جاذبه های گردشگری کاشان

توسط

کاشان، شهر روشنی و گل ایران است و پر از خانه های تاریخی که تابستان ها همین که در آنها راه می روی، نسیم خنکی در اتاق ها و دالان هایش می پیچد و برای لحظاتی از آن همه گرما فارغت می کند.

دیدنی های کاشان کم نیست و همه شان با فاصله کمی از هم قرار گرفته، بنابراین در سفری حتی دو سه روزه می شود لذت راه رفتن در بیشترشان را تجربه کرد.

بازار سنتی کاشان

یکی از جاهای دیدنی کاشان بازار سنتی اش است. این بازار دیدنی از اواسط خیابان بابا افضل تا حدود دروازه دولت ادامه پیدا می کند و بناهای تاریخی زیادی را در خودش جای داده که از جمله آنها مسجد میدان میرعماد، کاروانسرای میرپنج، زغالی ها، غفارپور، رباط، بروجردی ها، نراقی ها، تیمچه معروف امین الدوله، در بازار میانچال، تیمچه بخشی، تیمچه سید آقا، تیمچه صباغ، آب انبار بالا بازار، آب انبار درب زنجیر، حسینیه سوراخ ریسمان، مسجد کفش دوزها، مسجد بالا بازار، مسجد طمقاچی ها.

هر کدام از قسمت های بازار نیز محل فعالیت صنفی خاص است. در یکی از قسمت هایش مسگرها و کفش دوزها و رنگرزها فعالیت می کنند و از ده ها سال پیش پیشه شان را تا به امروز سرپا نگه داشته اند و در بخش دیگری زرگرها، بزازها و خیاط ها. از بازار کاشان می توان مهمترین و مرغوب ترین سوغات کاشان مثل انواع شیرینی و عرقیجات را هم خرید.

حمام و باغ فین کاشان

باغ فین در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و درکنار چشمه سلیمانیه قرار دارد و نسبت به بقیه شهر دارای هوای مطبوع تر و خنک تری است. محوطه پر دارو درخت باغ و شلوغی آن و سایه درختان سربه فلک کشیده خیابان امیرکبیر، این منطقه را به تافته جدا بافته ای از شهر تبدیل کرده است. وجود آب و درخت در کنار بنای باشکوه باغ، زیبایی خاصی به آن بخشیده که همین که در حیاطش راه بروی از آن همه رخوت و سکونی که در آن حاکم است، به وجد می آیی. باغ فین کاشان ۵۷۹ اصله درخت سرو و 11 اصله درخت چنار دارد، درختانی که از عمر هر کدام بیشتر از 100 تا 470 سال می گذرد.

باغ فین بناهایی مثل حمام سلطنتی، موزه ملی، خلوت کریمخانی و اتاق شاه نشین هم دارد که بعد از صفویه به آن اضافه شده اند و به همه اینها حمام فین را هم در قسمت جنوبی باغ باید اضافه کرد، جایی که میرزا تقی خان امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه در خلوتش به قتل رسید و به همین دلیل به یکی از تماشایی ترین حمام های ایران بدل شد.

خانه بروجردی ها

کاشان، شهر خانه های تاریخی است و خانه بروجردی ها یکی از زیباترین این خانه ها. خانه بروجردی ها در دوره قاجار ساخته شده و چون صاحب خانه مشغول داد و ستد کالا از بروجرد بوده، خانه به خانه بروجردی ها شهرت پیدا کرده است. خانه ای که با وجود بادگیرهای قرینه هلالی شکل بر بامش و کلاه فرنگی آن یکی از قشنگ‎ترین بناهای موجود در کاشان است. بروجردی ها، دو حیاط اندرونی و بیرونی ، یک هشتی، راهرو، حیاط تابستان نشین و زمستان نشین، آشپزخانه، حیاط های سرپوشیده و زیرزمینی بزرگ دارد. تابستان ها و در گرمای طاقت فرسا، هوای خنک از بادگیرهای پشت بام به زیرزمین می رود و در آن جریان پیدا می کند. جایی که زمانی محل زندگی اعیان بوده و حالا هر مسافری از هر شهری می تواند پای در آن بگذارد و با دیوارهای منقش به نقاشی رنگ و روغن و آبرنگش عکس بگیرد. برای رفتن به خانه بروجردی ها باید راه محله سلطان امیراحمد در خیابان علوی کاشان را در پیش گرفت.

خانه طباطبایی ها

طباطبایی ها یکی از قشنگ ترین خانه های تاریخی کاشان است. طباطبایی ها با حیاط دل انگیز و حوض بزرگش آدم را مجذوب خود می کند. خانه را که در محله سلطان امیراحمد واقع شده مرحوم سیدجعفر طباطبایی، از تجار معروف فرش کاشان در سال 1250 هجری ساخته و شامل اندورنی و بیرونی و قسمت مربوط به خدمه است. اتاق شاه نشین با پنجره های مشبک رنگی، آیینه کاری و گچبری ها از زیباترین قسمت های خانه است و اختلاف ارتفاع 8 تا 10 متر با سطح کوچه باعث شده نسیم خنکی که از سطح حوض حیاط مرکزی وارد زیرزمین می شود، به خصوص در فصل تابستان 15 تا 20 درجه اختلاف دما بین زیرزمین و بیرون ایجاد کند. خانه طباطبایی ها 4700 متر است و با 40 اتاق، 4 حیاط، 4 سرداب (زیرزمین)، 3 بادگیر و 2 رشته قنات یکی از بی نظیرترین بناهای کاشان به شمار می رود.

خانه عامری ها

خانه عامری ها که این روزها علاوه بر جاذبه گردشگری، کاربری هتل را نیز پیدا کرده، یکی از بزرگترین خانه های تاریخی کاشان است و علاوه برآن بلندترین بادگیر را بین خانه های این شهر دارد. عامری ها در دوران قاجار به وسیله سهام السلطنه عامری به عنوان محل سکونت فامیلی ساخته و بعدها بناهای دیگری هم به آن اضافه شده. این خانه 85 اتاق و چندین حیاط دارد و گچ بری ها، مقرنس کاری و منبت کاری ها از آن بنایی با معماری خیره کننده ساخته است. خانه ای که در تمام حیاط هایش اصل تقارن در ضلع شمالی، جنوبی، شرقی و غربی به چشم می خورد. عامری ها در شمال محله سلطان میراحمد، در خیابان علوی و کنار حمام سلطان میراحمد واقع شده. اگر به آن رفتید غذا خوردن در تالار آیینه سرای عامری ها را از دست ندهید.

حمام میراحمد

حمام تاریخی سلطان امیراحمد که در محله سلطان امیراحمد در خیابان علوی کاشان قرار گرفته، یکی از قشنگ ترین حمام های ایران است. قدمت حمام سلطان امیراحمد که به خاطر مجاورت با امامزاده سلطان امیر احمد به این نام مشهور شده، به دوره سلجوقیه برمی گردد و بنای فعلی آن بازمانده از دوره قاجار است. حمام میراحمد دو حمام کوچک و بزرگ دارد که اهل محل معمولا آخر هفته ها به آن می رفتند و استحمام می کردند. یکی از ویژگی های حمام میراحمد، آهک بری و گچ بری هایی ست که 17 لایه مرمتی دارد. بام حمام، یکی از زیباترین بام های گنبدی شکل ایران است که روی هر گنبد، شیشه های عدسی محدب قرار گرفته، شیشه هایی که علاوه بر تامین نور قسمت های مختلف حمام، مانع دید به داخل بوده است.

خانه عباسیان

به عقیده بسیاری، خانه عباسیان زینت خیابان علوی و کوی سلطان میراحمد کاشان است. خانه ای که برخلاف رنگ خاکستری و کویری کاشان، باصفا و پردارو درخت است. خانه عباسیان 5 حیاط دارد و سبک معماری اش گودال باغچه است، به این معنی که بنا پایین تر از سطح کوچه ساخته شده تا هم دسترسی به آب قنات راحتر شود و هم خاصیت عایقی مصالح، خانه را از گرما و سرما حفظ کند. 100 سال پیش هر کدام از ورثه سهم خود را می فروشند و تاجر فرش معروفی به اسم عباسیان حیاط بیرونی خانه را هزار تومان می خرد و از آن زمان به بعد نامش روی خانه می ماند. خانه عباسیان که اوج هنر معماری و گچ بری را در اتاق هایش می توان دید نامزد دریافت جایزه زیباترین و ارزشمندترین بنای مسکونی ایران شده، خانه ای که سریال هایی مثل خانه ای در تاریکی، مسافر ری و ملاصدرا نیز در آن ساخته شده.

مسجد آقا بزرگ

مسجد آقابزرگ کاشان یا همان مسجد و مدرسه آقابزرگ یکی از باشکوه ترین مساجد دوره قاجار در خیابان فاضل نراقی کاشان قرار گرفته. مسجد آقابزرگ در طول هشت سال و بین سال های 1258 تا 1265 ساخته شده و گنبد آن جزو بزرگ ترین گنبدهای آجری است. تزئینات بکار رفته در مسجد آقا بزرگ عبارتد از: کاشی کاری، آجرکاری، کتیبه های نفیس گچی و کاشی، مقرنس کاری، خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی. مسجدی که به سبک مدارس چهارباغ و صدر اصفهان است و دیدنش را در سفر به کاشان نباید از دست داد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید