آغاز مرحله دوم صعود خراسانی ها به قله پوبدا

توسط

کوهنوردان خراسانی از سحرگاه امروز سه شنبه 12 مرداد ماه مرحله دوم فعالیت خود برای صعود به قله پوبدا را آغاز کردند.

به گزارش رویای هیمالیا؛ سرپرست تیم اعزامی هدف این مرحله را برپایی کمپ سوم و لمس کمپ چهارم اعلام کرد و افزود: بارش های سنگین روزهای گذشته که در بعضی از ارتفاعات تا 3 متر هم رسیده کار تیم را سخت تر خواهد کرد و چنانچه شرایط مناسب باشد در کوتاه ترین زمان برای رسیدن به ارتفاع بالای 6400 (کمپ چهارم) در این مرحله اقدام خواهیم کرد.

حسین امانی در این خصوص گفت: قطعا با توجه به شرایط جوی و بارش هایی که مجددا از بعدازظهر پنجشنبه در منطقه آغاز می شود مسئولیت اعضاء تیم در دستیابی به اهداف این مرحله دشوارتر خواهد بود.

ایشان ضمن رضایت از وضعیت عمومی تیم اعلام کرد انشاءالله با توسل به امام هشتم و دعای خیر مردم عزیزمان پس از انجام این مرحله اعضاء تیم برای ریکاوری و آماده شدن جهت مرحله نهایی صعود به قله پوبدا به بیس کمپ بازخواهند گشت.

تصویر ارسالی از کوهنوردان خراسانی که برای صعود قله پوبدا در منطقه فعالیت می کنند.

شایان ذکر است؛ بارش های سنگین روزهای گذشته باعث شده است تمامی 110 کوهنورد حاضر در منطقه در بیس کمپ ماندگار شوند.

گفتنی است؛ جنگیش چوکوسو به معنای قله پیروزی که پیش تر پوبدی یا قله پابدا نامیده می شد. پوبدا کوهی به ارتفاع 7.439 متر واقع در رشته کوه تیان شان در مرز قرقیزستان با چین است و بلندترین نقطه قرقیزستان و تیان شان نیز محسوب می شود.

پوبدا یا “جنگیش چوکوسو” به معنای “قله پیروزی” با ارتفاع 7439 متر

آشنایی با مسیر کمپ 1 تا کمپ 4 پوبدا

ارتفاع کمپ یک 4600 متر، متوسط زمان پیمایش بیس کمپ تا کمپ 1 حدود 8 الی 10 ساعت است. ارتفاع کمپ دوم 5300 متر و متوسط زمان رسیدن به کمپ 2 و عبور از گذرگاه دیکی با توجه به تعداد نفرات در مسیر حدود 7 الی 9 ساعت است.

گذرگاه دیکی (مسیری با شیب 90 درجه و صعود از دیواره های یخی) در بین مسیر کمپ 1 به کمپ 2 قرار دارد. این آبشار یخی با ارتفاع 380 متر یکی از قسمت های بسیار سخت صعود قله پوبدا به شمار می رود. از آنجایی که تابش آفتاب و گرم شدن یخ ها باعث ریزش یخ و برف ها در مسیر می شود، بهترین زمان عبور از گذرگاه دیکی صبح زود است.

پس از عبور از گذرگاه دیکی، دشتی با شیب ملایم قرار دارد. این دشت تمام برف مسیر حرکت به طرف کمپ دوم را نمایان کرده و پس از چندین ساعت تلاش بی وقفه می توان به کمپ دوم به ارتفاع 5300 متر رسید.

ارتفاع کمپ سوم 5700 متر است که متوسط زمان رسیدن بین کمپ 2 تا 3 با توجه به حجم برف کوبی حدود 4 الی 6 ساعت است. ارتفاع کمپ چهارم 6400 متر است. این قسمت از مسیر به علت درگیری با سنگ و شیب نسبتا تند آن بسیار طاقت فرسا و مشکل است و معمولا ثابت گذاری های قبلی پوسیده است و تیم ها حتما باید ثابت گذاری جدید انجام داده و با اطمینان بسیار بالاتری ادامه مسیر دهند. با توجه به وجود برف سنگین و سرعت باد، متوسط زمان مسیر بین کمپ 3 تا 4 حدود 7 الی 10 ساعت است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید