باغ های گیاه شناسی سلطنتی کیو

توسط

باغ های گیاه شناسی سلطنتی بزرگ ترین مجموعه گیاهان زنده در جهان هستند که بیش از 650 دانشمند و کارمند را در استخدام خود دارند. این مجموعه زنده شامل بیش از 30 هزار نمونه از انواع مختلف گیاهان است. هرباریوم این مجموعه دارای بیش از 7 میلیون نمونه گیاهی می باشد. کتابخانه آن شامل بیش از 750 هزار جلد کتاب است. سایت کیو شامل 4 قسمت است و دارای ساختمان هایی با بیش از 175 هزار دست نوشته و گیاهان نقاشی شده است.

باغ های گیاه شناسی سلطنتی کیو، که به طور معمول تحت عنوان باغ های کیو خوانده می شوند، 121 هکتار باغ و گلخانه های میان ریچموند و کیو در جنوب غربی لندن در کشور انگلستان را در بر می گیرد. باغ های گیاهی سلطنتی که به عنوان عضو عمومی غیراداری به وسیله اداره محیط زیست، غذا و امور روستایی حمایت می شود، یک موسسه تحقیقاتی گیاهشناسی بین المللی مهم است که دارای 700 کارمند و درآمد 56 میلیون پوندی (تا پایان مارس 2008) و جاذبه توریستی با بیش از دو میلیون توریست در سال است. این باغ ها در سال 1759 تاسیس شدند و در سال 2009 میلادی دویست و پنجاهمین سالگرد تاسیس آن ها برپا شد.

تاریخچه

باغ های کیو از باغی در پارک قدیمی کیو با تلاش های لرد کاپل جان تکسبوری Lord Capel John of Tewkesbury شکل گرفت. این باغ به وسیله آگوستا شاهزاده ولز و بیوه فردریک ملکه ولز بزرگ توسعه یافت.

باغ قدیمی کیو (که پس از آن کاخ سفید نامگذاری شد) در سال 1802 ویران شد. ساختمان متصل به این کاخ یعنی خانه هلندی (Dutch House) در سال 1781 به عنوان مهدکودک برای کودکان سلطنتی استفاده می شد و توسط جورج سوم از نظر مالی حمایت می شد.

رشد و توسعه کامل باغ همزمان با بسته شدن قرارداد با اولین کلکسیونر، فرانسیس میسون در سال 1771 آغاز شد. در سال 1840 این باغ به عنوان باغ گیاه شناسی ملی تصویب شد. تحت نظر برنامه ریز کیو، ویلیام هوکر، باغ ها گسترش پیدا کرد و به اندازه کنونی آن یعنی 121 هکتار (300 ایکر) رسید. اولین متصدی هنری آن جان اسمیت بود.

خانه نخل (Palm House) به وسیله معمار دسیموس برتون و آهنگر معروف آن دوران ریچارد ترنر بین سال های 1844 و 1848 به عنوان اولین ساختمان در مقیاس بزرگ از آهن ساخته شد. این ساختمان به عنوان مهم ترین ساختمان ساخته شده از آهن و شیشه عصر ویکتوریایی در جهان در نظر گرفته شده است. ساختار شیشه ای همگی دست ساز بود.

ساخت خانه معتدل (Temperate House)، که اندازه اش دو برابر خانه نخل است، بعدها در قرن نوزدهم ادامه یافت. این ساختمان اکنون بزرگ ترین گلخانه موجود دوره ویکتوریایی است. جالب است که لانسلوت براون، که مشهورترین معمار فضای سبز در انگلستان است، برای کار در کیو به عنوان متصدی باغداری درخواست داد اما درخواستش رد شد.

کیو در قرن نوزدهم محلی برای تکثیر درخت کائوچو در خارج از آمریکای شمالی بود. در فوریه 1913، خانه چای (Tea house) به دلیل یک سری حملات آتش افروزی در لندن که به وسیله گروه های هوادار حقوق بانوان ایجاد شد، نابود شد. صدها درخت از باغ های کیو نیز در طوفان بزرگ 1987 از دست رفت. در جولای 2003، تعدادی از باغ ها در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدند. از نوامبر 1959 تا آگوست 2007 باغ های کیو دارای بلندترین میله پرچم بریتانیا بود که از صنوبر داگلاس کانادایی ساخته شده بود و پس از آسیب دیدن به وسیله باد و دارکوب ها برداشته شد.

فعالیتهای حرفه ای

علیرغم شرایط نامساعد رشد برای گیاهان (آلودگی هوای لندن، خشکی خاک و بارندگی کم)، کیو یکی از جامع ترین مجموعه های گیاهی بریتانیا باقی مانده است ولی برای گسترش مجموعه دور از این شرایط نامساعد، کیو دو ایستگاه خارجی تاسیس نموده است که یکی از آن ها به صورت تخصصی در کشت و ازدیاد کاج ها مورد استفاده قرار می گیرد.

هرباریوم

هرباریوم کیو با حدود 7 میلیون نمونه یکی از بزرگ ترین هرباریوم ها در دنیاست. نمونه های این هرباریوم به طور عمده برای مطالعات تاکسونومیکی استفاده می شود. هرباریوم دارای نمونه های اصلی از تمام نقاط دنیا به خصوص نواحی حاره ای است.

شاخص نامگذاری بین المللی گیاهان

در سال 1999 هرباریوم دانشگاه هاروارد و هرباریوم ملی استرالیا طی یک همکاری با باغ کیو، پروژه ای به نام International Plant Names Index (IPNI) به منظور تولید یک پایگاه قدرتمند اطلاعاتی در مورد اسامی گیاهی از جمله جزئیات جمعیتی شروع کردند. این پایگاه اطلاعاتی شامل اطلاعاتی از شاخص کیونسیس Kewnsis است، پروژه ای که در قرن نوزدهم آغاز شد تا شاخصی در مورد اسامی گیاهان گلدار مشهور و کشور مبدا هر گیاه باشد.

اسامی گیاهی

کیو همچنین با باغ گیاهشناسی میسوری در پروژه ای با نام “لیست گیاهی” همکاری می کند، تا اطلاعاتی را که در آن آخرین اسامی پذیرفته شده قرار دارد را فراهم کند. لیست گیاهی یکی از پروژه های دایره المعارف اینترنتی است که در سال 2010 آغاز شده است تا فهرست جامعی از اسامی و نام های گیاه شناسی را تهیه کند. لیست گیاهی شامل 1.040.426 نام علمی گیاهان در ردیف گونه گیاهی است که 298900 از آن، اسامی گونه های پذیرفته شده اند. به علاوه لیست دارای 620 خانواده گیاهی و 16167 جنس گیاهی است.

مرکز ذخیره بذر

کیو به عنوان یک مرکز مهم نگهداری بذر محسوب می شود. این مرکز کمک مالی برای پروژه مرکز ذخیره بذر میلنیوم در داخل ساختمان Welcome Trust Millennium فراهم می کند.

کتابخانه و بایگانی

کتابخانه و بایگانی کیو یکی از بزرگ ترین مجموعه ها در جهان هستند و بیش از نیم میلیون جلد کتاب، عکس های گیاه شناسی، نامه ها و دست نوشته ها، مجلات دوره ای علمی و نقشه را در خود جای داده اند.

باغبانی و مسایل جنایی – قانونی

کیو، راهکارها و راهنمایی هایی برای نیروی پلیس در اقصی نقاط جهان فراهم می کند. این مشاوره در شرایطی که مواد گیاهی ممکن است سرنخ ها یا شواهد مهمی را در محل حادثه فراهم کنند، بسیار موثر است. در مثالی مشهور، اداره علمی کالبدشناسی در کیو توانست اثبات کند که محتوای معده یک جسد بی سر که در رودخانه تایمز پیدا شده بود، محتوی مقادیر بالایی از نخود آفریقایی سمی بود.

گیاه شناسی اقتصادی

گروه “استفاده پایدار از گیاهان” (با نام پیشین مرکز گیاه شناسی اقتصادی) بر استفاده از گیاهان در انگلستان و نواحی خشک و نیمه خشک متمرکز شده است. این مرکز همچنین برای خواص دارویی مجموعه گیاهان اقتصادی، که شامل بیش از 90 هزار نوع از مواد خام گیاهی و صنایع دستی وابسته به قوم شناسی است، نیز مسئولیت دارد. برخی از آن ها در محل نمایش “انسان و گیاه” در موزه شماره یک، در معرض نمایش قرار دارند.

خانه آلپاین

در مارس 2006، خانه دیویس آلپاین (Alpine House) به عنوان سومین نمونه از خانه های آلپاین از 1887 بازگشایی شد. ارتفاع سقف طاق قوسی به منظور کمک به جریان طبیعی هوای ساختمان اضافه گردید تا تهویه هوا برای همه انواع گیاهان مستقر شده در ساختمان فراهم شود.

چهره جدید خانه دارای طرحی اتوماتیک است که وقتی هوا برای گیاهان بسیار داغ می شود، به وسیله سیستم جریان پیوسته هوای خنک بر روی گیاهان، از گرم شدن بیش از حد آن ها ممانعت می شود. هدف اصلی از طراحی این خانه، امکان نفوذ حداکثر نور به داخل محیط است. برای این منظور، از شیشه ویژه ای که 90 درصد نور ماورای بنفش حاصل از خورشید از آن عبور می کند، استفاده شده است.

به منظور ذخیره نمودن انرژی، هوا با عبور از میان لوله های تودر تو که در عمق خاصی زیر خانه مستقر شده اند، خنک نگه داشته می شود. این خانه طوری طراحی شده است که حداکثر دما بیش از 20 درجه سانتی گراد افزایش نیابد.

مجموعه گیاهی آلپاین باغ کیو شامل بیش از 7000 نوع گیاهی است که در محل رویش خود تا ارتفاع بیش از 2000 متر رشد می کنند. از آنجایی که خانه آلپاین تنها می تواند در حدود 200 نمونه در یک زمان را در خود جای دهد، گیاهان در معرض نمایش، به طور منظم و چرخشی در آن تغییر می کنند

توده کمپوست

کیو یکی از بزرگ ترین توده های کمپوست را در اروپا دارد، که از ضایعات گیاهان و اسطبل ها استفاده می کند و گاهی، تولیدات آن به منظور جمع آوری اعانه برای باغ ها به حراج گذاشته می شود. توده کمپوست در باغ، خارج از دسترس عموم قرار داده شده است، اما یک سکوی نمایش چوبی برای بازدیدکنندگان طراحی شده است تا امکان مشاهده توده در حین گذر از مراحل آماده سازی آن فراهم باشد.

تور پیاده روی در باغ

تور آزاد در باغ به وسیله داوطلبان آموزش دیده هر روز در دو نوبت، ساعت 11 صبح و 2 بعد از ظهر به استثنای روزهای کریسمس برقرار است.

عکاسی از باغ در نمایشگاه سالانه

این رقابت اکنون یک رویداد سالانه همراه با به نمایش گذاشتن ساختمان درونی برای بازدید کنندگان در طول ماه های تابستان است.

قصر کیو

قصر کیو (Kew Palace)، کوچک ترین قصر سلطنتی بریتانیا است. این قصر به وسیله ساموئل فورتری، یک تاجر هلندی در حدود سال 1631 ساخته و بعدها به وسیله جورج سوم خریداری شد. از نکات منحصر به فرد ساختمان، “باغ ملکه” است که شامل مجموعه ای از گیاهان با خواص دارویی است. تنها گیاهانی که تا قرن هفدهم در انگلستان موجود بودند، در این باغ کشت شده اند. ساختمان قبل از بازگشایی برای عموم در سال 2005 دستخوش بازسازی قابل توجهی شد.

خانه مینکا

پس از فستیوال 2001 در ژاپن، کیو صاحب یک خانه چوبی ژاپنی شد که خانه مینکا (Minka House) نامیده شد. این ساختمان حوالی سال 1900 به صورت سنتی بنا نهاده شد. هنرمند ژاپنی چهارچوب قطعات جدا شده را به هم وصل کرد و ساختمان ساز بریتانیایی، کار افزودن ملات را در میان تخته ها بر عهده گرفت.

کار روی خانه در 7 می 2001 شروع شد، و هنگامی که چهارچوب در 21 می تکمیل شد، یک مراسم ژاپنی برپا گشت که به عنوان مراسم فرخنده در نظر گرفته شد. کار روی ساختمان خانه در نوامبر 2001 کامل شد، اما زیباسازی درونی تا 2006 ادامه داشت. خانه مینکا در میان مجموعه بامبو در غرب مرکز باغ قرار گرفته است.

گالری ماریان نورث

گالری ماریان نورث (Marianne North) در دهه 1880 به منظور استقرار نقاشی های وی طی سفرهای او به شمال و جنوب آمریکا، جنوب آفریقا و برخی مناطق آسیایی ایجاد شد. او در این سفرها گیاهان هر منطقه را نقاشی کرد، آن هم در زمانی که زنان به ندرت چنین کاری انجام می دادند. گالری حدود 832 عدد از نقاشی های وی را در خود جای داده است. نقاشی ها توسط این هنرمند با شرط عدم امکان انتقال به شخص یا مکان خاص دیگری، به کیو تقدیم شده است.

گالری در ابتدا در سال 1882 باز شد و تنها نمایشگاه دائمی در بریتانیای کبیر بود که به کار یک زن اختصاص داشت. گالری در طول یک دوره مرمت و بازسازی از سال 2008 تا 2009 دچار آسیب های جدی شد. در طول این مدت، گالری بسته شد تا فرصتی برای مرمت نقاشی ها به شکل اولیه آن ها فراهم گردد. این گالری در سال 2009 مجددا بازگشایی شد.

ترجمه: نسیم عنایتی فتح الله

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید