غار کَلْماکَره لرستان گرفتار گردشگری بی رویه

توسط

پایگاه خبری گلونی در مطلبی با عنوان «غار کلماکره لرستان گرفتار گردشگری بی رویه و تورهای غیرمجاز و خسارات جبران ناپذیر» نوشت: گردشگری بی‌رویه و تورهای غیرمجاز یا تورهایی که مجوز کوهنوردی و یا مجوزهای هم‌پوشان داشته‌اند، باعث آسیب‌دیدن گردشگران در استان شده‌اند.

خبری در فضای لرستان مخابره شد که یک تور گردشگری گردشگران را به داخل غار کلماکره برده است، این خبر عجیب است و البته خوشحالیم که این گروه گردشگر به سلامت در سرمای زمستان از این غار بالا آمده‌اند.

شاید تعجب کنید و با خود بگویید از غار پایین می‌آیند، بالا نمی‌روند، اما باید بدانید که غار کلماکره در منطقه‌ای قرار گرفته که گردشگر که نه، کوهنوردان و صخره‌نوردان حرفه‌ای فقط با طناب از بالا می‌توانند وارد این غار شوند و یک تور گردشگری حالا آدم‌ها را از بالا با طناب وارد غار کلماکره کرده و آن‌ها یک شب را در سرمای زمستان در این غار گذرانده‌اند.

برای ورود و خروج از غار کلماکره باید با طناب از دیواره 15 متری پایین رفت و بالا آمد.

با توجه به اخبارها و شنیده‌های فراوان می‌توانست دریافت که در سال‌های گذشته گردشگری بی‌رویه و تورهای غیرمجاز یا تورهایی که مجوز کوهنوردی و یا مجوزهای هم‌پوشان داشته‌اند، باعث آسیب‌دیدن گردشگران در استان شده‌اند و یا خسارات مالی به آن‌ها وارد کرده‌اند.

به نظر می‌رسد اگر مسئولان استان لرستان گردشگری در این استان را مدیریت نکنند و آن را جدی نگیرند، باید منتظر آسیب‌های فراوان و یا خبرهای تلخ از گردشگری لرستان باشیم و هر روز بیش از پیش انسان‌های زیادی در این راه جان خود را از دست بدهند.

این روزها تورهای گردشگری درآمد نسبتا خوبی از گردشگران دارند، به‌ویژه در بهار و تابستان گردشگران زیادی از استان لرستان دیدن می‌کنند و تورهای گردشگری آن ها را به مناطق گاه صعب‌العبور و یا بکر لرستان می‌برند.

باید توجه داشته باشیم که همین حضور در کوه مهله و غار کلماکره می‌توانست باعث آسیب جانی به این گردشگران شود. مسئولان استان لرستان باید تا دیر نشده، فکری برای ساماندهی و مدیریت قاطع تورهای گردشگری بکنند.

غار کَلْماکَره یک غار با اهمیت تاریخی در استان لرستان در غرب ایران است. این غار در شهرستان پلدختر در استان لرستان واقع شده است.

در غار کلماکره آثار زیادی از ایران باستان به دست آمد که به دلیل بی‌تدبیری مسئولان همگی از کشور خارج شد. کاسه‌های ماهی بادامی این غار بسیار معروف است. تکوک‌های بسیار نفیسی از این خزانه ایران باستان به خارج از کشور قاچاق شد. گفته می‌شود که این خزانه یکی از مهم‌ترین خزائن دولت‌های ایران باستان مانند هخامنشیان و ساسانیان بوده است.

معنی واژه کلماکره به زبان محلی به معنی جایگاه بز (کل کوهی) و انجیر است.

غار کلماکره مربوط به دوره عیلامیان است و در شهرستان پلدختر، بخش مرکزی واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۱۱۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید