«دریاچه گهر»، نگین اشترانکوه

توسط

دریاچه گهر از زیباترین دریاچه های کوهستانی ایران است که در 121 کیلومتری شرق استان لرستان به مرکزیت خرم آباد و در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر دورود واقع شده است.

این دریاچه همچون نگینی در مرکز منطقه حفاظت شده اشترانکوه با مختصات جغرافیایی 49 درجه و 16 دقیقه تا 9 درجه و 17 دقیقه طول شرقی و 33 درجه و 18 دقیقه تا 33 درجه و 18 دقیقه عرض شمالی در ارتفاع 235 متری از سطح دریای آزاد قرار گرفته و شامل دو بخش به نام های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) است.

وسعت گهر بزرگ حدود 10 هکتار و عمق دریاچه بین 4 تا 28 متر و عرض آن بین 400 تا 800 متر و طول آن 1500 متر است. میزان بارش سالیانه در منطقه حدود 931 میلی متر است که بیشتر بصورت بارش برف می باشد. در سال های پربرف سطح دریاچه یخ بسته و مناظر بدیع و دل انگیزی را برای علاقه مندان به طبیعت و گردشگران بوجود می آورد.

موقعیت: دریاچه گهر محصور شده در بین رشته کوه های اشترانکوه که از سمت شمال به قله ازنادر، کول، شاکول، دره دائی، قله سن بران از شمال غرب به کوه گزرسون و پریزکوه بزرگ از شمال شرق به پریزکوه کوچک از جنوب به ارتفاعات اسینه و در جنوب غربی به کوه گولک و از شرق به قله همایلون و مالره محدود می شود. بسیاری از کوهنوردان در تمامی فصول سال به قلل مرتفع این کوه ها از جمله قله های متنوع اشترانکوه صعود می کنند و از طبیعت شکوهمند این منطقه لذت می برند.

پوشش گیاهی: پوشش گیاهی مرتعی و گونه های متنوع درختان جنگلی اطراف دریاچه گهر شامل: بلوط، بید، بادام، پسته وحشی و اطراف دریاچه را به صورت یک پارک طبیعی درآورده است. جنگل های منطقه اشترانکوه با گونه غالب بلوط ایرانی و گونه های دیگر کیکم، بادام کوهی، پسته وحشی، ارغوان، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو و دار گردو انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن، کنار، کهور، انار، گز و مو وحشی هستند.

مراتع مرغوب وسیع شامل: گونه های گیاهی خانواده غلات، بقولات و چتریان، لاله های واژگون، گل شقایق، زنبق، لاله وحشی، تاج خروس و اختر می باشند و محصولاتی که از این مراتع بدست می آیند عبارتند از: موسیر، گزانگبین، کتیرا، نی، جلبک، آویشن، علف گاوزبان

حیات وحش: منطقه حفاظت شده اشترانکوه با حیات وحش متنوع شامل حیواناتی از قبیل: بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه ای، کفتار، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان مانند: عقاب، کبک، شاهین، تیهو و دیگر پرندگان بومی یک پارک وحش طبیعی به وسعت منطقه فراهم آورده است. مارماهی، لاک پشت، قورباغه، ماهی قزل آلا، ماهی رنگین کمان و ماهی خال قرمز از دیگر جانورانی هستند که به لحاظ شرایط مساعد محیطی در این دریاچه زیست می نمایند.

جاذبه های دریاچه: واقع شدن دریاچه گهر در ارتفاع 235 متری از سطح دریا، محصور بودن آن در میان کوهساران اشترانکوه، رویش متنوع گل ها و گیاهان دارویی مانند گل های لاله واژگون، شقایق، اختر، زنبق وحشی، لاله وحشی و در فصول مختلف سال به ویژه فصل بهار و تابستان چشمان هر بیننده ای را به خود خیره می نماید. کوهنوردی، ماهیگیری باقلاب، شنا، قایقرانی، امکان اسکی روی آب، دیدن حیات وحش، راهپیمایی در کنار رودخانه های آن، از جمله جذابیت هایی است که خاطرات خوشی را برای هر بازدید کننده به یادگار خواهد گذاشت.

راه های دسترسی به دریاچه: عمومی ترین راه دسترسی به دریاچه گهر از مسیر شهر دورود به طرف روستای درب آستانه (امام زاده پیروالی) و سپس چشمه خیه (خرم) است. از شهر دورود تا چشمه خیه حدود 17 کیلومتر جاده آسفالته و از چشمه خیه تا دریاچه گهر به مسافت 18 کیلومتر مالرو می باشد. با استفاده از چهارپایان که توسط افراد بومی جهت حمل بار و سواری کرایه داده می شود، می توان به دریاچه رسید، علاوه بر این مسیر، از طریق شهرستان الیگودرز به سمت جاده شول آباد، کناره رودخانه مورزرین و گردنه تاپله را می توان با وسیله نقلیه طی کرد و از آنجا تا دریاچه را که مسافت آن حدود 12 کیلومتر می باشد راهپیمایی نمود. مسیر دیگری که مسیر کوهنوردان باتجربه می باشد از طریق روستای تیان مابین شهر دورود و ازنا و صعود به قلعه 4150 متری اشترانکوه (سن بران) و سپس فرود به سمت مسیر شن اسکی آبشار و دریاچه گهر می باشد.

منبع: روزنامه تفاهم

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید