آموزش سئو: گوگل وبمستر تولز و راه های بهبود سئو

توسط

آیا می دانید گوگل وبمستر تولز چه امکاناتی را در اختیار مدیران سایت قرار می دهد؟ آیا تا کنون از این ابزار مفید استفاده کرده اید؟ آیا قابلیت های این ابزار مهم در زمینه سئو را می دانید؟ با ما همراه شوید تا در این مقاله که از سری مطالب آموزش سئو می باشد به این سوالات پاسخ بدهیم.

گوگل با ارائه ابزار مدیریتی خود یعنی “گوگل وبمستر تولز” به مدیران سایت در زمینه تحلیل و بررسی عملکرد سایت کمک فراوانی کرده است. به کمک این ابزار مدیریت محتوای سایت دیگر تنها به آپلود مطالب و بروزرسانی آن محدود نمی شود بلکه برای داشتن سایتی فعال و پربازدید نیاز به تحلیل و بررسی محتوای آن است. گوگل وبمستر تولز با ارائه گزارش هایی در زمینه های مختلف محتوایی، از قبیل وضعیت توضیحات متای صفحات، تگ ها، چگالی کلمات کلیدی و شرایط لینک های ورودی و خروجی سایت بسیار مفید واقع شده است.


کنترل شرایط بک لینک های سایت
یکی از مهم ترین گزارش ها مربوط به بک لینک ها و سایت هایی است که به شما لینک داده اند. در این بخش اگر بک لینک های شما کمتر از 100.000 عدد لینک باشد می توانید تمامی آنها را کنترل کنید.

پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی
گزارش های آنالیتیکز همیشه کامل نیست، مخصوصا بخش هایی از این گزارش حذف شده اند که پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب را تقریبا غیرممکن کرده است. با این حال هنوز اطلاعاتی را برای پیدا کردن کارسازترین کلمه کلیدی می توان از آن دریافت کرد.
با توجه به نرخ کلیک گوگل می توانید سرنخی از دیدگاه افراد و در نهایت کلماتی که بیشتر جستجو می شوند بیابید. به این ترتیب مسیر کوتاه تری را برای رسیدن به بهترین کلمه کلیدی طی خواهید کرد. همیشه مجموعه گزارشات را در نظر بگیرید، گزارشات وبمستر تولز به تنهایی کافی نیست.

استفاده از ابزار رد گوگل وبمستر تولز برای بهبود وضعیت سایت
ممکن است گاهی سایت شما از جانب گوگل خاطی شناخته شود و توسط نیروی انسانی مورد بررسی قرار بگیرد، شما می توانید در طول مدتی که سایت در دست بررسی است سایر بخش های آن را کنترل کرده و لینک های نامناسب را حذف نمایید. حذف لینک هایی که برای سئو مناسب نیستند به نفع سایت شماست و بهتر است هر چه زودتر سایت خود را به سمت سئوی سفید رهنمون سازید و کلا بی خیال سئوی سیاه شوید. روش های متقلبانه (سئوی سیاه) اگر هم جواب دهند بالاخره کار دست تان می دهند و باید روزی آنها را کنار بگذارید. پس چه بهتر است هنوز که رتبه ی منفی نگرفته اید این کار را بکنید.

صفحات غیرقابل دسترسی سایت را بیابید
برای نگه داشتن بازدید کننده در سایت و در نهایت تبدیل آن به کاربر دائمی؛ لازم است بخش های جذاب تر سایت را در معرض دید قرار دهید و دسترسی قسمت هایی که موردنظر کاربران است را نسبت به سایر موارد آسان تر و قابل دسترس تر کنید. همچنین سعی کنید که تمامی لینک ها به صفحه ی بدون خطا منتهی شوند. در غیر اینصورت کاربران برای دسترسی به مطالب مدنظرشان به سایت های دیگر رجوع خواهند کرد که شاید آن سایت رقیب شما باشد و این یعنی متضرر شدن شما. گزارش های تهیه شده توسط خزنده گوگل می تواند بهترین راهنما در این زمینه باشد.

دریافت گزارش خطاهای سایت با ایمیل
با تنظیم وبمستر تولز می توانید گزارش خطاهایی که به وسیله ی ربات ها، خزنده ها یا حتی بصورت دستی یافت شده اند را از طریق ایمیل خود دریافت کنید. به این ترتیب به محض بروز خطا از آن مطلع شده و می توانید مشکل را برطرف کنید.

تحلیل و بررسی درست گزارش های وبمستر تولز می تواند شما را در داشتن سایتی پربازدید و موفق یاری نماید. پس از گوگل وبمستر تولز غافل نشوید.

نویسنده: مارال گرگین پور

1 نظر
  1. سایت تفریحی 9 سال قبل
    پاسخ

    عالی بود ممنون

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید