کوه قاف در کدام کشور قرار دارد؟

توسط

حتما شما هم نام کوه قاف را در ادبیات و ضرب المثل ها شنیده اید اما این کوه که خانه سیمرغ است، در کجا قرار دارد؟

کوه قاف مکانی است که در ادبیات فارسی از آن زیاد نام برده شده و سیمرغ نیز در آنجا زندگی می کند. ضرب المثل پشت کوه قاف هم که در زبان ما متداول است اما آیا این کوه واقعا وجود دارد و کجا و در کدام کشور است؟

کوه قاف؛ نگهدارنده زمین

به نوشته صفحه گروه واژه گزینی فرهنگستان و زبان ادب فارسی به گمان قدیمی ها، قاف سراسر زمین را در بر گرفته، کناره های آسمان بر آن نهاده شده و منشاء پیدایش کوه های دیگر است. می گفتند ارتفاع قاف پانصد فرسنگ و بیش تر آن در میان آب است و مانند میخ، نگه دارنده زمین است، وگرنه زمین لرزان خواهد بود.

جنس این کوه از زمرد یا یاقوت سبز است که رنگ آسمان در واقع انعکاسی از آن است، وگرنه از عاج سفیدتر است؛ بنابراین، آن را «کوه اخضر» نیز نامیده اند.

آیا کوه قاف یک جای واقعی است

در قاف انسانی زندگی نمی کند، اما در کوهپایه آن دو شهر «جابُلقا» و «جابُلسا» وجود دارد. کسی نمی داند آن سوی قاف چیست؛ برخی می گفتند منزل فرشتگان است و برخی آن را جایگاه اجنه و دیگران آن را سرزمین هایی از طلا و نقره و مشک تصور می کردند. برخی می گفتند خورشید پشت آن و در چاهی غروب می کند. چشمه آب حیات و جایگاه سیمرغ (عنقا) را هم کوه قاف می دانستند.

عده ای هم، به ویژه زرتشتیان، آن را همان کوه البرز و جایگاه ایزد مهر می شمردند. پژوهشگران، نان و جایگاه کوه قفقاز را الهام ‌بخش این افسانه می دانند.

پژوهشگران، نان و جایگاه کوه قفقاز را الهام بخش این افسانه می دانند.»

منبع: صفحه گروه واژه گزینی فرهنگستان و زبان ادب فارسی

3 نظر
 1. بالیوود 1 سال قبل
  پاسخ

  در شاهنامه حکیم فردوسی اشاره کرده که کوه قاف همان نوک قله کوه البرز و مکان زندگی سیمرغ فرمانروای حیوانات است.

 2. آرتیمیس 1 سال قبل
  پاسخ

  به نظرم زرتشت تیان درست میگن: که کوه قاف همون کوه البرزهست لاکن درشاهنامه استادحکیم ابلقاسم فردوسی هم اشاره شده که کوه قاف همان نوک قله کوه البرز ومکان زندگی سیمرغ فرمانروای حیوانات می باشد و اگر درست باشد یعنی ما با عجایب دنیا طرف هستیم.

 3. مریم 10 ماه قبل
  پاسخ

  چقدرجالب درنظریه زمین تخت همینها گفته میشه دور زمین تخت سرتاسر یخ وبرف و ازجاهایی دروازه هایی به سمت سرزمینهای دیگر داره ودورتادور آنها کوه قاف کشیده شده وبه گنبدآسمان متصله بعد ازاون باز سرزمینهای دیگه مثل آندرومدا آگارتا مریخ ونوس مشتری سرزمین هرکول ها زمین دوم وسرزمین نپتون سرزمین ترا مرکوری برهما وخیلی سرزمینهای دیگه هست که هرکدوم مثل زمین تخت گنبد دارن

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید