بهینه سازی سایت

علم سئو در اواسط دهه 1990 توسط وب مسترها و مدیران سایت های بزرگ شروع شد. در ابتدا همه وب مسترها می بایست تمام صفحات خود را برای آمدن خزنده های موتورهای جستجوگر به سایت آن ها ثبت می کردند تا در نهایت صفحات آنها در نتایج جستجو به نمایش گذاشته می شد. ولی امروزه با رشد اینترنت و خدمات اینترنتی دستیابی به اهداف بلندپروازانه برای یک سایت دور از دسترس نیست و می توان با بکارگیری اصول صحیح سئو، به این اهداف دست یافت.

حال بیایید ببینیم اصلا سئو به چه معناست و اصطلاحات مرتبط و تخصصی آنرا مرور کنیم.

بهینه‌سازی سایت در موتور جستجو‎ که در زبان پارسی به آن سئو می گوئیم مجموعه اقداماتی است که برای بهبود ساختار وب سایت شما و هم چنین افزایش رتبه سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو می باشد که نتیجه آن افزایش رنکینگ و افزایش بازدیدکنندگان سایت است. طبق آمارهای رسمی، 85 درصد کاربران اینترنت در هنگام جستجو فقط به 10 نتیجه اول رجوع می کنند در واقع 85 درصد بازدیدگنندگان واقعی یک وب سایت را موتورهای جستجو باعث می شوند؟ به نظر شما اگر وب سایتی بهینه سازی و اصول سئو در آن بخوبی رعایت نشود این تعداد بازدید قابل توجه را از دست می دهد؟ اگر جواب شما بله است که من نیز با شما موافق هستم.

بهینه‌ سازی سایت یکی از بهترین روش‌های بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی الکترونیکی می باشد. بازدیدکنندگان یک سایت بیشتر از طریق موتورهای جستجو به آن سر می زنند. سئو یا همان بهینه سازی وب سایت برای مدیران سایت ها یکی از عوامل مهم و خیلی مهم به دست آوردن کاربران جدید از موتورهای جستجو و به ویژه گوگل می باشد. سئو یکی از روش‌های بازاریابی موتور جستجو است. به صورت کلی وب‌ سایت هایی که دارای بالاترین مکان و بیشترین تکرار در صفحه نتایج موتورهای جستجو می باشند، بازدید کننده بیشتری از طریق موتورهای جستجو به دست می‌آورند.

خب حتما تا کنون دریافته اید که عملیات بهینه سازی سایت برای چیست؟ اگر بخواهیم مهم ترین اهداف عملیات بهینه سازی محتوا و سئو را بیان کنیم باید به 4 مورد زیر اشاره کنیم:

– افزایش ترافیک هدفمند: یعنی بازدید کنندگانی که ما را در به هدف رسیدن سایت کمک می کنند و یا مشتری سایت می شوند.
– بازاریابی اینترنتی: دستیابی به فروش بیشتر در سایتهای عرضه کننده خدمات و فروشگاهی و یا رسیدن به هر اهدافی که سایتها دارند.
– افزایش پیجرنک: افزایش محبوبیت و پیجرنک (عددی بین 0 تا 10) که گوگل به سایتها می دهد. هر چه این عدد بزرگتر باشد محبوبیت و باارزش بودن سایت را نشان می دهد. البته اهمیت پیجرنک در حال حاضر کمرنگ تر شده است. ولی این بدان معنا نیست که اهمیتش را کاملا از دست داده است. زیرا کماکان پیجرنک جزء فاکتورهای مهم گوگل و وب مسترها به شمار می آید.
– پیشی گرفتن از رقبا: که با این کار سایت به اکثر اهداف خود رسیده و در عرصه کاری و موضوعی خود یکه تازی خواهد کرد.

اولین گام برای ورود به دنیای مجازی اینترنت داشتن یک وب سایت است، برای شروع کسب و کار از طریق اینترنت و ایجاد درآمد باید سایت شما در رتبه های بالای موتورهای جستجو قرار داشته باشد تا بتوانید مخاطبان بالقوه خود را جذب نمایید برای این کار شما نیاز به بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو یا به به عبارت دیگر سئو دارید. در حوزه بازاریابی اینترنتی سایت هایی موفق هستند که در رتبه های بالاتری در موتورهای جستجو نسبت به رقبای خود ایستاده اند.

سئو یا همان بهینه سازی سایت امروزه به یک علم تبدیل شده است. یکی از مهم ترین پارامترهای موجود در طراحی سایت ارتباط سایت با موتورهای جستجوگر اینترنت در رنکینگ بالا می باشد. اگر سایت شما در موتورهای جستجوی اینترنت جز رتبه های بالا نباشد کاربران قادر به شناسایی سایت شما نبوده و شما دیده نخواهید شد، در نتیجه نمی توانند از خدمات شما استفاده کنند. بنابراین باید براساس آخرین اصول و تکنیک های سئو عمل کرد تا سایت به جایگاهی برسد که مد نظر شماست. فرقی نمی کند که یک تازه وارد به دنیای مجازی هستید یا یک فرد حرفه ای، شما باید خودتان را برای یک جنگ تمام عیار از نوع بدون خونریزی اش آماده کنید. جنگی که بر سر رتبه های بالاست. در غیر اینصورت موفقیت شما حتمی نیست.

تکنیک های سئو تغییرات بنیادین نیافته است اما ابزار استفاده متفاوت تر از گذشته است. همچنان دعوا روی محتواست و سایتهای پر محتوا به طور عام برنده اند. اما محتوا همه چیز نیست باید بتوان محتوا را در سایت های دیگر نیز معرفی کرد. تنها گرفتن لینک موثر نیست بهتر است بخشی از محتوا در کنار لینک های داده شده با سایت ما باشد. بدین صورت ارزش لینک بالاتر خواهد بود.

رفتار کاربران در بازدید به سایتها نیز مهم است و موتورهای جستجو آنرا در رنکینگ خود لحاظ می کنند. اینکه با چه کلماتی لینک می دهند، در چه سایت هایی لینک می دهند، سایت های پر ترافیک وب 2 و بودن در آنها مهم شده است. انتشار پرس ریلیز نیز ابزار توانایی برای سئوی امروزه شده است.

سئو خیلی وقت است که تنها بازی با لینک ها و محتوای سایت نیست.

چرا باید سایت بهینه و سئو سازی شود؟

طراحی سایت تضمینی برای آمدن بیننده به آن نیست بلکه باید بینندگان را به طریقی به سایت جذب کرد. بینندگان وظیفه ندارند به هر قیمتی که شده سایت شما را بیابند. برای کشاندن بینندگان به وب سایت‏ تان چه تدابیری اندیشیده‌اید؟ چگونه دیگران بدانند که شما سایت پرمحتوا و جذابی دارید؟ خود شما چگونه سایت‏ های دیگر را می‏ یابید؟ بدون هیچ‏گونه تردیدی باید گفت که ما در اغلب موارد به کمک موتورهای جست‌وجوگر به آنچه که می‏خواهیم، دست می‏ یابیم.

فرقی نمی‌کند که سایت شما چه موضوعی دارد و در چه زمینه‏ ای فعالیت می‏ کنید، برای کسب درآمد و محبوبیت باید سایت‏ تان بیننده داشته باشد. تعداد بینندگان یک سایت، برگ برنده آن برای کسب موفقیت در دنیای وب است. سایتی که بیننده ندارد، مرگی آنلاین را تجربه می‌کند و چه بسیارند سایت‌هایی که هر روزه از چرخه زندگی در وب خارج می‌شوند.

اگر برای شروع آماده هستید و می خواهید از خدمات سئو استفاده کنید یا برای وب سایت تان نیاز به مشاوره در امور سئو ، بهینه سازی سایت و بازارابی الکترونیکی دارید با بنده تماس بگیرید. کافیست از طریق ایمیل یا فرم تماس مرا از تصمیم خود آگاه کرده و تمایل خود را برای شروع کار اعلام کنید. در اولین فرصت با شما تماس خواهم گرفت.