سیستم مسیریابی اینترنت

توسط

افزایش فیلد آدرس قسمت آسان کار می‌باشد کپی ‌کردن اطلاعات با حجم بزرگتر با استفاده از آدرس‌های IP در اینترنت یک دردسر و مشکل واقعا بزرگ و پیچیده‌ای است و تنها تکنیک شناخته شده برای حمل اطلاعات یک سیستم در اینترنت که روز به روز بزرگتر می‌شود تکنیک مسیریابی سلسله مراتبی می‌باشد. در صورت عدم وجود روش بهتر و کاراتر سیستم مسیریابی اینترنت (هم در فضای IPv4 و هم در فضای IPv6) نیاز مبرم به روش و تکنیک مسیریابی سلسله مراتبی دارد، اگر چه روش مسیریابی سلسله مراتبی دارای درجه اطمینان و قابلیت بالایی می‌باشد ولی محدودیت‌هایی نیز در آن وجود دارد که باعث می‌شود تاثیر بهینه نداشته باشد. یکی از مهمترین این محدودیت‌ها نیازی است که اختصاص دادن آدرس بتواند توپولوژی‌های لایه‌های پایین شبکه را نیز پشتیبانی نماید. یکی از مواردی که به طور عملی می‌توان به آن اشاره نمود اختصاص دادن آدرس‌های IP با توجه به محدودیت‌های جغرافیایی می‌باشد که مشابه این مفهوم در شبکه تلفنی وجود دارد و می‌دانید که چگونه یک کد منطقه‌ای به نواحی جغرافیایی به‌ خصوص اختصاص می‌دهند، این مفهوم در شکل نشان داده شده است.

بنابراین اگر یک شبکه محل اتصال خود به شبکه اینترنت را تغییر دهد بایستی آدرس‌ دهی خود را تغییر دهد. آگر یک شرکت محل ISP خود را عوض نماید این کار بلافاصله مشخص و آشکار خواهد شد زیرا آن شرکت برای داشتن ارتباط ممتد و موثر با شبکه جهانی اینترنت نیاز به تغییر سلسله آدرس‌های خود دارد لذا یک پیش شرط ضروری برای مسیریابی سلسله مراتبی دسترسی عملی به تکنولوژی‌های مورد نیاز برای شماره‌گذاری مجدد (تغییر دادن آدرس‌ها) می‌باشد.

شماره گذاری مجدد در IPv6
در IPv6 شماره گذاری مجدد توسط توانایی‌های روش پیکربندی اتوماتیک خیلی راحت‌تر از IPv4 انجام می‌شود و با فعال کردن یک میزبان در IPv6 عمل شماره‌گذاری اتوماتیک خیلی راحت‌تر از IPv4 و بدون دخالت انسان انجام می‌شود اگر چه پیکربندی اتوماتیک، پیکربندی میزبان‌ها را ساده‌تر و راحت‌تر انجام می‌دهد، حسن و فایده‌ آن توانایی نگه‌داری سلسله‌ مسیر‌های موثر در شبکه جهانی اینترنت می‌باشد. برای شماره ‌گذاری مجدد یک میزبان در IPv6، نیاز به میزبان‌هایی است که این میزبان‌ها قابلیت تنظیم کردن چند آدرس را روی یک اینترفیس فراهم می‌کنند. این کار مشابه مفهوم گذاشتن دو آدرس IP روی یک اینترفیس مثلا مسیریاب سیسکو می‌باشد که با استفاده از دستور secondary IPaddress امکان‌پذیر است. مکانیزم IPv6 برای گذاشتن چند آدرس بر روی یک اینترفیس جدای روش‌های فوق می‌باشد. IPv6 دارای این قابلیت است که با استفاده از آن بتوان یک آدرس معتبر،‌ نیمه معتبر یا نامعتبر را بر روی یک اینترفیس گذاشت. یک میزبان از آدرس معتبر هم برای ارتباط موجود و هم برای تثبیت کردن یک ارتباط جدید می‌تواند استفاده کند.

به صورت پیش‌فرض یک میزبان از آدرس نیمه ‌معتبر فقط برای برقرای ارتباط موجود استفاده می‌کند ولی از این آدرس برای برقراری ارتباط جدید نمی‌توان استفاده نماید و بالاخره اگر یک میزبان از آدرس نامعتبر استفاده نماید نه می‌تواند از آن برای ارتباط جدید استفاده کند و نه برای برقرای ارتباط موجود. در پروسه تغییر‌دادن مجدد آدرس‌ها، میزبان‌هایی که دارای آدرس IPv6 هستند و آدرس آنها به صوت نیمه‌معتبر باشد، یک آدرس معتبر جدید را از طریق یکی از مکانیزم‌های پیکربندی اتوماتیک آدرس IPv6 به دست می‌آورند. در نتیجه تمامی ارتباطات تازه از آدرس جدید استفاده خواهند کرد.پیکربندی اتوماتیک آدرس‌‌دهی در IPv6 هم با مکانیزم‌های با کیفیت بالا و هم با مکانیزم‌های با کیفیت پایین پشتیبانی می‌شود. پیکربندی با کیفیت بالا بر اساس DHCP می‌باشد که به صورت اختصاصی برای IPv6 تعریف شده است. پیکربندی اتوماتیک با کیفیت پایین نیاز به نگه‌داری سرویس‌دهنده‌های DHCP را حذف می‌کند. با پیکربندی اتوماتیک با کیفیت پایین انتظار می‌رود که یک میزبان آدرس Ipv6 خود را توسط پیش‌شماره زیر شبکه، که میزبان با استفاده از کشف همسایه از مسیریاب‌هایی که مثل میزبان در آن شبکه هستند، ‌به دست آورد. اختصاص دادن آدرس جدید برای یک دستگاه یا افزار تنها قسمتی از کار و برنامه می‌باشد. میزبان‌های زیادی وجود دارند که تغییر آدرس آن‌ها توسط متد‌ها و روش‌های تغییر آدرس موجود که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم، امکان‌پذیر نمی‌باشد.

1. به‌روز رسانی بانک اطلاعاتی سیستم‌های نام حوزه (DNS6) برای تمامی گره‌هایی که آدرس آنها تغییر یافته است و همچنین به روز رسانی اطلاعات آدرس‌های سرویس‌دهنده‌های نام حوزه با سایت مربوطه.

2. آدرس‌دهی مجدد در مواردی همچون تغییر اطلاعات پیکربندی مسیر‌یاب‌ها، برای مثال فیلتر‌های لیست کنترل دسترسی و اطلاعات دستیابی.

3. بعضی از کاربردهای TCP/IP که در اطلاعات پیکربندی به آن‌ها اشاره شده است (بانک اطلاعاتی پیکربندی) و با دستور IPaddress بیان شده‌اند.

4. اگر بانک‌ اطلاعاتی کنترل‌کننده (مجوز دهنده) ایستگاه‌های کاری با یک آدرس IP به خصوص پیکربندی شده باشند تغییر آدرس سایت مستلزم تغییر اطلاعات پیکربندی است که توسط ایستگاه‌های کاری نگه‌داری می‌شوند.

هیچ‌ کدام از حالت‌های فوق توسط الگو‌ها و روش‌های تغییر آدرس در دسترس و موجود تحت پوشش قرار نمی‌گیرند. نگه‌داری سلسله مراتبی موثر بوسیله تغییر آدرسی که توضیح داده شد مشکل اجرایی مهمی را باعث می‌شود.

3 نظر
 1. مرجان 14 سال قبل
  پاسخ

  سلام بهترین
  اینجا که همچی عالیه

 2. عباس قبادی 11 سال قبل
  پاسخ

  خوب بود دوست عزیز اما مطالب در سیستم مسیریابی اینترنت کم بود

 3. سحر 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  مطالبتون خوب اما کم بود من موضوع پایان نامم رو مسیریابی در اینترنت انتخاب کردم اما منابع کمی دارم

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید