانجی، نقش‌های ساده‌ای دارند؛ نقش‌هایی که از گوشه و کنار زندگی روستایی الهام گرفته شده، از کوه‌ها، درخت‌ها، جانوران و زندگی روزمره. هرکدام به صورتی روی این دست‌بافته‌ها نشسته‌اند و اسمی گرفته‌اند؛ از «چاگل» تا «مشک» و «جیران». در قاب گلیم‌های کرمانجی و در این نقش‌ها و رنگ‌ها می‌شود، زندگی این مردمان خوش‌ذوق را تماشا کرد.

هرچند که چند دهه‌ای است بعضی از بافندگان کرمانجی به بافتن فرش و قالیچه‌هایی با طرح‌های کاشانی و تبریزی متمایل شده‌اند، اما هنوز هم بسیاری به طرح‌ها و نقش‌های سنتی وفادار مانده‌اند. همان نقش‌هایی که در دست‌بافته‌های نابی باید سراغ‌شان را گرفت که مادربزرگ‌های کرمانجی هنوز هم در جهیزیه‌های‌شان نگه داشته‌اند.

متن: حسن احمدی‌فرد
عکس: احسان کمالی
منبع: همشهری سرزمین من/شماره 51

6 نظر
 1. باران 10 سال قبل
  پاسخ

  یعنی بریم درگز میتونیم به راحتی از این قالیچه های زیبا ببینیم؟

  • مدیر 10 سال قبل
   پاسخ

   بله اگر شما به مناطق کردنشین برید و در منزل یکی از کرمانجهای شهرهای شمالی خراسان خوب بنگرید از این قالیچه ها خواهید دید.

 2. سجاد امیری 10 سال قبل
  پاسخ

  سلام میثم. میخوام یک دامین داشته باشم. از پس که فایلهامو این آپلودسنترها ریختن بیرون. شما راست میگفتی یک سایت داشته باشم بهتره. هم مال خودمه هم مطمئنم که مطالبم و فایلهام نمی پره. همینو واسه ما راست و ریستش کن. میخوام یک طرحی باشه مثل وب خودت.

 3. دبیر انجمن 10 سال قبل
  پاسخ

  سلام. ممنون که به وبلاگ انجمن طراحان گرافیک درگز سر میزنین و ممنون که لینک کردین. محل خدمتم درگز هست و در راستای فعالیتم برای دانش آموزانم این وبلاگ رو راه انداختم. از حضور شما تشکر می کنم. امیدوارم در مراحل مختلف زندگی و فعالیت تون موفق باشین.

 4. haşim ferhadî 10 سال قبل
  پاسخ

  Silav û rêz
  درود بر شما برادر عزیز. سپاس از حضورتون، از آشنایی با شما خیلی خوشحالم

 5. سعید میدانی 10 سال قبل
  پاسخ

  سلام. خوشحالم که یک همشهری رو در جمع کوهنویسان میبینم. آخه ماشالا بچه های مشهد تو این مورد خیلی فعالند!! من کوهنوردی رو از مهر امسال با باشگاه توس دماوند شروع کردم و خاطراتم رو هم تو وبلاگم مینویسم. ممنون از گزارشات و آموزش های شما.
  با اجازه و افتخار شما رو در لیست دوستانم ثبت کردم. به امید دیدار.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید