صعود بانوی 86 ساله روسی به قله کلیمانجارو

توسط

آنجلا یک بانوی روسی اهل شهر Ulan-Ude روسیه در سن 86 سالگی رکورد جدیدی را در گینس به ثبت رساند. او مسن ترین فردی است که به بام آفریقا یعنی قله کلیمانجارو صعود کرده است. در 29 اکتبر 2015 ساعت 8 :13 دقیقه به وقت روسیه او به قله رسیده است.

وی در مورد چگونگی برنامه خود و اینکه این صعود در فصل باران های موسمی انجام شده به سازمان دهندگان برنامه خود یعنی شرکت Altezza Travel توضیحاتی داده است.

آنجلا بر فراز قله کلیمانجارو
  • آنجلا، تیم ما صمیمانه خوشحال است که توانسته بخشی از تاریخ زندگی شما باشد. صعودتات رو تبریک می گوئیم. این اولین ارتفاع بلندی هست که شما صعود کردید. به نظر خیلی سخت می آمد؟

در روزهای اول برنامه می توانستم بگویم که یک راهپیمایی لذت بخش بود اما وقتی با باران های موسمی مواجه شدیم انگار آنها تمامی نداشتند. بعد از ظهر به سمت بالا حرکت کردیم و در شب راهنماها مجبور بودند همه تجهیزات را خشک کنند تا من روز بعد لباس های گرم بپوشم. خستگی کم کم در درونم انباشه شد و روی قله به اوج خودش رسید. آنجا واقعا خسته بودم. سخت ترین قسمت این برنامه در ارتفاع 4600 متر آغاز شد. صعود نهایی به قله که برای ما 13 ساعت به طول انجامید.

  • در ارتفاع 4600 متر عملکرد شما باورنکردنی بوده است غلظت اکسیژن خون تان 89 درصد بوده و نبض تان 70، این یعنی اینکه شما هم هوایی خیلی خوبی داشتید.

بله نبض و غلظت اکسیژن خون من خیلی خوب بود و تیم پزشکی هر روز این ها رو چک می کرد اما خستگی هنوز در من وجود داشت.

آنجلا در حال انجام کارهای شخصی در کمپ
  • در طول بالا رفتن آیا لحظه ای بود که به برگشت فکر کنید؟

نه همچنین چیزی اتفاق نیفتاد. در ارتفاع 4000 متر با یک راهنما تانگو رقصیدیم و در 5000 متر طلوع خورشید رو نگاه کردیم. طلوع خورشید از بالای ابرها فوق العاده بود. اما به برگشت فکر نکردم نه!

  • چقدر روی قله ماندید و آن بالا به چه فکر می کردید؟

ما نزدیک یک ساعت روی قله ماندیم. آن بالا زیبایی خیره کننده ای داشت. 29 اکتبر یعنی روز صعود به قله شاید توسط شانس انتخاب شده بود. من در مورد باران های موسمی و زمان این باران ها در این فصل می دانستم اما این مهم بود که قله در 29 اکتبر صعود شود. 80 سال پیش من به خواهرم لیدا قول دادم که یک سفر برای هر دویمان بروم. او از من بزرگ تر بود و من فقط 6 سال داشتم. او متولد 1923 بود و بر اثر ذات الریه فوت کرد و تنها 12 سال و 4 روز عمر کرد. من دوستش داشتم و 29 اکتبر روزی که پای بر کلیمانجارو گذاشتم روز تولد لیدا بود و من این صعود را به او تقدیم می کنم.

صعود بانوی 86 ساله روسی به قله کلیمانجارو
  • چه حسی دارید از اینکه در کتاب رکوردهای گینس جای گرفتید؟

من فقط می توانم به عنوان یک نگهدارنده رکورد باشم. البته بودن در کتاب رکوردهای گینش خیلی خوب است.

  • چطور شد که تصمیم گرفتید به آفریقا سفر کنید و کلیمانجارو را صعود کنید؟

من کوه ها را دوست دارم. آن ها مرا اغوا می کنند. آفریقا و طبیعت اش را هم دوست دارم و این خیلی هیجان انگیز است که شما به بلندترین قله آفریقا صعود کنید. از طرفی کلیمانجارو کوه بزرگی است و از طرف دیگر مثل قله اورست در هیمالیا و قله آلبروس در روسیه از یخ پوشیده نشده است و بنابراین برای صعودش احتیاج به مهارت های خاص کوهنوردی نیست.

عکس یادگاری آنجلا و دخترش در مسیر صعود به قله کلیمانجارو

سرپرست اکسپدیشن کمپانی Altezza Travel می گوید: تدارک برای یک صعود صرفا رسیدن به قله نیست و وظیفه مهم برای ما حفظ امنیت صعود است. دو بار چک کردن در روز از نظر پزشکی، کیت کمک های اولیه، اکسیمتر، گامو بگ، سیستم های اکسیژنی، یک پشتیبانی قوی و مطمئن و یک برنامه هم هوایی خوب، این ها وظایف ما در صعودهای مشابه هستند. اما برای آنجلا و دخترش ما یک برنامه و صعود منحصر به فرد ترتیب دادیم.

آنجلا سفرهای زیادی به کشورهای اتحاد جماهیر شوروی داشته اما اولین سفرهای خارجی خودش را در آستانه 80 سالگی آغاز کرده است.

ترجمه: الهه حمیدی
منابع: russianclimb.com و altezza.travel

نمایی زیبا از کوه کلیمانجارو (بام آفریقا)

گفتنی است؛ قله کلیمانجارو (Mount Kilimanjaro)، بلندترین کوه آفریقا است. این کوه با 5895 متر ارتفاع، آتشفشانی نیمه خاموش است در کشور تانزانیا و در مرز این کشور با کنیا قرار دارد. این کوه جزو قلل هفت گانه دنیا (بلندترین قلل هفت قاره) به شمار می رود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید