چگونه اعضای کانال تلگرام را افزایش دهیم؟

توسط

افزایش اعضای کانال تلگرام، مهم ترین دغدغه صاحبان کانال در این شبکه اجتماعی موبایلی است. در این مطلب موثرترین روش های افزایش اعضای کانال تلگرام را به شما آموزش خواهیم داد.

افزایش اعضای کانال تلگرام (Telegram) با روش های غیرمعمول نظیر ربات ها و نرم افزارهایی که در این روزها در اینترنت فراوان یافت می شود، نه تنها موثر نخواهد بود بلکه در بیشتر موارد باعث هدر رفتن زمان و پول شما خواهد شد. روش هایی که در این مطلب برای افزایش اعضای کانال تلگرام معرفی شده است، همه کاملا استاندارد، موثر و کاربردی ست.

مالک و سازنده کانال به عنوان مدیر اصلی می تواند در بدو ساخت کانال تا 200 نفر از مخاطبین دوجانبه (یعنی مخاطبینی که شما شماره آنها را دارید و آنها نیز شماره شما را دارند) خود را به کانال اضافه کند. این عمل برای استارت کار و شروع فعالیت کانال به عنوان یک محرک مناسب از طرف تلگرام به سازنده کانال داده شده است تا کار رشد کانال سرعت بیشتری پیدا کند. اما مشکل بزرگ این روش این است که عضویت افراد بدون اطلاع و جلب رضایت آنها صورت می گیرد و ممکن است باعث ناراحتی و به طبع ترک کانال توسط آنها شود.

بسیاری از کاربران و مدیران کانال های تلگرام سوال می کنند: چطور یک لیست شماره (مثل فایل اکسل، متنی و …) را وارد اعضاء کانال کنیم؟ یا چگونه بیشتر از 200 نفر را به کانال اضافه کنیم؟ و سوالاتی از این دست. جواب این سوال یک جواب دارد آن هم اینکه “فقط و فقط 200 نفر از مخاطبین Mutual را می توان به کانال اضافه کرد.” اضافه کردن لیست شماره و یا مخاطب بیشتر توسط مدیر فعلا امکانپذیر نیست و شاید در نسخه های بعدی تلگرام چنین قابلیت هایی به آن اضافه شود که البته دور از انتظار است.

ارائه و تولید محتوای مناسب و ارزشمند

بهترین راه جذب مخاطب برای کانال تولید محتوای ارزشمند است طوری که مخاطبین فعلی کانال مجاب به بازنشر آن در گروه های دیگری که در آنها عضو هستند شوند و افراد عضو در آن گروه ها با دیدن مطالب بازنشر شده از کانال شما و پسندیدن آن به عضویت در کانال شما تشویق شوند. برای این منظور توجه به توصیه های زیر می تواند مفید باشد:

1. تصویر لوگو و توضیحات (Description) مناسبی برای کانال خود انتخاب کنید.
2. در انتهای هر پستی (متن یا تصویر) که در کانال منتشر می کنید شناسه (ID, Username) کانال یا URL (لینک) آن را قرار دهید تا اگر پست های کانال در جایی دیگر توسط اعضاء فوروارد می شوند لینک کانال هم فرستاده شود.
3. اگر در گروه هایی عضو هستید مطالب کانال خود را با لینک زیر آن در گروه ها منتشر (Forward) کنید تا توسط اعضاء گروه ها دست به دست شود. این عمل یکی از موثرترین راه ها است. در تبلیغ کانال حتما از عکس و تصویر و لینک دعوت استفاده کنید.

انتخاب موضوع و هدف مناسب

ابتدا هدف خود از ساخت کانال مشخص کنید و به هیچ عنوان بعد از مدتی لینک و موضوع کانال و تغییر ندهید، سعی کنید مطالب مرتبط با نام و پیشینه کانال منتشر کنید تا از ریزش اعضاء جلوگیری شود. مثلا اگر در کانالی که از اسم و توضیحات آن بر می آید که یک کانال تلگرامی کوهنوردی باشد مطلب طنز یا سیاسی ارسال شود ممکن است برخی از اعضاء از این موضوع خوش شان نیاید و کانال را ترک کنند.

موضوع کانال خود نقش کلیدی در آینده آن دارد. به طور مثال کانال های سرگرمی و حاوی مطالب طنز بهتر از کانال های تجاری، علمی و … در جذب اعضا موفق هستند.

انجام تبادل لینک با دیگر کانال ها بخصوص کانال های پربازدید

راه دیگری که می تواند خیلی سریع به رشد اعضاء کانال تان کمک کند انجام تبلیغ در کانال های پر مخاطب در خود تلگرام است که اینکار خود به دو روش تبلیغ متقابل و تبلیغ پولی انجام می گیرد.

در روش تبلیغ متقابل (که به مبادله لینک هم معروف است) شما می توانید با مدیر کانال دیگری بر سر این موضوع که شما تبلیغ کانال وی را در کانال خود قرار دهید و در عوض وی نیز کانال شما را در کانال خود تبلیغ کند توافق کنید. کاری که این روزها در بسیاری از کانال ها مشاهده می کنید. البته کانال ها معمولا با تعداد اعضاء برابر تبادل لینک را انجام می دهند.

نکته مهم دیگر اینکه تبادل لینک در یک دوره ابتدائی جذابیت دارد ولی استفاده بیش از اندازه از آن باعث افت کیفیت کانال و خود دلیلی برای ترک کانال توسط اعضاء می شود. سعی کنید در روز فقط یک بار این کار را انجام دهید.

در روش دوم که مختص کانال های با اعضاء بالای 100 هزار نفر است مدیران کانال با دریافت مبالغی اقدام به تبلیغ کانال شما در کانال خود خواهند کرد.

تبلیغ کردن کانال در رسانه های دیگر

یکی از راه های موثر دیگر در افزایش اعضای کانال تلگرام انتشار اطلاعات و نشانی URL کانال در وب سایت های اینترنتی است. برای اینکار می توانید با جستجو در گوگل و پیدا کردن وب سایت هایی که لیست کانال های تلگرام را به اشتراک می گذارند در آن وب سایت ها اقدام به به اشتراک گذاری اطلاعات کانال خود کنید مثلا بصورت ارسال نظر (Comment) و …

همچنین استفاده از دیگر شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، گوگل پلاس، لاین و … نیز می تواند مفید باشد.

نگه داشتن عضو مهم تر از جذب عضو جدید

یکی از مهم ترین روش های افزایش اعضای کانال تلگرام حفظ آن ها در کانال است. یعنی شما باید بتوانید در کانال جاذبه ای ایجاد کنید که اگر عضو جدیدی به کانال وارد شد به ماندن در کانال تشویق شود. در همه کانال ها همواره جذب عضو وجود دارد اما در بسیاری از آن ها ریزش اعضاء بقدری است که نه تنها رشدی در تعداد اعضاء دیده نمی شود بلکه کاهش در تعداد اعضاء قابل لمس می شود.

کار تیمی مستمر

کانال تلگرام این قابلیت را دارد که چند مدیر (Admin) انتخاب کنید، اگر افراد مورد اعتمادی می شناسید آن ها را ادمین کنید تا به شما در انتشار مطالب کانال تان کمک کنند. با تولید مطالب با کیفیت بیشتر بطبع احتمال انتشار آنها در دیگر گروه ها و جذب عضو بالاتر خواهد رفت. البته سعی کنید ادمین های کانال زیاد نباشند چون ممکن است از آن طرف بام بیافتید و با تولید محتوای زیاد عده ای از اعضاء بدلیل عدم وقت برای چک کردن همه آن ها کانال را ترک کنند.

دیگر اینکه اگر کانال دارای چند مدیر است حتما طبق یک برنامه جاری همیشه یک مدیر آنلاین داشته باشید. همچنین با مدیران خود همفکر شده و مشورت کنید تا بتوانید مطالب بهتر و ارزشمندتری منتشر کنید.

چند نکته مهم دیگر

1. سعی کنید حتما نوع کانال عمومی باشد، هر کاربر می تواند 4 کانال عمومی (Public) داشته باشد. زیرا کانال های عمومی در نتایج جستجو کاربران نمایش داده می شوند و این خود می تواند یکی از راه های جذب عضو باشد.

2. تا جای ممکن سعی کنید لینک کانال را کوتاه و با معنی انتخاب کنید تا کاربران بتوانند آن را براحتی بخاطر سپرده و در تایپ آن مشکلی نداشته باشند. هرچند که در حال حاضر انتخاب شناسه مناسب به دلیل کثرت کانال ها کار سختی شده است.

3. تکرار مطالب باعث افت جذابیت کانال می شود. بنابراین از ارسال مطالب تکراری خودداری کنید.

4. مطالب را بر اساس یک زمانبندی مشخص شده انتشار بدهید. جوری نباشد که در یک ساعت 100 مطلب منتشر کنید و در بقیه روز هیچ مطلبی منتشر نکنید. همچنین سعی کنید از ساعت 12 شب تا حدود 9 صبح مطلبی در کانال تلگرام خود منتشر نکنید. در صورت عدم رعایت این موضوع امکان خارج شدن کاربران از کانال بسیار بالا خواهد رفت.

جمع بندی

تمام مواردی که در بالا گفته شد، روش های درست و مناسب برای افزایش اعضای کانال تلگرام است با این حال، بهترین راه افزایش اعضای کانال تلگرام تولید محتوای ارزشمند است، داشتن کمی صبر، مداومت در تولید محتوا نیز به افزایش اعضای کانال کمک خواهند کرد.

پیشنهاد می کنم مطلب آموزش و ترفندهای کابردی برای به روز کردن کانال های تلگرام با موضوع گردشگری را نیز مطالعه کنید.

1 نظر
  1. یک استارت 7 سال قبل
    پاسخ

    جالب بود. مرسی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید