زباله مهم‌ترین مشکل دماوند است

توسط

دلاور بزرگ نیا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران گفت: زباله مهم‌ترین مشکل دماوند است که مورد غفلت قرار گرفته است.

ویژگی‌های دماوند بی‌شمار است. شاید برای عده‌ای دماوند فقط یک نقطه جغرافیایی باشد، اما دماوند نقطه تاریخی است که در شعر همه شاعران مورد توجه قرار گرفته است. دماوند با دارا بودن یخچال‌های طبیعی مورد توجه کوهنوردان است.

وضعیت محیط‌ زیست منطقه دماوند در خطر است و گزارش‌های ارائه شده از دماوند نگران‌کننده و ناراحت‌کننده است. دماوند با مشکلاتی از جمله برداشتن پوکه از دامنه‌های دماوند که تخریب منطقه را به دنبال دارد، تنش‌های اجتماعی زشت شدن چهره دماوند، مشکلات ناشی از کوهپیمایی، چرای مفرط دام در دامنه‌های دماوند و پراکندن زباله در منطقه مواجه است. زباله مهم‌ترین مشکل دماوند است که مورد غفلت قرار گرفته است.

بخش عمده دامنه دماوند، خارج از روستاها قرار گرفته و مرتع شمرده می‌شود، از ارتفاع 4500 متر به بالا، دماوند به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده و از ارتفاع دو هزار متر به بالا هم به عنوان اثر طبیعی ملی ثبت شده است.

تاکنون 900 گردشگر و کوهنورد خارجی و چهار هزار گردشگر داخلی از دماوند بازدید کرده اند، در حالی که هر چهار فصل می‌توانیم از دماوند استفاده کنیم و باید گردشگران بیشتری داشته باشیم. جبهه جنوبی دماوند، به عنوان پرترددترین و پرآسیب‌ترین جبهه برای دسترسی به دماوند شناخته شده است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید