10 راه تضمینی بهبود دایره لغات شما

توسط

دانستن لغات انگلیسی بیشتر، همیشه فایده‌های زیادی داشته از بدست‌آوردن نمره‌ای عالی در آزمون‌هایی مثل تافل و آیلتس گرفته تا بالا رفتن اعتماد به نفس. با به کار گیری این ده روش ساده و تضمینی دایره‌ لغات خود را وسیع کرده و لغات تازه را آسانتر یاد بگیرید.

حریصانه بخوانید
امروزه ثابت شده که خواندن بهترین راه برای یادگیری لغت‌های جدید است. وقتی با لغتی جدید در یک متن روبرو می‌شوید علاوه بر ماندگاری بهتر آن لغت در ذهن تان با نحوه‌ به کارگیری آن کلمه در متن هم آشنا می‌شوید.
لازم نیست برای یادگیری هر لغت دیکشنری را چک کنید. کافیست از جملات و کلمه‌های آشنایی که در کنار لغت مورد نظر شما استفاده شده اند کمک گرفته و معنی لغت را حدس بزنید.
اگر دیدید نمی‌توانید معنی لغتی را حدس بزنید احتمالا به این دلیل است که متن سنگینی را انتخاب کرده‌اید. به یاد داشته باشید خواندن باید لذت بخش باشد پس از متون ساده شروع کرده و کم‌کم سراغ سایر متن‌ها بروید.

با دیکشنری خود دوست شوید
دیکشنری اولین و مهم ترین منبع شما برای یادگیری لغت است. هر کاری بکنید نمی‌توانید اهمیت این دوست خوب را رد کنید. تنها با دیکشنری است که شما با معنی دقیق و کامل یک لغت و تلفظ و مثال‌ و خیلی اطلاعات خوب دیگر آشنا می‌شوید.
لیستی از بهترین دیکشنری های آنلاین را می‌توانید از این لنیک پیدا کنید.

لغات را استفاده کنید
تنها به خواندن لغات جدید یا پیدا کردن آنها در دیکشنری قانع نباشید. از لغاتی که یاد می‌گیرید تا می‌توانید استفاده کنید تا در حافظه‌ بلندمدت تان ثبت شوند.
خلاق باشید و لغات جدید را مرتب به کار گیرید
لغات را روی یک ورق کاغذ بنویسید
هر لغت را بلند تکرار کنید
با لغات جمله بسازید، چه روی کاغذ چه ذهنی
به یاد داشته باشید که آگاهانه صحبت کنید. همیشه سعی کنید از لغات جدیدتری که یاد می‌گیرید به جای لغات ساده و پیش‌ پا افتاده استفاده کنید.

هر روز یک لغت تازه یاد بگیرید
اگر هر روز فقط یک لغت یاد بگیرید خیلی زود متوجه پیشرفت سریع خود خواهید شد. شاید به نظر شما روزی یک لغت خیلی ناچیز باشد ولی خود تاثیر این کار را بعد از مدت کوتاهی خواهید دید. با این روش، یادگیری لغت دلپذیرتر خواهد شد.

معنی حقیقی هر کلمه را یاد بگیرید
با یادگیری معنای واقعی لغات سود فراوانی خواهید کرد. چگونه؟ بیش از نیمی از لغات انگلیسی ریشه‌ یونانی یا لاتین دارند پس اگر شما ریشه، پسوند و پیشوند لغات را یاد بگیرید می‌توانید معنی خیلی از کلمات جدید دیگر را نیز به راحتی حدس بزنید.

آمار لغاتی که یاد می‌گیرید را داشته باشید
همیشه هر لغتی را که یاد می‌گیرید در جایی مطمئن ثبت کنید تا دقیقا بدانید چه لغاتی را یاد گرفته‌اید. با این کار مرور کردن لغات هم خیلی آسان‌تر شده و شما دیگر نیازی به رجوع دوباره به دیکشنری نخواهید داشت. بسته به سلیقه‌ خود از یک نوع فرمت برای لیست لغات خود استفاده کنید. می‌توانید لغات خود را در جعبه‌ لایتنر، در یک فایل ورد و یا در دفترچه یادداشتی نگه داری کنید.

خود را به یادگیری لغت عادت دهید
اگر یادگیری لغت را به عنوان یک عادت درنیاورید و جزو کارهای روزانه‌ی خود قرار ندهید سود زیادی نخواهید کرد. هر روز سر یک وقت معین لغت یاد بگیرید تا حتی با گرفتاری‌های روزانه نیز یادگیری فراموش نشود.

با لغات تفریح کنید
یادگیری از طریق تفریح و بازی موثرتر است مخصوصا اگر برای یادگیری لغت باشد. خانواده‌ خود را جمع کنید و با هم بازی‌های که می‌شناسید را انجام دهید. اگر سرتان شلوغ است و یا حوصله‌ جمع‌ کردن دوست و خانواده را ندارید از این لینک‌ هم می‌توانید استفاده کنید.

از هر منبعی که پیدا کردید بهترین استفاده را بکنید
اینترنت معدن طلایی برای یادگیری لغت است. صدها سایت قوی در زمینه‌ یادگیری لغت وجود دارد که اگر کمی کنجکاوی به خرج دهید آنها را پیدا خواهید کرد.

متنوع عمل کنید
سعی کنید هر چند وقت یکبار یک کار تازه انجام دهید. مثلا بروید ماهی‌گیری، کوه پیمایی و یا اسکی. با انجام کارهای تازه لغت‌های تازه هم یاد خواهید گرفت. فقط از یک موضوع کتاب نخوانید. مجلات گوناگون زبان اصلی در زمینه‌های گوناگون بخوانید.
با این روش ها نه تنها لغت یاد گرفتن کاری شیرین برای شما خواهد بود بلکه زندگی پربارتری نیز خواهید داشت.

3 نظر
 1. مریم 13 سال قبل
  پاسخ

  سلام میثم جان. متن خیلی خوب و مفیدی بود به خصوص برای الان من ممنووووون. واقعا نمیدونم چه جوری باید عذرخواهی کنم، الان لینک رو درستش کردم، واقعا معذرت میخواهم متوجه شده بودم ولی از یاد بردم اصلاحش کنم
  بزرگواری کردی که بهم سر زدی و خبرم کردی. حتما به پست های قشنگت سر میزنم و جبران میکنم … امیدوارم ناراحت نباشین … بدرود

 2. محمد گائینی 13 سال قبل
  پاسخ

  درووود
  متن بسیار مفیدی بود. به خصوص توصیه آخر که به شدت استقبال می کنم … ممنونم

 3. ندا 13 سال قبل
  پاسخ

  سلام شب خوش
  واقعا بینظیر بود. مرسی … از خوندنش هم لذت بردم هم استفاده کردم. موفق باشین

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید