یلداگردی، با طعم پاییز به وقت زمستان

توسط

یلدا های این سالها دیگر شبیه خاطره ها نیستند، خانه های کوچک و فاصله خانواده ها از هم، کمتر فرصتی ایجاد می کند تا در کنار هم خوش باشیم.

با خودمان که روراست باشیم، باید قبول کنیم در این روزهای شلوغ و آپارتمان های قوطی کبریتی، دیگر خبری از کرسی و خوردنی های متنوع و مادر بزرگ های قصه گو نیست که بخواهیم بلند ترین شب سال را به دل خوشی آنها بگذرانیم.

یلداهای این سال ها دیگر شبیه خاطره ها نیستند، خانه های کوچک و فاصله خانواده ها از هم، کمتر فرصت این را ایجاد می کند که به بهانه چند ثانیه بیشتر، چند ساعتی را کنار هم خوش  باشیم.

اما تمام این ها دلیل نمی شود که شب چله را با تمام دل خوشی هایش به باد فراموشی بسپاریم و یادمان برود که بلندترین شب سال مجالی است برای شاد بودن و با هم بودن. شبی که سنتش گره خورده با خوراکی های رنگارنگ، هندوانه های سرخ و انارهای دان شده کنار سفره یلدا.

همین رابطه تنگاتنگ مزه ها و شب چله، بهانه ای است تا خانه را به مقصد یک شکم گردی جذاب رها کنیم و یلدای مان را در رستوران ها و کافه های شهر که به مناسبت این شب رنگ و بوی تازه ای گرفته اند بگذرانیم.

کافه + شب = یک دقیقه بیشتر

برای گذراندن یک شب یلدای بیرون خانه ای، بهترین جا همان پاتوق های همیشگی یعنی کافه ها هستند. اما این پیشنهاد به این معنی نیست که تمام کافی شاپ ها و سفره خانه های شهر برنامه ویژه ای برای یلدا تدارک دیده اند.

در 90 درصد مکان های انتخابی شما یک کاسه دانه انار و چند تکه هندوانه پیدا می شود، اما اگر دنبال یک جای ویژه در میانه شهر برای شب چله خود می گردید کافه «نقش وصال» می تواند انتخاب ایده آلی باشد. محیط دوست داشتی این کافه که به دو بخش سالن و حیاط تقسیم شده حق انتخاب تان را بیشتر می کند، اما اگر خوش شانس باشید و بتوانید در محیط سرباز جایی برای خود پیدا کنید برد کرده اید، چرا که همجواری با گل ها، گلدان ها و گیاهان متعدد حیاط این کافه بسیارلذت بخش است.

کافه «آبان» و کافه «آذری» هم آوازه خوبی در میان پاتوق های قدیمی شهر دارند و از همان قدیم ها با برنامه های موزیک زنده، فال حافظ و حافظ خوانی و پذیرایی های مختص یلدا، شب یلدای متفاوتی را برایتان ثبت می کنند.

شب یلدا با کافه «ورتا» هم می تواند انتخاب خوبی باشد. این کافه که نبش خیابان وصال، در بلوار کشاورز قرار دارد، کیک هایی با طرح ویژه یلدا دارد که نشان دهنده خوش ذوقی گردانندگان آن است. همچنین داشتن نوشیدنی های متنوع و جای مناسب برای نشستن، از ویژگی های مثبت کافه ورتا است.

چند پله که پایین تر بیایید می رسید به کافه «پله» با همان رنگ و بوی همیشگی اما این بار با طعم هندوانه. حافظ خوانی، موسیقی زنده، تنقلاتی نظیر لبو، انار، شیرینی، میوه، هندوانه، ترکیب آب زرشک و آب آلبالو برنامه هاو منوی ویژه یلدای این کافه را تشکیل می دهند.

برای رسیدن به این کافه باید به خیابان ولیعصر، جنب پارک ساعی، انتهای خیابان ساعی بروید. مقصد بعدی شما در این شب طولانی، کافه «کرگدن» در خیابان شیخ بهایی شمالی، صائب تبریزی غربی، کوچه بی بی شهربانو است.

این کافه برنامه متفاوت داستان خوانی در منوی خود دارد. علاوه بر این اسموتی انار و هندوانه هم از گزینه های ویژه این شب در منوی کافه کرگدن اند. می توانید از بین میزهای بیرون و داخل کافه به انتخاب خودتان جایی برای نشستن پیدا کنید و شب بلندتان را سپری کنید.

در میان کوهپایه ها

وقت گذراندن در کوهپایه های شهر تهران، فصل نمی شناسد و در بیشتر روزهای سال وقتی به دربند و درکه و حتی فرحزاد سرمی زنیم با جمعیت زیادی روبرو می شویم که آمده آند اوقات فراغت شان را در سفره خانه ها و رستوران های این مناطق سپری کنند. با وجود بی فصل بودن این قبیل اماکن تفریحی، شب های یلدا در ارتفاعات تهران برای خود صفای دیگری دارد، تا حدی که به یکی از محبوب ترین پاتوق ها در شب یلدا بدل می شود.

در تمام آلاچیق های سفره خانه های کوهپایه های تهران هندوانه و انار برای سفارش دادن پیدا می شود اما اگر به فکر یک شام مفصل برای طی کردن این شب خاص هستید سری به رستوران های «باغ بهشت» در دربند، «رشا» در توچال و «پاسیالیز» یا « آفر» در درکه بزنید.

باب دل سنتی ها

اگر اهل شعر و ادبیات هستید پاتوق های ادبی شهر در این شب جای مناسبی برای شما هستند. یکی ازمتداول ترین برنامه ها در چنین شبی برگزاری مراسم  شعر و قصه خوانی و تماشای نمایش های آیینی فرهنگسراهای شهر است.

فرهنگسرای بهمن، اشراق و نگارخانه شیث که در ضلع جنوبی پارک دانشجو قرار دارد هر سال به مناسبت شب یلدا برنامه ای ویژه شامل شاهنامه خوانی، برگزاری نمایشگاه آثار و نقاشی شاهنامه از هنرمندان مختلف و با حضور و گردهمایی هنرمندان موسیقی، تئاتر و تلویزیون دارند. اگر هم سری به سفره خانه های سنتی شهر بزنید می توانید با مراسمی که رنگ و بوی سنتی دارد همراه شوید و از حافظ خوانی ها لذت ببرید.

یک شب نشینی ویژه

اگر تنقلات یلدایی کفاف تان را نمی دهند و دنبال یک وعده غذایی درست و حسابی برای گذراندن شب چله تان هستید، باید دست از کافه ها بکشید و به سراغ رستوران هایی با طعم آخرین شب پاییز بروید.

یکی از انتخاب های هیجان انگیز می تواند رستوران گردان «برج میلاد» باشد. تصور اینکه آخرین شام پاییزی خود را در میان ابرها بخورید به نوبه خود هیجان انگیز است، چه برسد به اینکه این رستوران برنامه ویژه ای هم برای یلدای شما در نظر گرفته باشد.

رستوران برج میلاد هم مانند همتایان خود برنامه حافظ خوانی را در فهرستش جای داده است و کنار منوی غذاهای ویژه، تمام تنقلات این شب به خصوص را در اختیار مشتریانش قرار می دهد. برای رفتن به این رستوران که سه شب میزبان مهمانان ویژه یلدا است، حتما باید از قبل به فکر باشید و صندلی رزرو کنید.

باقالی پلو با ماهیچه، کباب بختیاری، جوجه بدون استخوان، شیر ماهی کبابی، ماهی قزل آلا گریل شده، استیک با سس قارچ، بیف استراگانف واسکالپ مرغ، میز رنگارنگی است که رستوران «آ اس پ» برای مشتریانش تدارک دیده است تا اولین ساعات زمستان خود را کنار آن سپری کنند.

داشتن محوطه ای لوکس و زیبا در کنار دسترسی آسان به پارکینگ از نکات مثبت این رستوران است. اگر فضایی کلاسیک تر با موسیقی زنده اروپایی را دوست دارید بهتر است سری به رستوران «سورن» بزنید که با موسیقی زنده پیانو، گیتار و آواز از شما میزبانی می کند.

اگر به این رستوران رفتید علاوه بر آجیل، انار، هندوانه و نوشیدنی های گرم، حتما به سراغ سالاد بار رستوران هم بروید، در غیر این صورت ضرر خواهید کرد! خیابان عباس آباد هم می تواند در لیست محله هایی باشد که شب یلدا در آنها خوش می گذرد، چرا که رستوران فنسی (چهارراه اندیشه، خیابان سهروردی) با منو یلدایی اش در این شب طولانی انتظارتان را می کشد.

همراه با طعم حیاتی رب انار

سال ها قبل تر از اینکه پای گوجه فرنگی به غذاهای ایرانی باز شود بار تمام طعم خورش های ایرانی را رب انار به دوش می کشید. اما با وجود تهاجم فرهنگی گوجه ای به غذاهای ایرانی در قرن های گذشته غذاهای شمالی اصالت خود را حفظ کردند و پای ثابت رب انار را از سفره های رنگارنگ شان کوتاه نکردند.

وقتی صحبت از یلدا باشد، نمی شود از انار و تمام مشتقاتش گذشت، پس به خود ظلم کرده اید اگر تا به حال، شب چله گذرتان به رستوران های شمالی تهران نرسیده است.

رستوران «گیلانه» واقع در بلوار صبا یکی بهترین گزینه هاست که هر سال برنامه ویژه ای هم برای این شب دارد. رستوران «گیلار» نیاوران هم گزینه دیگری است که از ماهی ها و مرغ های شکم پرش که با دانه های انار پر شده اند نمی توان گذشت.

اگر دو رستورانی را که از آن نام بردیم قبلا امتحان کرده اید و این بار دنبال جای جدید تری هستید بهتر است سری به سعادت آباد، بلوار فرحزادی بزنید تا رستوران «گیلکی» میزبان شب یلدای شما باشد.

هتل های شهر میزبان شما

علاوه بر رستوران ها و کافه ها، هتل های بزرگ شهر تهران هم هر سال تدارکات ویژه ای برای شب یلدا در نظر می گیرند و با برنامه های مختلف به استقبال این آیین دیرین می روند.

یکی از این هتل ها که میزبان شما در شب چله است، هتل پارسیان انقلاب واقع در خیابان ولیعصر، خیابان طالقانی است که در رستوران نارون برنامه ویژه ای را برای شب یلدا در نظر گرفته است.

انار دان شده، شیرینی، آجیل، چای، هندوانه و خرمالو به عنوان تنقلات، و چلو لقمه مخصوص یاچلو جوجه مخصوص یا لازانیا بلونیز و یا شنیسل مرغ به همراه ماست موسیر و نوشیدنی به عنوان شام در بسته ویژه رستوران نارون قرار دارد. البته اگر هوس رفتن به هتل پارسیان را کردید حتما قبلش به فکر رزرو کردن جا هم باشید.

اما رستوران هتل هما که در حوالی میدان ونک و در خیابان شهید خدامی جا خوش کرده است، برنامه متفاوتی برای شب یلدا دارد و با دعوت از هنرمندان مختلف این امکان را برای شما ایجاد می کند که شب یلدای خود را کنار چهره هایی که دوست شان دارید سر کنید.

هتل پنج ستاره استقلال واقع در اتوبان چمران، نرسیده به چهارراه پارک وی هم می تواند مقصد شب گردی های شب یلدای شما باشد. چرا که رستوران آبشار این هتل یکی دیگر جاهایی است که به راحتی از کنار شب چله و مراسمش نگذشته است.

سفارش از منوی باز رستوران آبشار به همراه سالاد بار و بوفه ویژه یلدا می تواند خیال تان را از بابت خورد و خوراک بلندترین شب سال راحت کند. همچنین اجرای موسیقی زنده به همراه برنامه ویژه شب یلدا از دیگر جاذبه های این رستوران برای این شب متفاوت است.

1 نظر
  1. درود. بخش “همراه با طعم حیاتی رب انار” عالی و جذاب تر است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید