جسد یک پلنگ در روستای دربندی ژور پیدا شد

توسط

جسد یک قلاده پلنگ در روستای دربندی ژور شهرستان درگز در استان خراسان رضوی پیدا شد.

اهالی روستای دربندی ژور امروز (چهارشبه 6 بهمن) جسد یک پلنگ را در محدوده ی «زو حاجی آل خان» روستای دربندی ژور پیدا کردند.

در اطراف دربندی ژور دره ای به نام دره پلنگ وجود دارد (به کردی کرمانجی، زاوی پلنگان)؛ همانجا پلنگ را کشتند. در هفته های گذشته بارها عکس هایی از پلنگ در تاریکی شب، برایم فرستادند و از همان زمان مشخص بود که کارش را خواهند ساخت. کشتن پلنگ قوی و تا حدی افسانه ای آنقدر خبر داغی برای روستا و روستاهای اطراف است که تا هفته ها از آن سخن بگویند.

برای اثبات اینکه در محدوده این روستا پلنگ وجود دارد، گویا چاره ای جز کشتن این حیوان نوعا شبگرد نداشتند. بیشتر مردم ناراحتند.

بنا بر اطلاعات دریافتی از مردم محلی، این پلنگ چند ماهی پیش در محدوده ی دهستان میانکوه و روستاهای دربندی بالا و پایین دیده شده بود و حتی گزارش هایی مبنی بر حمله ی این پلنگ به گله های گوسفندان شنیده می شد.

جسد این پلنگ در داخل یک اشکفت (غار) در زو حاجی آل خان دربندی ژور پیدا شد، هرچند زمانی که ما به آنجا رسیدیم جسد را از داخل اشکفت بیرون کشیده بودند.

رئیس سازمان حفاظت و محیط زیست شهرستان درگز و تیم همراهش از محل حادثه ی مرگ پلنگ بازدید به عمل آورد و در مورد مرگ پلنگ گفت: این پلنگ فوت شده نر بوده و سن آن تقریبا سه سال است.

ذوالفقار سلحشور در ادامه افزود: احتمالا 20 روز از فوت این پلنگ می گذرد چراکه جسد دچار پوسیدگی شده است. وی گفت احتمال می رود این پلنگ به علت بیماری یا گرسنگی مرده باشد.

وی با بیان این توضیح که پلنگ ها تا سه سالگی با مادرشان زندگی می کنند و بعد از این مدت مادر پلنگ جفت گیری کرده و طوله پلنگ باید مستقل شود، گفت: احتمالا کمبود شکار یا نداشتن مهارت کافی پلنگ در شکار باعث شده که وی نتواند در این چتد مدت شکاری را صید کند.

سلحشور  در ادامه گفت: جسد پلنگ برای انجام آزمایشات به درگز انتقال و اگر لازم باشد به تهران فرستاده می شود.

وی با بیان اینکه مردم شکار این حیوانات را منقرض می کنند گفت: باید در این مورد فرهنگ سازی شود چراکه این حیوانات کمیاب هستند.

محمدعلی خدادای یک از اهالی روستای گورنی در این باره می گوید: حدود یک ماه پیش یک پلنگ به گله ی گوسفندان ما در گورنی حمله کرد و یک قوچ را کشت ولی نتوانست شکار را با خود ببرد. وی که در محل پیدا شدن جسد پلنگ حضور داشت گفت: این پلنگ همان پلنگی است که به گله ی گوسفندان ما حمله کرده بود.

گفتنی است؛ چند هفته پیش نیز یکی از اهالی دربندی این پلنگ را در ناحیه ی موسوم به «جولگه» پایین تر از روستای دربندی وسطی دیده بود.

قربان محمد صولتی یکی از شوراهای دربندی ژور می گوید: با سازمان محیط زیست درگز تماس گرفتیم و خبر پیدا شدن جسد پلنگ را داده ایم. وی گفت کارکنان محیط زیست در راه هستند تا جسد پلنگ را با خود ببرند.

پارک ملی تندوره و منطقه میانکوه شهرستان درگز یکی از مهم ترین زیستگاه های پلنگ ایرانی به شمار می رود. دهستان میانکوه به دلیل نردیکی با پارک ملی تندروه همواره زیستگاه پلنگ بوده است.

گفتنی چند سال پیش یک قلاده پلنگ به گله ی گوسفندان در روستاهای دهشت و کبکان حمله کرد و دو چوپان گله را زخمی کرد.

گزارش از: ابراهیم دولتپور و عکس ها از: رحیم تشلیخ و جواد رودکی

1 نظر
  1. آربروسک 7 سال قبل
    پاسخ

    واقعا متاسفم پلنگ نشانه دربندیست کشتنش مساویست با مرگ یک فرهنگ

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید