مرکز بین المللی مطالعه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی

توسط

ایکروم (iccrom) یا مرکز بین المللی مطالعه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی ارگانی زیر نظر سازمان ملل است.

ایکروم با هدف حفاظت از میراث فرهنگی جهان از طریق آموزش، اطلاع رسانی، پژوهش، همکاری و برنامه های حمایتی و افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت و ظرافت مواریث فرهنگی تاسیس شده است.

این مرکز در 21 اکتبر 1993 در هجدهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به ثبت رسید. مرکز بین المللی مطالعه، حفاظت و مرمت اموال فرهنگی که ایکروم نام گرفته، موظف است تا از طریق شیوه های بدیع، توسعه یافته و ساده به حمایت و حفاظت از میراث فرهنگی جهان بپردازد.

ماموریت این سازمان براساس مفادی که چندی پیش از تاسیس آن نوشته شد است در نوامبر سال 2005 بازنگری شد. این ماموریت در چند بند تعریف شده که بند نخست آن بر پایه اهداف و عملکردها است.

اهداف و فعالیت ها

1. گردآوری، مطالعه و توزیع اطلاعات مربوط به مسایل علمی، فنی و اخلاقی که با حفاظت و مرمت اموال فرهنگی در ارتباط هستند.
2. هماهنگ کردن، برانگیختن و ترغیب کردن تحقیقات در این زمینه، به خصوص با کمک گرفتن از هیات های کارشناسی و ابزار مدیریت، ملاقات های بین المللی، انتشارات و مبادله کارشناس.
3. رایزنی و توصیه در مورد مسایل مطرح شده در سطح عمومی و نکات خاصی که با حفاظت و مرمت اموال فرهنگی در ارتباط هستند.
4. ارتقا، درک و فراهم آوردن آموزش در زمینه حفاظت و مرمت اموال فرهنگی و نیز بالا بردن سطح قواعد و نحوه انجام کار حفاظت و مرمت.
5. تشویق ابتکاراتی که منجر به زمینه سازی درک بهتر از حفاظت و مرمت اموال فرهنگی خواهد شد.

این مرکز از کتابخانه ای مجهز برخوردار است که منابع اصلی مرتبط با حفاظت و مرمت اموال تاریخی در آن جمع آوری شده است. این کتابخانه محتوی 100 هزار منبع و هزار و 800 مجله تخصصی به بیش از 60 زبان زنده دنیا است. علاوه بر آن بیش از 200 هزار عکس مربوط به مواریث فرهنگی جهان نیز در این کتابخانه نگهداری می شود.

مرکز بین المللی مطالعه و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی ارگانی است بین المللی که تمامی پروژه ها و سیاست های کاربردی آن قبلا در شورای اجرایی مرکز در ایتالیا مطرح و پس از تصویب به مورد اجرا گذاشته می شود اصولی ترین برنامه ها و پروژه های اجرایی این مرکز برنامه ریزی برای انجام دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلندمدت تخصصی برای دانشجویان و متخصصین کشورهای عضو است.

در حال حاضر این سازمان دارای 133 عضو است که مقر اصلی آن از سال 1959 تاکنون در شهر رم ایتالیا قرار دارد. ایران از سال 1974 سابقه عضویت در این سازمان را دارد.

گفتنی است، کلمه Iccrom مخفف کلمه ی انگلیسی International Centre for the Study of the Preservation and Restoration of Cultural Property است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید