نخستین همایش تحقیقی کوهنوردی و فضای مجازی

توسط

فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در نظر دارد در راستای تعامل فراگیر جامعه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و فضای مجازی و  با رویکرد بررسی مسائل و چالش‌ها و همچنین شناسایی هر چه بیشتر قابلیت‌های این عرصه، همایشی را در تیر ماه 93 برگزار نماید. بدین وسیله توضیحاتی در خصوص محورهای همایش به شرخح ذیل اعلام می گردد:

بررسی خلاء های فضای مجازی کوه‌نوردی ایران
با توجه به اینکه بیش از یک دهه از شکل گیری فضای مجازی کوهنوردی در ایران نمی گذرد، این محور می تواند به کمبود های نرم افزاری و سخت افزاری این فضا در کشور بپردازد.

جایگاه و نقش وبلاگ نویسان در کوه‌نوردی ایران
مدیران وبلاگ ها و وب سایت های کوهنوردی می توانند پررنگ ترین نقش را در عرصه فضای مجازی داشته باشند. موارد بسیاری نظیر خبررسانی، اطلاعات فنی، ترجمه مطالب متنوع کوهنوردی، گزارش برنامه های کوهنوردی، تاریخچه کوه و کوهنوردی، مطالب زیست محیطی کوهستان و بسیاری دیگر از فعالیت های گوناگون می توانند در پیشبرد کوهنوردی در کشور موثر باشند. این محور می تواند شامل بررسی جایگاه نویسندگان وبلاگ ها و وب سایت ها در حال حاضر و آینده و همچنین درجه تاثیرگذاری آنها در کوهنوردی کشور باشد.

نقد و جایگاه آن در کوه‌نوردی
با توجه اهمیت و فراگیری نقد در فضای مجازی کوهنوردی، این محور می تواند روش ها، چارچوب های فنی و اخلاقی و انواع نقد پرداخته و نقاط ضعف و  قوت نقد در فضای مجازی را بررسی کند.

معرفی و بررسی سایت‌های کوه‌نوردی برتر دنیا
وبلاگ ها و وب سایت های مرجع کوهنوردی در دنیا بسیار هستند و می توانند به عنوان الگوهای مناسب در عرصه مجازی داخلی مورد استفاده قرار گیرند. در این محور، محتوای مطالب از نظر کمی و کیفی و حتی قالب ظاهری این سایت ها می توانند مورد بررسی قرار بگیرد.

زمینه‌های تعامل و تقابل کوه‌نوردی و فضاهای مجازی
فضای مجازی از یک دیدگاه می تواند در تعامل با کوهنوردی و باعث پیشرفت آن باشد و به تعبیر بسیاری دیگر در صورت استفاده نادرست، می تواند در تقابل با کوهنوردی و دارای اثرات منفی در کوهنوردی باشد. این محور، می تواند به بررسی زمینه های این تعامل و تقابل پرداخته و راهکارهای مناسب را مورد بحث قرار دهد.

چارچوب‌های فنی و اخلاقی در فضای مجازی
فضای مجازی کوهنوردی کشور نیازمند توجه و در نظر گرفتن موارد فنی و اخلاقی مرتبط می باشد. این موارد می تواند شامل بررسی چارچوب های مرتبط از دیدگاه علوم مختلف مانند روابط عمومی، علوم ارتباطات و روانشناسی باشد. بدون شک رعایت این چارچوب ها در چگونگی ارائه بهتر و موثرتر مطالب کوهنوردی موثر خواهد بود.

تکنولوژی‌های پیشرفته اینترنتی و نقش آن‌ها در کوه‌نوردی
امروزه نرم افزار و سخت افزار پیشرفته بسیاری به شکل گسترده در زمینه کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد. آشنایی و معرفی این نرم افزار و سخت افزار می تواند منجر به استفاده آنها در عرصه کوهنوردی کشور و به تبع آن همپا شدن کوهنوردی کشور با عرصه های بین المللی گردد.

کوه‌نوردی، اینترنت و مباحث حقوقی
مباحث حقوقی فضای مجازی از مباحث نوین در عرصه حقوق بوده و با توجه به اینکه بسیاری از وبلاگ نویسان از بار حقوقی مطالب منتشره توسط آنها در فضای مجازی بی اطلاع هستند، آشنایی با این موارد حقوقی می تواند در پربار کردن فعالیت های وبلاگ نویسان بسیار موثر باشد.

پی نوشت:
– مطالب ارسالی در قالب فایل Word 2010 و PDF به آدرس ایمیل همایش ارسال گردد.  بعد از بررسی مطالب، جهت تهیه فایل ارائه در قالب power point با نویسندگان محترم تماس حاصل خواهد شد.
– ذکر مشخصات فردی و شماره تماس جهت هماهنگی و تماس های مورد نیاز الزامی است.
– علاقه‌مندان می‌توانند مقالات تحقیقی و مطالب پژوهشی خود را در راستای محورهای همایش حداکثر تا تاریخ 31 اردیبهشت ماه 1393 به دبیرخانه همایش به آدرس ایمیل msfi.dabir@yahoo.com ارسال نمایند.
– جهت اطلاع بیشتر با دبیر همایش آقای «امین معین» با شماره همراه 09128487109 تماس حاصل نمایند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید