سهم سنگنوردی سرعت در المپیک!

توسط

رقابت های سنگنوردی المپیک به صورت ترکیبی برگزار می شود، یعنی ابتدا سرعت، سپس بلدرینگ و در نهایت سرطناب تکلیف مدال المپیک را روشن می کند.

رضا علیپور قهرمان ماده سرعت سنگنوردی که این روزها به روش ایرانی با القاب جورواجور روبروست، موفق شد به آرزوی دیرینه خود و جامعه سنگنوردی ایران رنگ واقعیت بخشد و با ثبت رکوردی که به نظر می رسد تنها خودش قادر به جابجایی آن باشد، علاوه بر قهرمانی در مسابقات جهانی نانجینگ توانش را به رخ رقبای روس، اکراین، لهستان و فرانسوی بکشد!

علیپور در آستانه کاپ جهانی 2017 که قرار است در لهستان برگزار شود شوک بزرگی را به این رشته وارد کرد. او علاوه بر خط و نشان برای سنگنوردان خارجی به ویژه مارتین دزینسکی لهستانی قهرمان سرعت جهان و نفر نخست رنکینگ سال 2016 لقب «اوسین بولت» سنگنوردی را از ورزشکار کشور میزبان (چین) که هم دائیه قهرمانی مسابقات را داشت و هم خود را آماده شکست رکورد جهان کرده بود، آمادگیش برای کسب مدال برتر این رقابت ها را نشان داد.

اما با همه این اوصاف تمامی این موفقیت ها در آستانه انتخابی المپیک 2020 توکیو به نحوی است که سنگنوردی در عمل حتی در صورت کسب تک سهمیه این رشته در المپیک که ظاهرا به نفر برتر رنگینگ 2018 این ماده تعلق می گیرد، در المپیک شانسی برای کسب سکو نخواهد داشت و نفرات برتر دو ماده لید و بولدر شانس بالاتری را برای کسب مدال از المپیک خواهند داشت.

بر اساس فرمت پیشنهادی IFSC نفرات برتر رنکینگ های لید، بولدر و سرعت 2018 مستقیما به المپیک راه خواهند یافت! و این درحالی است که خود رقابت های المپیک به صورت ترکیبی برگزار می شود. یعنی ابتدا سرعت، سپس بلدرینگ و در نهایت سرطناب تکلیف مدال المپیک را روشن می کند که می توان کم ترین شانس را برای قهرمان سرعت در این رقابت ها قائل بود!

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید