راهنمای سفر به بلژیک

توسط

بلژیک کشوری در اروپای غربی است و بروکسل پایتخت بلژیک شهری است شلوغ، پر ترافیک با معماری باشکوه و مردمانی بین المللی.

به دلیل معماری رنسانس و خانه‌های تاریخی آن در کنار اسامی همچون ناتو و اتحادیه اروپا معروف است چراکه مقر اصلی این دو سازمان نیز در این کشور قرار دارد و مردمان این سرزمین با زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی درآمیخته هستند. اما زبان های فرانسوی، آلمانی و دوچ زبان های رسمی این کشور هستند.

مکان هایی که باید ببینید

گراند پالاس: میدان مرکزی در بروکسل است که در محاصره ساختمان های شهرداری و موزه بروکسل قرار دارد و در سال ۱۹۹۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این میدان مهم ترین مکان توریستی در بروکسل است و در واقع هسته اصلی شکل گیری این شهر در قرن دهم است.

مجسمه مانکن پیس: این مجسمه برنزی کودکی برهنه است در حال ادرار کردن درون یک حوض که اوایل قرن ۱۷ ساخته شده است. مجسمه ای که بارها دزدیده شد تا بالاخره پس از دهه ۷۰ میلادی به موزه بروکسل انتقال یافت تا در امان باشد و رپلیکای آن در جایگاه آن قرار دارد.

آتومیوم: سازه ی عظیمی است که در سال ۱۹۵۸ جهت برگزاری نمایشگاه جهانی بروکسل ساخته شد و مشهور به expo 58 است. با ارتفاع ۱۰۲ متر و قطر ۱۸ متر. این سازه نشانگر سلول یک کریستال آهن است که ۱۶۵ میلیارد بار بزرگ شده است. در سال ۲۰۱۳ سی ان ان از این بنا به عنوان بی عیب و نقص ترین سازه ی اروپا نام برد.

پارک اروپای کوچک: پارکی مینیاتوری است در بروپارک و در پای آتومیوم در بروکسل که در سال ۱۹۸۹ احداث شد تا نمایشگر ابنیه و مکان های مهم کشورهای اتحادیه اروپا در مقیاس کوچک باشد. شامل ۸۰ شهر و ۳۵۰ بنا که سالانه ۳۵۰۰۰۰ بازدید کننده را به خود جذب می کند. جای جای پارک و ابنیه آن توسط راهنما برای بازدید کنندگان شرح داده می شود تا تصویر درستی از اروپا را به دست آورند.

برج ناقوس کلیسای بروژ: در مرکز بروژ است و به دوران قرون وسطا برمی گردد که یکی از نمادهای این شهر است سابق بر این جایاه گنجینه و آرشیو شهرداری بوده است با ۳۶۶ پله که شما را به ارتفاع ۸۳ متری می رساند. این برج با نشان داده شدن در فیلم در بروژ شهرتی بیش از پیش در دنیا پیدا کرد. در قرن ۱۳ میلادی در کنار بازار پوشاک ساخته شد اما چندی بعد آتش گرفت و به طور کلی بازسازی شد اما آرشیو آن برای همیشه از بین رفت.

گراوناشتاین یا گراون استین: قلعه ای در قنت است که به دوران میانه برمی گردد و در ارتفاع ۹ متری قرار دارد. نام آن به معنای قلعه ی کنت هاست که در اواخر قرن ۱۲ میلادی ساخته شد به شکل قلعه های صلیبیون در جایی‌که پیش از آن قلعه ای چوبی در قرن ۹ ساخته شده بود و تا قرن چهاردهم جایگاه پادشاهان فلاندر بود. پس از آن کاربری دادگاه و زندان پیدا کرد و رو به زوال رفت. و در قرن ۱۹ دیگر به سمت تخریب کامل می رفت اما با دخالت شهرداری در اواخر این قرن به تدریج روند بازسازی و حفظ آن تا هم اکنون ادامه یافته است.

کاخ پادشاهی بروکسل: در مرکز شهر بروکسل است و از دهه ۴۰ میلادی میزبان رسمی پادشاه و ملکه بلژیک بوده است و نه جایگاه اقامتی آنان چرا که آنان در کاخ لایکن زندگی می کنند. شالوده این کاخ به قرون ۱۱ و ۱۲ برمی گردد اما از اواخر قرن ۱۸ میلادی ساخت و ساز بیش تری را به‌ خود دید تا امروزه چهره ای بسیار متفاوت و زیبا را نشان دهد.

سینکوانتنایره: این پارک در شرقی ترین بخش بروکسل واقع است. پارکی بزرگ شهری و عمومی است که در اواخر قرن ۱۹ احداث شد و در کنار مناظر زیبا مانند چمن کاری ها و فواره ها موزه های نظامی، خودرو و معبد احساسات از جمله مواردی هستند که به جذابیت این پارک افزوده اند.

پایری دایزا: باغ وحش و باغ گیاه‌شناسی با مالکیت خصوصی است در بروگلت که در سال ۱۹۹۳ افتتاح شد با انواع گیاهان و بیش از ۴۰۰۰ حیوانات متنوع.

موزه سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک: در بروکسل است و در سال ۱۸۴۵ توسط حکومت تاسیس شد تا جایگاهی برای ارائه‌ی آثار هنرمندان باشد. و کمیته ای تشکیل شد تا آثار برگزیده را انتخاب نماید.

کلیسای سنت باوو: با معماری گوتیک و ارتفاع ۸۹ متر در قنت واقع است و به هزار سال پیش برمی گردد و جایگاه اسقف اعظم است.

موزه ماگریت: در بروکسل واقع است و اختصاص به آثار هنرمند سورئال رنه ماگریت دارد و بخشی از موزه سلطنتی هنرهای زیباست که پیشنهاد می شود حتماً بازدید شود.

دروازه منین: یادمانی از جنگ جهانی اول در یپرس که اختصاص به سربازان کشته شده ی انگلیسی و متفقین دارد که قبورشان نامشخص است. در سال ۱۹۲۷ رونمایی شد. این بنا در شرق شهر قرار دارد بر جاده ای که متفقین را راهی خط مقدم می کرد.

چوکو استوری: موزه شکلات شهر بروژ در ساختمان قدیمی هویز دکرون قرن ۱۶ میلادی است که در مرکز این شهر واقع است. این بنا در اصل میخانه بوده است و پس از آن نانوایی و سپس مبل سازی بوده است. امروزه شما می توانید در این موزه با فرایند ساخت و فراوری شکلات آشنا شوید و طعم واقعی ان را تجربه نمایید.

همیزبروورج دهالومان: کارخانه آبجوسازی به همراه تورها با راهنمای مجرب در شهر بروژ با غذاهای بسیار خوشمزه و فضاهای مناسب غذاخوری.

موزه گرونینگ: موزه ایست وابسته به شهرداری در بروژ که در آن می توان مجموعه ای جامع از نقاشی های بلژیکی و فلمیش در شش قرن را مشاهده کرد.

موزه آلات موسیقی: در اواخر قرن 19 در بروکسل تاسیس شد و بخشی از موزه ی سلطنتی هنر و تاریخ است و به دلیل داشتن بیش از 8000 اثر در دنیا معروف است.

موزه ان دستروم: در انتورپ در کنار رود شلت قرار دارد که در سال 2011 بازگشایی شد و بزرگترین موزه این منطقه است و در آنجا می توانید اثار مختلف از مردم شناسی تا بازرگانی دریایی را ببینید.

روبنشویز: این موزه در آنتورپ خانه و استودیوی سابق پیتر پایلو روبنز است که در سال 1946 افتتاح شد در اصل به قرن 16 و 17 میلادی برمی گردد با معماری رنسانس که سالیان درازی میزبان آن هنرمند بزرگ بود. او آثار مختلفی در حوزه های متعدد و سبک های مختلفی ارایه کرده است.

موزه ی در مراتع فلاندرز: موزه ای در یپرس در مورد جنگ جهانی اول در مرکز شهر که در سال 1998 ایجاد شد.

کلیسای سنت سالواتور: کلیسایی در بروژ با معماری گوتیک اصلی ترین کلیسای شهر است که شالوده ی آن به قرن 10 میلادی برمی گردد. روبروی شهرداری و در عمق قلب شهر واقع است و معماری آن یکی از شاهکارهای معماری دنیا به شمار می رود.

موزه هورتا: واقع در سنت گیلس است اختصاص به هنرمند و معمار بلژیکی ویکتور هورتا دارد که در اوایل قرن بیستم بازگشایی شد و در سال 2000 به عنوان میراث جهانی ثبت شد. خانه ای که میزبان این هنرمند بزرگ بود و در آن در کنار آشنایی با زندگی وی می توانید از نمایشگاه های موقت در مورد وی و هنر او باشید.

موزه پلانتین مورتوس: موزه ی چاپ در آنتورپ که متمرکز بر کارهای چاپگرهای کریستف پلانتین و جان مورتوس در قرن 16 میلادی است که در اواخر قرن 19 افتتاح شد و در سال 2005 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. کریستف کارهای بزرگی انجام داد و انجیل را به چند زبان تولید کرد و بعدها به جرم فامیلیست بودن تبعید شد و پس از مرگ،پسرش کسب و کار وی را ادامه داد.

جهان اوتو: موزه ی خودرو در بروکسل و در سالن جنوبی پارک که بیش از 250 خودروی اروپایی و آمریکایی را میزبانی می نماید. مدل هایی از قرن 19 تا دهه 70 که در نوع خود بی نظیر هستند و برخی از آنان نیز متعلق به خاندان پادشاهی می باشند.

سالن پارچه یپرس: ساختمان تجاری با قدمت قرون وسطی با معماری گوتیک که در اوایل قرن 14 میلادی ساخته شد و زمانی بزرگترین بازار پارچه بوده است با عرض 125 متر و ارتفاع 70 متر.

باغ وحش آنتورپ: در مرکز این شهر قرار دارد در کنار ایستگاه مرکزی راه آهن و قدیمی ترین مرکز حیوانات در بلژیک و یکی از قدیمی ها(1843) در دنیاست و سالانه یک میلیون بازدید کننده دارد.

پلاپسالند دپانه: پارکی موضوعی است در شهر دپانه در ساحل بلژیک که در سال 2000 به بهره برداری رسید و پیش از آن متعلق به کمپانی عسل بوده است. امکاناتی همچون سالن تیاتر، جت اسکی، رولر کوستر و مکانی برای کبوترها و غیره در این پارک وجود دارند که می توانند بر جذابیت این پارک می افزاید.

بلژیک والیبی: این پارک موضوعی در شهر والور در نزدیکی بروکسل واقع است که در سال های 1998 تا 2004 در دست یک شرکت آمریکایی بوده است. این پارک که در دهه ی هفتاد میلادی ساخته شده است نام خود را از سه شهر واور، لیمال و بیرگس در استان والون برابانت گرفته است جایی که پارک در آن واقع است. امکانات شهربازی این پارک هم برای خانواده ها و هم جوانان و کودکان تعبیه شده است.

بلوایرد: پارکی در زونبک در نزدیکی یپرس که در سال 1954 تاسیس شد در جایی که محل نبرد در جنگ جهانی اول بوده است و انواع بازی های مختلف را به بیش از 900000 بازدید کننده در سال ارایه می کند. در ضمن این پارک تنها 7 ماه سال از آپریل تا اکتبر باز است.

موزه سلطنتی نظامی: این موزه دو سالن بزرگ مجموعه تاریخی در پارک سینکوانتنایر در بروکسل واقع است. در 1910 نمایشگاهی با این موضوع اجرا شد و که با استقبال خوبی روبرو شد که منجر به اختصاص بخشی به احداث موزه ی نظامی شد.

هیستوریوم بروژ: در این موزه شخصیت های داستانی به داستان سرایی در مورد بروژ قرون وسطی می پردازند. این موزه در سال 2012 رسما افتتاح شد و در سال 2016 نیز مجهز به تکنولوژی وی آر شد.

موزه سلطنتی هنرهای زیبا آنتورپ: این موزه در اوایل قرن نوزدهم میلادی تاسیس شد که میزبان مجموعه ای از نقاشی ها، مجسمه ها و طراحی های منحصر به فردی است از قرن 14 تا 20 میلادی است.

سابلون: یا زاول محله ایست در شمال بروکسل با انواع داستان ها و تاریخی حداقل 700 ساله.

مارکت: جاذبه ای در بروژ در قلب شهر با مساحت یک هکتار با جاذبه هایی همچون بلفری و دادسرای استانی که آدمی را به عمق تاریخ این شهر می برد.

کلیسای بانوی ما: این کلیسا که در بروژ واقع است به قرن 13 میلادی برمی گردد. ارتفاع برج آن به 115 متر می رسد و بلندترین سازه ی شهر است و دومین سازه بلند آجری دنیاست با معماری گوتیک.

کلیسای سنت مایکل و سنت گودولا: کلیسایی رومی و کاتولیک در بروکسل است که در اوای قرن 16 میلادی احداث شد با معماری گوتیک. در قرن نهم نمازخانه ای در تپه ی ترورنبرگ و در قرن 11 با کلیسایی رومی جایگزین شد. در قرن 13 این بنا توسعه یافت و با معماری گوتیک شروع تکامل 300 ساله ی خود را طی کرد.

کلیسای خون مقدس: در بروژ است، رومی و کاتولیک که به قرن 12 میلادی برمی گردد و در میدان برگ قرار دارد.

دانستنی های سفر به بلژیک

کدام هتل ها برای اقامت خوب هستند؟

کشور بلژیک از هتل های خوبی بهره مند هست چرا که توریسم از تاریخی کهن در این کشور برخوردار است اما بهترین پیشنهاد های ما می توانند فهرست زیر باشند:

La monnai residence
Hotel Mozart
Hotel opera
Steigenberger wiltcher’s
The Hotel, Brussels
Hotel Brussels Erasme
Hotel des galeries
Hotel Queen Mary

کدام رستوران ها برای غذا پیشنهاد می شوند؟

بلژیک از انواع رستوران های بین‌المللی با قیمت ها و غذاهای متنوعی برخوردار است و شما هیچ مشکلی از بابت نوع غذا نخواهید داشت اما قیمت ها کمی گران هستند.

رستوران های پیشنهادی:

بیامارا در بروکسل با بهترین فیش اند چیپس ها
رستوران پارک در بروژ با غذاهای اروپایی، فرانسوی و بلژیکی
سوپ در بروژ با غذاهای اروپایی و بلژیکی
گریل دریایی در بروکسل با غذاهای دریایی
اولیو تری در بروژ با غذاهای یونانی و‌ مدیترانه‌ای
هت پمفویس در آنتورپ با غذاهای اروپایی، بلژیکی، فرانسوی و دریایی
فیسکبار در آنتورپ با غذاهای فرانسوی، بلژیکی و دریایی

مراکز خرید مهم و خوب

مرکز خرید ویجنگم در آنتورپ
مرکز خرید استادزفیستال در آنتورپ
مرکز خرید ایمبر در گنت

سوغاتی های بلژیک

شکلات، توری، جواهرات، کمیک بوک، آثار هنری، وسایل دکوری منزل، ظروف شیشه ای، اسباب بازی، لباس، شیرینی اسپیکولاس، انواع عسل و انواع شکر.

راه های سفر به بلژیک

بهترین راه رفتن به بلژیک هوایی است و شما می توانید با پروازی در حدود هشت ساعت و قیمت سه میلیون تومان به دیدار این سرزمین بروید.

هزینه های سفر به بلژیک

کشور بلژیک جزو پنجاه کشور گران دنیاست و هزینه ها در آن گاهی دو برابر فرانسه نیز است‌. برای دونفر صرف غذا در یک رستوران معمولی در حدود ۶۰ یورو آب می خورد و هزینه تاکسی به ازای هر کیلومتر دو یورو است.

چی ببوشیم؟

بلژیک کشوری است با آب و هوای معتدل دریایی با باران زیاد و آفتاب شدید و هوایی که زود دگرگون می شود. به همراه داشتن وسایل ضد آفتاب و ضد باران توصیه می شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید