قله ماناسلو، کوه مقدس

توسط

ماناسلو (به انگلیسی: Manaslu) در منطقه گورخا واقع در Mansiri Himal که بخشی از هیمالیا در نپال است، قرار دارد و به زبان نپالی کوتانگ نامیده می شود.

ماناسلو دارای خط الراس های طولانی، یخچال ها و چشم اندازهایی با شیب زیاد است. بلندترین قله آن دارای ارتفاع 8163 متر است. وجود خط الراسی طولانی و دره ای یخ زده تشخیص این کوه را از دوردست ها امکان پذیر می کند. ضمن آنکه برج قله به این کوه دورنمایی رویایی داده است.

اطلاعات قله ماناسلو

نام کوه: ماناسلو، کوتانگ
ارتفاع: 8163 متر
محل قرارگیری: گورخا هیمال، نپال
موقعیت: 28،33 عرض شمالی و 84،34 طول شرقی
بهترین زمان صعود: آوریل و می، سپتامبر و اکتبر
نزدیک ترین شهر: پخارا
نزدیک ترین فرودگاه: بین المللی کاتماندو
اولین صعود: 1956 هیئت اعزامی کشور ژاپن
اولین صعود کننده: تی امانیشی ژاپن، شرپا گیالزن نوربو نپال

اولین صعودها

اولین صعود کوه در سال 1956 توسط گروهی از کوهنوردان کشور ژاپن و از مسیر شمال شرقی صورت گرفت. در سال 1972 تعداد 15 کوهنورد کشور کره جنوبی در ارتفاع 22.800 فیتی کوه بر اثر سقوط بهمنی سهمگین جان شان را از دست دادند، این حادثه به عنوان یکی از فجایع هیمالیا به شمار می رود.

در همین سال راینهولد مسنر کوهنورد تیرولی موفق شد به عنوان سومین انسانی که به دو قله 8000 متر صعود کرده ماناسلو را فتح کند. بیش از او تنها هرمان بول و کورت دیمبرگر موفق به این امر شده بودند. اما مسنر که بعدها به عنوان نخستین کوهنورد بر تمامی 8000 متری ها فائق آمد در ماناسلو هم مانند نانگاپاربات یکی از همراهانش را از دست داد تا با توجه منفی رسانه ها و سایر کوهنوردان روبرو شود.

اما دو سال بعد یعنی در 1974 اخبار بهتری از ماناسلو به گوش رسید و آن اولین صعود یک 8000 متری توسط تیمی از زنان بود. گرچه از سه نفر زن ژاپنی فاتح قله که به همراه شرپایشان به قله رسیدند یک نفر هنگام بازگشت کشته شد.

تاکنون بیش از 250 کوهنورد ماناسلو را صعود کرده اند که در این راه بیش از 50 تن جان شان را از دست داده اند و از این لحاظ ماناسلو پس از آناپورنا، نانگاپاربات، کی 2 و کانچن چونگا قرار دارد (از نظر نسبت صعودها به کشته ها).

صعودهای ایرانی ها

کوهنوردان ایران در سال 1355 موفق به فتح قله ماناسلو به عنوان نخستین 8000 متری ایرانی ها شدند. در این سال محمد جعفر اسدی از اعضای تیم 8 نفره ایران توانست به همراه یک کوهنورد ژاپنی و یک شرپای نپالی برفراز قله بایستد. سرپرستی این صعود را محمد خاکبیز بر عهده داشت.

مهدی عمیدی در اردیبهشت سال 88 موفق به صعود این قله شد. عمیدی سرپرست تیمی 4 نفره از کوهنوردان ایرانی بود.

در سال 90 پروانه کاظمی به عنوان اولین بانوی ایرانی موفق به صعود این قله شد.

در تاریخ 21 اردیبهشت 1391 جعفر ناصری بعد از صعود به ماناسلو و هنگام بازگشت سقوط کرد و جان سپرد.

عظیم قیچی ساز و مهدی قلی پور در مهر 1391 نیز این قله را صعود کردند.

گفتنی است، قله ماناسلو جزو 5 قله دشوار و 8 قله بلند جهان است. مبدا صعود به قله ماناسلو شهر کاتماندو در کشور نپال است. قله ماناسلو چهار کمپ دارد.

این نوشته با کمک گرفتن از ویکی پدیا و وبلاگ کوه قاف نوشته شده است.

2 نظر
  1. قله زیبا و با شکوهی است

  2. هیوا 7 سال قبل
    پاسخ

    خیلی زیبا با شکوه و مقدس

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید