ساختمان تاریخی اداره طرق ایران در آستانه تخریب

توسط

تنها ساختمان تاریخی اداره راه ایران که به آن «اداره طرق» می‌گفتند، در معرض فروش و تخریب قرار گرفته است. این اداره در شهرستان انار در استان کرمان به عنوان اثر ملی ثبت شده و وزارتخانه راه و ترابری که مالکیت این مکان تاریخی را دارد، مجوز فروش آن را صادر کرده‌ است. اکنون در مقابل ساختمان اداره طرق چندین کامیون ماسه و پوکه معدنی تخلیه شده است.

ساختمان تاریخی اداره طرق (راه) انار که تنها اداره طرق ثبت شده به عنوان اثر ملی در ایران است، برای تامین هزینه‌های احداث ساختمان جدید راه و ترابری شهرستان انار به فروش می‌رسد. اسناد و مدارک گویای آن هستند که اداره طرق از ادارات شکل گرفته در دوره پهلوی اول به شمار می‌رود که احداث جاده از جمله وظایف‌ تعریف شده برای این اداره بوده است. اکنون اداره طرق انار تنها اداره ثبت در فهرست آثار ملی ایران محسوب می‌شود.

به گزارش CHN، در مقابل ساختمان اداره طرق یک سرویس بهداشتی احداث شده است. همچنین اطراف این اثر تاریخی چندین کامیون ماسه و پوکه معدنی تخلیه شده که احتمال تخریب یا ساختمان سازی در اطراف آن را افزایش داده است.


حسین قرایی، رئیس اداره راه و ترابری شهرستان انار گفت: اداره کل راه و ترابری استان کرمان می‌خواهد در شهرستان انار ساختمان جدید اداره راه و ترابری را احداث کند و به دلیل وضعیت بد اعتبارات، مجوز فروش این ساختمان را از وزارت راه گرفته است. وی افزود: ما آمادگی داریم این ساختمان را به میراث فرهنگی بفروشیم و حتی به چند مشتری این ساختمان نیز پیشنهاد دادیم که این ساختمان را به یک کافه سنتی تبدیل کنند. قرایی در پاسخ به این پرسش که آیا تضمینی وجود دارد که خریدار این ساختمان، آن را برای ساختمان‌سازی تخریب نکند، گفت: هیچ تضمینی وجود ندارد.

رضا عبداللهی یکی از اعضای شورای شهر انار گفت: می‌توان با جمع‌آوری صنایع دستی و ابزارهای قدیمی که در انار مورد استفاده مردم بوده، ساختمان اداره طرق را به گنجینه‌ای تاریخی برای شناساندن هویت این شهر تبدیل کرد. وی افزود: همزمان با تبدیل اداره طرق به گنجینه تاریخی انار، همچنین می‌توان از این ساختمان به عنوان یک رستوران سنتی نیز استفاده کرد.

از طرفی یکی از دوستداران میراث فرهنگی شهرستان انار که خواست نامش محفوظ بماند گفت: در حال حاضر ساختمان اداره طرق انار به یک زباله‌دانی تبدیل شده و هیچ برنامه‌ای برای نگهداری و محافظت از آن وجود ندارد.

اداره طرق شهرستان انار در دوره پهلوی اول ساخته شده است. سازمان میراث فرهنگی کشور، ساختمان این اداره را به دلیل اینکه در زمان پهلوی اول نقش مهمی در سرنوشت مردم انار و نجات آن‌ها از قحطی ایفا کرده، به عنوان یک اثر ملی ثبت کرده است.

سازمان میراث فرهنگی در گزارش ثبت این ساختمان اعلام کرده است: در سال 1320 و همزمان با جنگ جهانی دوم که ایران با بحران اقتصادی شدیدی مواجه شد، انگلستان جهت اعزام نیرو به کشورهای متحد خود به احداث جاده نیاز داشت تا با کمترین مسافت و زمان ممکن ساخته شود. قسمتی از این جاده که از شهر انار می‌گذشت توسط اداره طرق انار ساخته شده است.

در ادامه این گزارش آمده است: جهت ساخت این جاده، 405 انگلیسی در دو منطقه شمش (30 کیلومتری شمال انار) و کرمانشاهان (گردنه‌ای در جاده انار – یزد) مستقر شدند. هنگام آغاز به کار، انگلیسی‌ها برای هر کارگر روزانه هفت ریال دستمزد مقرر کردند که در اثر قحطی و گرسنگی شدید در منطقه تصمیم بر آن شد که هر کارگر یک کلیو آرد و پنج ریال دستمزد بگیرد. به این ترتیب مردم زیادی جهت کار به اداره طرق روی آوردند.

به گفته علی‌اکبر ابولی تنها بازمانده کارگران اداره طرق انار که هنوز نیز زنده است، دست کم 75 زن و دختر اناری نیز به عنوان کارگر در احداث این جاده کار می‌کردند. ساختمان اداره طرق انار در تاریخ 24 اسفند 1383 با شماره 11615 به عنوان اثر ملی ثبت شده است.

منبع: CHN

3 نظر
 1. ریحانا 12 سال قبل
  پاسخ

  میثم جون خیلی خوبه. مهم مطالب داخلشه که باید جذابتر باشه و ما هنوز امیدواریم بهتر شود … ان شاالله

 2. حکیمه 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام خوبه … موفق باشید … رنگشم قشنگه

 3. سینا 12 سال قبل
  پاسخ

  ساده اس، می شه در عین سادگی، کارهای گرفیکی زیبایی هم انجام داد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید