سقوط احمد نیک بیان به شکاف های یخی کوه «کارل مارکس»

توسط

احمد نیک بیان کوهنورد خوشنام شهر قدس در شکاف های یخی قله کارل ماکس منطقه پامیر تاجیکستان دچار حادثه شد.

به گزارش انجمن پزشکی کوهستان ایران، یک تیم سه نفره از کوهنوردان استان تهران، کرمانشاه و آذربایجان غربی که به منطقه پامیر کشور تاجیکستان عزیمت کرده اند، روز یکشنبه 31 اردیبهشت 96 هنگام عبور از منطقه یخچالی ارتفاعات 5 هزار متری دچار حادثه شدند و کوهنورد تهرانی به عمق شکاف های یخی منطقه سقوط کرد.

متعاقب این حادثه همنوردان وی تلاشی برای نجات وی کردند که به دلیل تعداد نفرات کم، اقدامی از پیش نبرده و مجبور به بازگشت به ارتفاعات پایین تر جهت کمک نیروهای امداد و نجات کردند.

با توجه به عدم فصل مناسب صعود و نبودن کوهنوردان حرفه ای در منطقه، اقدام خاصی صورت نگرفت و همنوردان کوهنورد حادثه دیده سفارت ایران در کشور تاجیکستان را در جریان حادثه قرار دادند.

صبح امروز 4 خردادماه طی تماس تلفنی مسئول «بخش جستجو و نجات فدراسیون» با سرپرست تیم جزییات حادثه و اقدامات انجام شده مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد تیمی متشکل از دو کوهنورد روس به پرواز هلی کوپتر به منطقه اعزام شوند.

بر اساس آخرین خبر در ساعت 20 امشب اعزام هلی کوپتر کنسل شده و قرار است فردا صبح تیمی متشکل از چند کوهنورد حرفه ای جهت کمک رسانی به منطقه اعزام شوند. همچنین شب گذشته تلاش هایی برای اعزام تیمی از ایران به منطقه انجام شد که به واسطه بعد مسافت 900 کیلومتری منطقه حادثه از شهر دوشنبه و زمانبر بودن، این اقدام منتفی شد.

بر اساس آخرین تماس ها تیمی متشکل از 8 امدادگر که اکثرا امدادگران جاده ای در کشور تاجیکستان هستند، ساعت 6 صبح به سمت ارتفاعات و کمپ اصلی حرکت کرده و با توجه به بعد مسافت امروز عصر به آخرین روستای منطقه می رسند.

تیم امداد سپس ادامه مسیر داده و شب را در کمپ اصلی اطراق کرده و فردا صبح به محل حادثه در ارتفاع 4900 متری بین کمپ یک و دو عزیمت خواهندکرد.

قله «کارل مارکس» و منطقه صعود آن که حادثه سقوط “احمد نیک بیان” در آن اتفاق افتاده است، به ارتفاع 6726 متر (در بعضی منابع 6723 متر) در جنوب غرب گروند بدخشان کشور تاجیکستان (بخش شرقی منطقه «اشکاشم» و در محدوده «شاخ دارا» واقع در کوه های پامیر و جنوب غرب) در شمال رودخانه پنج و مرز افغانستان قرار دارد.

کاشف این قله زمین شناس روسی بنام سرگئی کلوننکو در سال1937 است. برنامه صعود این قله توسط سرگئی کلوننکو از آنجاکه همزمان با جنگ جهانی دوم بود، به تعویق افتاد و اولین بار قله کارل مارکس توسط گروه a از کوهنوردان شوروی در سال 1946 بوسیله یوگنی بلت اسکی صعود شد.

5 نظر
 1. واقعا ارزش دارد؟ جان آدمی را می گویم. مهم فراموش شده ی این روزهای کوهنوردی. کاش ایشان با کمی تحقیق متوجه سابق نه چندان مناسب سرپرست و لیدر تور آقای مویدزاده می شد و الان سالم و سرمست از جشن صعود بود نه در انتهای شکاف های یخی.

 2. وحید 7 سال قبل
  پاسخ

  خبری نشد از ایشون؟

 3. حسين پناه 7 سال قبل
  پاسخ

  یا خدا
  خدایا به دادش برس
  ای وای احمد نیک بیان

 4. هادی 7 سال قبل
  پاسخ

  من امروز اعلامیه شو از پدرش حاجی اصغر گرفتم، حاجی اصغر اعتقاد خیلی قوی داره و قبل این یک پسر دیگش رو از دست داده. خداوند صبرش بده، این کوه با نام احمد جاودانه گردید.

 5. عباس 6 سال قبل
  پاسخ

  اینا قرار بود بروند قله مایاکوفسکی، برنامه ریزی شون برای مایا بود. چی شد که رفتند قله کارل مارکس؟

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید