رازی که برملا شد؛ جورج مالوری به قله نرسید

توسط

در تاریخ 10 آگوست 2010 محققان کانادایی و هندی ادعا کردند که بزرگ ترین راز کوهنوردی مربوط به مرگ دو کوهنورد بریتانیایی که فکر می شد در سال 1924 به قله اورست صعود کرده باشند، تقریبا 30 سال قبل از اینکه ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی به قله اورست برسند، آشکار شده است.

جورج مالوری و آندره ایروین در 1924 در نزدیکی قله اورست ناپدید شدند و مرگ آن ها به مدت 86 سال به صورت رازی در تاریخ کوهنوردی بر جای مانده است. جسد مالوری در سال 1999 در طی یک اکسپدیشن اورست پیدا شد اما جسد ایروین تا این تاریخ یافت نشده است.

این باور هست که این دو کوهنورد حقیقتا به قله اورست رسیده بودند و زمانی که در مسیر بازگشت به کمپ اصلی شان بودند جان خود را از دست داده اند. آنها می گویند که اگر دوربینی که ایروین همراه داشته کشف شود، می تواند حاوی مدرکی برای اثبات صعود به قله تقریبا 30 سال قبل از صعود هیلاری و نورگی به قله باشد. هیلاری و نورگی در سال 1953 به قله رسیدند.

تیم اکسپدیشن 1921 انگلستان – جورج مالوری نفر اول ایستاده از سمت راست

بنا به گفته Postmedia News اما اکنون، دو استاد دانشگاه تورنتو و یک محقق هندی می گویند که کاهش شدید فشار بارومتری، کولاک کور کننده و محرومیت ناگهانی از اکسیژن عوامل کلیدی مرگ این دو بودند. کنت مور و جان سمپل از دانشگاه تورنتو و دو راج سیکا محقق هندی پس از بررسی گزارش های ثبت شده هواشناسی که مدت های طولانی نادیده گرفته شده بودند و دیگر گزارش های هوا در روزی که این کوهنوردان ناپدید شدند، به این نتیجه رسیدند.

کنت مور در این باره گفت: “گم شدن مالوری و ایروین یکی از طولانی ترین رازهای قرن بیستم است، با این حال، در سر تا سر بحث های مربوط به گم شدن آنها، مسئله وضعیت هوا هرگز مورد توجه قرار نگرفته است. تا زمان کامل کردن اطلاعات مان، تنها اطلاعات در دسترس مشاهده انجام شده توسط نوئل اودل کوهنوردی که پشت سر مالوری و ایروین صعود می کرد، بود که ادعا کرد در بعدازظهر روزی که آن ها ناپدید شدند کولاک گرفت.”

بنا به این گزارش با تجزیه و تحلیل اطلاعات هواشناسی سال 1924 کوه های هیمالیا که در آرشیو جامعه سلطنتی جغرافیا در لندن نگهداری می شود، این سه محقق مشخص کردند که مالوری و ایروین احتمالا در معرض افت ناگهانی در فشار بارومتری به اندازه 18 میلی بار به هنگام نزدیک شدن به قله اورست قرار گرفته اند.

منابع: (1) و (2)

مالوری در این آخرین سفر برای 75 سال از دیده ها پنهان ماند تا اینکه در سال 1999 جسد او پائین تر از پله دوم مسیر شمالی قله اورست پیدا شد. شاید بد نباشد نامه جرج مالوری در عزیمت به اورست را بخوانید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید