آناپورنا، خطرناک ترین قله جهان

توسط

قله آناپورنا بر روی رشته کوه عظیم هیمالیا از شرق به غرب و به طول 55 کیلومتر از ماریساندی به کالی گانداکی گسترده شده است.

قله آناپورنا با ارتفاع 8091 متر دهمین کوه بلند جهان و با توجه به میزان تلفات کوهنوردان صعود کننده به این قله که حدود 41 درصد است، این کوه را مرگبار ترین کوهستان بر می شمارند.

آناپورنا (به زبان نپالی: अन्नपूर्णा) (به زبان انگلیسی Annapurna) مجموعه ای از قله ها (توده کوه) است و ارتفاع بلندترین این قله ها به 8091 متر می رسد. این قله که در مذهب هندو به “خدایگان حاصلخیزی و زراعت” منسوب است، بخشی از منطقه ی حفاظت شده با وسعت 7629 کیلومتر مربع در کشور نپال است.

نام کوه آناپورنا از زبان سانسکریت گرفته شده و به معنای الهه محصول است. این توده عظیم همچنین از چند قله فرعی تشکیل شده که مهم ترین آن ها عبارتند از:

آناپورنا یک – 8091 متر
آناپورنا دو – 7937 متر
آناپورنا سه – 7555 متر
آناپورنا چهار – 7525 متر
گانگاپورنا – 7455 متر
آناپورنای جنوبی – 7219 متر

قله آناپورنا 1 در غرب و قله آناپورنا 2 در شرق از این رشته کوه محافظت می کنند.

اطلاعات کلی قله آناپورنا

نام: آناپورنا
ارتفاع 8091 متر
موقعیت: 28.35 عرض شمالی و 83.57 طول شرقی
محل قرارگیری: نپال
بهترین ماه های صعود: آوریل، می، سپتامبر و اکتبر
نزدیک ترین شهر: پخارا
نزدیک ترین فرودگاه بین المللی: کاتماندو
اولین صعود: 1950 هیئت اعزامی از کشور فرانسه
اولین صعود کنندگان: موریس هرزوک، لوئیس لاشنال

کوه آناپورنا دارای یخچال هایی عظیم در دامنه غربی و شمال غرب خود است. نمای زیبای رشته کوه آناپورنا مخصوصا کوه مقدس ماچاپوچهاره، هر ساله کوهنوردان و جهانگردان زیادی را به این سوی از دنیا می کشاند. اما به رغم زیبایی نسبت کشته های کوه به صعودهایش تقریبا 50 درصد است که از این حیث در میان 8000 متری ها رتبه نخست را داراست.

صعودهای آناپورنا

نخستین بار در سال 1950 پس از آنکه هیئت اعزامی از کشور فرانسه از پیدا کردن مسیری برای صعود به دائولاگیری ناامید شد به این کوه روی آورد. در این صعود که با حماسه و جانفشانی اعضای تیم همراه بود کوهنوردان نامی فرانسه موریس هرزوک و لوئیس لاشنال موفق به فتح قله و البته فتح نخستین کوه 8000 متری دنیا شدند این صعود در 3 جون به ثبت رسید. آن ها برای صعود قله بهای گزافی پرداختند که همانا سرمازدگی هر دو نفر و از دست دادن تمامی انگشتان دست و پای لشنال بود. آن دو که در بازگشت از قله آناپورنا کاملا تحلیل رفته بود، با کمک دوستان و هم تیمی های خود لیونل تری و گاستین ربوفا که هر دو از کوهنوردان برجسته عصر خود بودند، به شکلی حماسی به پائین منتقل شدند. در حالی که یکی از آن ها بر اثر سقوط شب سختی را درون یک شکاف به سر برد. از این تیم در پاریس همچون گروهی قهرمان استقبال شد.

پس از پایان این صعود موریس هرزوک کتابی حماسی به رشته تحریر در آورد و از دوستانش ستایش کرد.

در سال 1955 لیونل تری به همراه تیم فرانسوی ها به ماکالو رفت و با سرپرستی جان کوزی قله را صعود کرد. در این سال متاسفانه لشنال هنگام اسکی به اعماق دره ای در شامونی سقوط کرد و کشته شد.

در سال 1970 تیمی از کوهنوردان کشور انگلستان به سرپرستی کریس بانینگتون موفق شد دیواره رعب آور جنوبی کوه را فتح کند. این نخستین صعود یک دیواره در هیمالیا بود. دوگال هستون و دان ویلانس افراد صعود کننده به قله از این مسیر بودند. در این صعود ایان کلاف هنگام بازگشت بر اثر سقوط یک برج یخی کشته شد.

عظیم قیچی ساز در اسفند سال 1390 به همراه یک گروه بین المللی صعود به قله آناپورنا در نپال را آغاز کرد و پس از یک تلاش 50 روزه در اردیبهشت سال 1391 به این مهم دست یافت. رضا شهلایی نیز در 4 اسفند 93 موفق به صعود بدون استفاده از کپسول اکسیژن شد. این دو تن تنها ایرانیانی هستند که به این قله صعودی موفقیت آمیز داشته است.

اولی استیک (Ueli Steck)، کوهنورد سوئیسی و معروف به ماشین سوئیسی در فصل پاییز 2013 برابر با 10 اکتبر برای نخستین بار موفق به صعود قله کوه آناپورنا از رخ جنوبی آن شد، استیک با صعودی آلپی در 28 ساعت خود را به این قله رساند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید