معرفی قله پوبدا (پوبدی) یا جنگیش چوکوسو

توسط

جنگیش چوکوسو (به قرقیزی: Жеңиш чокусу) به معنای قله پیروزی که پیش تر پوبدی یا قله پابدا (به روسی: Пик победы) نامیده می شد. پوبدا کوهی به ارتفاع 7.439 متر واقع در رشته کوه تیان شان در مرز قرقیزستان با چین است و بلندترین نقطه قرقیزستان و تیان شان نیز محسوب می شود.

این قله در سال 1946 به منظور یادآوری و گرامیداشت پیروزی اتحاد جماهیر شوروی و متفقین در جنگ جهانی دوم قله پیروزی نامگذاری شد.

قله پابدا / پوبدی
جنگیش چوکوسو (قله پیروزی)
ارتفاع: 7439 متر
مکان: رشته کوه تیان شان در مرز قرقیزستان و چین
نخستین صعود: سال 1956 توسط گروهی از کوهنوردان شوروی سابق

پوبدا یا “جنگیش چوکوسو” به معنای “قله پیروزی” با ارتفاع 7439 متر

مشخصات

جنگیش چوکوسو کوهی عظیم و گنبدی شکل واقع در کوه های قاشقال داغ در تیان شان مرکزی است که در جنوب شرقی دریاچه ایسیک کول قرار دارد. تا پیش از دهه 1940 گمان می رفت که کوه خان تنگری بلندترین کوه تیان شان است اما با اندازه گیری ارتفاع جنگیش چوکوسو در سال 1943 مشخص شد که کوه پوبدا بلندترین قله در رشته کوه تیان شان و دومین قله مرتفع در اتحاد جماهیر شوروی است. با فروپاشی شوروی، این کوه امروزه بلندترین نقطه در کشور قرقیزستان به شمار می رود.

تاریخچه صعود

در سال 1955 تلاشی فاجعه بار برای صعود به جنگیش چوکوسو صورت گرفت که نتیجه اش کشته شدن 11 نفر از اعضای گروه صعود کننده بر اثر کولاک شدید بود. اما نخستین صعود موفقیت آمیز به جنگش چاقوسو که کوهی به شدت یخچالی و غالبا پوشیده از ابر است در سال 1956 و توسط گروهی از کوهنوردان شوروی صورت گرفت. سرپرستی این تیم بر عهده ویتالی آبالاکوف بود.

منابع: ویکی پدیا ، آذرجوان تبریز

1 نظر
  1. عباسقلی میرزایی 8 ماه قبل
    پاسخ

    خیلی استفاده کردیم

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید