آشنایی با سوئیفت یا ارتباطات مالی بین بانکی بین المللی

توسط

تکنولوژی ثانیه به ثانیه در حال پیشرفت است و هیچ سیستمی نیست که بتواند از طوفان پیشرفت تکنولوژی جا بماند و به حیاتش ادامه دهد. نظام بانکداری هم از این قاعده پیروی کرده و از تمامی پیشرفت های بهره می برد. سوئیفت یکی از پیشرفت های تکنولوژیک نظام بانکداری است که بسیاری از مشکلات بین المللی مبادلات را برطرف کرده است.

سوئیفت (swift) انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین المللی است که از حروف اول عبارت زیر مشتق شده است: “The Society For Worldwide Interbank Financial Telecommunication” و مرکز آن در کشور بلژیک است و به صورت مؤسسه و به شکل تعاونی فعالیت می کند.

بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم، به ویژه در اواخر دهه 1950، تجارت جهانی به سرعت شروع به رشد و شکوفایی کرد و به موازات آن حجم عملیات بین المللی بین بانکی گسترش یافت، لیکن رعایت نکردن استانداردهای بین المللی در محاورات بین بانکی باعث آشفتگی در پرداخت های بین المللی و افزایش هزینه های بانکی شده بود. از این رو در اوایل دهه 1960 حدود 60 بانک بزرگ اروپایی و آمریکایی به این فکر افتادند که چگونه می توان پیام های بین بانکی را به نحوی طرح ریزی و استاندارد کرد که اتوماسیون سیستم بانکی بین المللی را به همراه داشته باشد.

در دسامبر سال 1967 هفت بانک معتبر از کشورهای آمریکا، اتریش، انگلستان، دانمارک، سوئیس، فرانسه و هلند مطالعه ای را شروع و در سال 1971، 73 بانک از این کشورها هزینه مطالعه را تقبل کردند. این مطالعه به همت گروهی از متخصصان و به مدت یک سال طول کشید و نتایج آن در سال 1972 ارایه شد. در نهایت در ماه می 1973 سوئیفت با عضویت 239 بانک از 15 کشور در شهر La Hulpe در نزدیکی بروکسل پایتخت کشور بلژیک تأسیس شد.

سوئیفت کد چیست؟

سوئیفت کد (Swift Code) یک نوع علامت انحصاری برای شناسایی بانک ها است. این کد برای انتقال وجه بین بانک ها، خصوصا انتقال وجه بین المللی و ارسال حواله ارزی استفاده می شود، همچنین بانک ها با استفاده از بستر سوئیفت به یکدیگر پیغام می دهند.

کد سوئیفت از 8 الی 11 کاراکتر تشکیل شده است، زمانی که کد سوئیفت 8 رقمی داده می شود منظور بانک عامل مورد نظر است و شعبه را مشخص نکرده است.

چهار کاراکتر اول کد سوئیفت: معرف کد بانک است که تنها می تواند حروف باشد.
دو کاراکتر دوم: معرف کشور بانک است، به طور مثال برای ایران IR است.
دو کاراکتر سوم: کد موقعیت مکانی بانک است.
سه کاراکتر آخر: کد شعبه بانک است که بدون این کد نیز شماره سوئیفت کامل است و این مورد انتخابی است.

به طور مثال کد بانک اقتصاد نوین شعبه تهران به صورت ذیل است: BEGNIRTHAFG
چهار کارکتر اول یعنی BENG معرف بانک اقتصاد نوین است.
IR معرف ایران است
TH معرف موقعیت مکانی یعنی تهران است.
AFG معرف کد شعبه است.

مزایای سوئیفت

رشد چشمگیر سوئیفت به خاطر مزایای بی شمار آن است که از جمله این مزایا می توان به امنیت و سرعت آن اشاره کرد.

استاندارد: سیستم به نحوی طرح ریزی شده است که با ارسال پیام از طریق شبکه سوئیفت امکان برقراری ارتباط بین رایانه های دو بانک و انجام کلیه مراحل حسابداری از قبیل عملیات بستانکاری و بدهکار کردن حساب های زیربط، تهیه صورت حساب و صورت مغایرت بدون دخالت نیروی انسانی امکان پذیر بوده و روز کاری بعد کلیه اقدام باز حساب های ارزی مشخص و امکان رفع مغایرت ها به طور سریع فراهم خواهد بود.

قابلیت اطمینان: طراحی سیستم سوئیفت به نحوی بوده که درصد اشتباه در آن بسیار اندک است و در صورتی که مشخصه پیام به طور صحیح و مطابق با استانداردها تنظیم نشود، سیستم از قبول آن خودداری می کند. سوئیفت ادعا می کند که در حدود 99.99 درصد قابل اطمینان است. علت وجودی این ادعا مفقود نشدن یک پیام سوئیفتی از اول تأسیس در این شبکه است. بنابراین با حجم زیاد پیام ها قابلیت اطمینان به سیستم نزدیک به صد در صد است.

امنیت: پیام های مبادله شده به صورت خودکار مخابره می شوند و متن پیام ها تا رسیدن به مقصد پراکنده و نامفهوم است و دسترسی به پیام ها توسط افراد غیرمجاز میسر نیست.

سرعت: سرعت انتقال پیام در سیستم سوئیفت بسیار بالا است. ارسال پیام چند ثانیه بیش تر طول نمی کشد و به محض ارسال آن از طریق شبکه سوئیفت توسط آخرین امضای مجاز، بلافاصله پیام تحویل سوئیفت می شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید