تغییر نام کوه مک کینلی به دنالی در آلاسکا

توسط

کوه «مک کینلی» که مرتفع ترین قله کوه آمریکای شمالی واقع در آلاسکا است و تا کنون در نقشه های جغرافیایی با نام “مک کینلی” خوانده می شد، سرانجام نام بومی خود، “دنالی” را پس گرفت. تغییر نام این کوه در مراسمی به دست «باراک اوباما» انجام می گیرد.

کوه «مک کینلی» در رشته کوه های راکی در ایالت آلاسکا قرار دارد. ارتفاع قله این کوه 6194 متر است و برای سال های طولانی توسط سرخ پوستان این منطقه به نام “دنالی” خوانده می شد. دنالی در زبان آتاباسکی که خانواده ای از زبان های سرخ پوستان آمریکای شمالی به شمار می رود، “غول پیکر” معنا می دهد. تقریبا تمامی ساکنان آلاسکا نیز این قله کوه را به نام “دنالی” می خوانند، این در حالی است که تا کنون در نقشه های چاپی به نام “مک کینلی” ثبت شده است.

این قله کوه که مرتفع ترین کوه آمریکای شمالی به شمار می رود از این پس رسما با نام اصلی خود “دنالی” خوانده می شود. کاخ سفید در آستانه سفر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به آلاسکا، این موضوع را اعلام کرد. نام “دنالی” برای سال های طولانی جنگی بر سر نام این کوه میان ساکنان آلاسکا و دولت آمریکا به راه انداخته بود. بومیان اصرار داشتند که این قله کوه باید به نام اصلی آن “دنالی” خوانده شود و مخالفان بر نام “مک کینلی” پافشاری می کردند.

کوه دنالی (6194 متر) واقع در آلاسکا – آمریکای شمالی

عمده ترین مخالفان تغییر نام این قله کوه مقام های ایالت اوهایو بودند. این ایالت زادگاه ویلیام مک کینلی رئیس جمهور پیشین آمریکاست که در سال 1901 ترور شد؛ رئیس جمهوری که نامش در سال 1917 رسما بر این قله کوه نهاده شد. در آن زمان یک جستجوگر طلا پیشنهاد تغییر نام قله کوه “دنالی” به “مک کینلی” را مطرح و تلاش برای تحقق این پیشنهاد را آغاز کرد. در نهایت دنالی در حالی به مک کینلی تغییر نام داد که ویلیام مک کینلی، بیست و پنجمین رئیس جمهور تاریخ آمریکا، خود هیچ گاه پا به آلاسکا نگذاشته بود.

صعود به قله کوه دنالی کاری بسیار دشوار است، زیرا این کوه در زمره بلندترین قله های هفت قاره جهان قرار دارد. صعود به هر کدام از این قله ها که اصطلاحا به آن ها “هفت قله” می گویند، از چالش های بزرگ رشته کوهنوردی به شمار می آید و تا کنون عده اندکی موفق به صعود همگی آن ها شده اند. دمای هوا بر فراز قله کوه دنالی به منفی 70 درجه سانتی گراد می رسد و وزش بادهای قوی و شرایط جوی نامساعد دست به دست هم داده اند تا دنالی به قله کوهی دشوار برای صعود تبدیل شود.

تغییر نام مک کینلی به دنالی از سوی باراک اوباما به ادای احترامی به بومیان آلاسکا تعبیر شده است. رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه (نهم شهریور/ یکم اوت) راهی سفری 3 روزه به این ایالت می شود. او تلاش دارد تا 3 ماه پیش از آغاز کنفرانس پاریس در مورد تغییرات آب و هوا، با سفر به آلاسکا شدت بیشتری به مبارزه خود برای مقابله با گرمایش زمین بدهد. این امید می رود که در کنفرانس پاریس که به میزبانی سازمان ملل متحد برگزار می شود، کشورهای جهان به پیمانی بین المللی دست یابند که جایگزین پیمان کیوتو شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید