بیانیه هیئت داوران سومین جشنواره صعودهای برتر

توسط

سومین جشنواره صعودهای برتر کوهنوردی و صعودهای ورزشی امروز از ساعت 17 تا 21 در سالن اجتماعات وزارت ارتباطات با معرفی و تجلیل از برترین های کوهنوردی و دیواره نوردی ایران برگزار شد. بیانیه هیئت داوران سومین جشنواره صعودهای برتر که توسط «حسن نجاریان» رئیس هیئت داوران تهیه و تنظیم و قرائت شد در ادامه می آید:

بنام خدا

با کسب اجازه از محضر پیشکسوتان و هموار سازندگان مسیر دشوار رشد کوهنوردی، عزیزانی که با فعالیت شجاعانه، ماندن و عاشقانه زیستن را معنا بخشیدند. خرسندیم از اینکه امسال این افتخار نصیب بنده و دوستان پر مهرم گردید. تا مشتاقانه و موشکافانه تلاش ارزنده شما را مشاهده کنند:

از اشتر تا سکه نو، منشاد تا میل برفخانه، یک روزه های بی نقص آبشار نوا تا همدانیها و 48، سبلان سرد، تا آفریقا و مالزی گرم شانه به شانه ی شما، درد پاهای بی کفش در زمستان علم را چشیده، زندگی بی سرپناه و حسرت جرعه ای آب گرم را تجربه کنیم. با این اعتقاد عمیق که از دست دادن تار مویی نیرزد به صد افتخار.

زمانی که انتخاب بهترین های این دوره جشنواره به ما محول گردید، بر آن شدیم بدور از نقطه نظرات شخصی منصفانه قضاوت کنیم. ای کاش امکان آن بود که جایزه های بیشتری به تلاش های ارزنده همنوردان اختصاص داد.

هدف انتخاب

رشد صعود های داخلی، نوآوری و خلاقیت در صعود، صعود پاک، کار نو، بهره گیری درست از ابزار، سلامت در اجرا، تغذیه پاک و مناسب، تدوین فیلم و گزارش کامل. بر این اساس تعدادی از گزارشات در مرحله اول کنار گذاشته شد، تنوع و کیفیت ارسالی مناسب و کامل بود. امیدوارم بیشتر بیاموزیم.

1. بررسی دقیق و جامع قبل اجرا، نگاه درست به تمرینات دشوار و مناسب هر برنامه، شناخت نفرات و چک لوازم.
2. اجرای مناسب، نگاه درست به مسیر و نفرات، روحیه ی پذیرش عدم موفقیت احتمالی در برنامه.
3. ثبت مستند فعالیت انجام شده با مختصات و تصاویر گویا، کادربندی مناسب و دقیق خصوصا از ابتدای کار و نقاط حساس، بطور مثال اگر کار گشایش است از روند تلاش، نقاط دشوار و انتهای کار. به همان شکل اعلامی گزارشات رسیده به سه بخش دسته بندی گردید: پیمایش، فنی و صعود خارجی.

حسین رضایی (مجری مراسم)، حسن نجاریان (رئیس هیئت داوران) و رضا شهلایی (کوهنورد دوران)

در بخش پیمایش و صعودهای فنی

عبور زمستانه از خط الراس اشتر به سکه نو، برج میل برفخانه یزد، دو صعود زمستانه به قله دماوند از دره یخار، دهلیز سیاه سنگ مسیر نو، صعود یک روزه زمستانه به یخچال شمالی سبلان، صعود زمستانه خط الراس اشتران کوه، دو صعود دیواره علم کوه شمالی و غربی و گشایش مسیر اورمزد در کهکیلویه و بویر احمد.

در بخش صعود های خارجی

دو گشایش بروی دیواره شاخ اژدها در مالزی و کارامبونی در آفریقا، صعود قله اوشبا و زمستانی قله کازبک مورد توجه قرار گرفت.

در پایان امید بر این است در سال آینده شاهد صعود زمستانه به مناطق بکر و دست نخورده ایران زمین باشیم، چون خط الراس علم کوه از سیاه قوک به دندان اژدها تا شانه کوه و گرده، دنا، اشتران کوه یا دیواره سه شاخ جوپار و … باشیم.

همنوردان! صعود های یک روزه زیادی دریافت گردید، که امیدواریم گزارش این تلاش ها در دسترس جوانان قرار بگیرد. فعالیت های ارزنده ای چون صعود یک روزه ی دیواره علم مسیر 48، همدانیها، آبشار نوا و …

داوران این دوره

خانم پروین رضایی و آقایان یونس رضا خانی، ناصر جنانی، امیر جابر انصاری و خاک پای عاشقان کوه ها حسن نجاریان.

با سپاس از تمامی پاک دلانی که به کوه به دیده احترام می نگرند و چیزی بجا نمی گذارند جز ردی بر برف و چیزی نمی گیرند جز عکس!

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید