بیمه مسئولیت در تورهای گردشگری

توسط

با توجه به شرح وظایف اشخاص حقیقی و حقوقی برگزار کننده علمی، سیاحتی و زیارتی که مسئولیت های آن ها را از آغاز حرکت تورها از مبداء نشان می دهد، با ارائه این پوشش بیمه ای (بیمه مسئولیت برگزار کنندگان تورها)، چنانچه در طول ایام برگزاری تور خسارات جانی به شرکت کنندگان در تورهای گردشگری و اردوها وارد آید و مسئولین تور مقصر شناخته شوند شرکت بیمه گر با رعایت شرایط و مندرجات بیمه نامه و قوانین و مقررات بیمه مسئولیت مدنی، نسبت به جبران آن اقدام خواهد کرد.

به عبارت دیگر چنانچه در زمان برگزاری تور حادثه ای واقع شده و منجر به وارد شدن صدمات جسمانی به شرکت کنندگان (مسافرین) شود و مسئولیت برگزار کننده تور محرز شود، شرکت بیمه خسارت های وارده را تا سقف تعهدات توافق شده جبران خواهد کرد.

بر اساس ضوابط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استفاده از این پوشش بیمه ای برای برگزار کنندگان تور اجباری است.

تعهدات بیمه گر در این خصوص عبارتست از:

– پرداخت غرامت و نقص عضو
– پرداخت هزینه های پزشکی

بدیهی است که حداکثر میزان غرامت قابل پرداخت بستگی به میزان حق بیمه پرداخت شده توسط آژانس مسافرتی برگزار کننده برای هر مسافر دارد.

موارد استثناء:

– خسارت ناشی از عمد و تقلب بیمه گذار
– خسارتی که طبق قانون پرداخت بستگی به میزان حق بیمه نامه شخص ثالث اجباری و حوادث سرنشین وسایط نقلیه موتوری قرار می گیرد.
– خسارت ناشی از نزاع و درگیری
– خسارت ناشی از حوادث دریایی
– خسارت ناشی از جنگ، مین و انفجار
– سایر استثنائات مندرج در شرایط عمومی بیمه نامه مسئولیت مدنی

نکته مهم: از آنجائی که در کلیه بیمه های مسئولیت مدنی بدون استثناء بیمه گذار موظف است به محض اطلاع از هر گونه ادعا علیه خود حداکثر ظرف مدت 5 روز بیمه کننده را بصورت کتبی مطلع کرده و تشکیل پرونده خسارت نماید لذا ضروریست که مسافرین آگاهی داشته باشند که می بایست ظرف مدت تعیین شده نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند. بدیهی است در صورت نقص مدارک بعدا امکان ارائه مدارک تکمیلی به بیمه گر وجود خواهد داشت.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید