رضا شهلایی به قله آناپورنا صعود کرد

توسط

در حالی که تنها چند روزی از ورود به فصل بهار گذشته، نخستین یورش به یک 8000 متری این بار بر روی یکی از دشوارترین و پرتلفات ترین قلل مرتفع دنیا با موفقیت انجام شد.

این نخستین بار بود که تیمی در آغاز ماه مارچ وارد کمپ اصلی یک 8000 متری برای صعودی بهاره می شد! تفکری که بر اساس مقابله با آب شدن برف های و سقوط بهمن های دائمی آناپورنا مطرح شد و برخلاف نظر بسیاری که با دیده تردید بدان می نگریستند با صعود عصر روز 24 مارچ موجب نخستین صعود هیمالیانوردی فصل یک 8000 متری شد.

بدین شکل 7 کوهنورد از جمله 3 چینی، یک ایرانی (رضا شهلایی)، یک کوهنورد مقدونی، یک هیمالیانورد فنلاندی و یک دوررگه ترکیه ای آمریکایی توانستند با همراهی 6 شرپای نپالی بر فراز آناپورنا بایستند. آن ها اوایل آخرین ماه زمستان (بر اساس تقویم خورشیدی) خود را به کمپ اصلی رساندند و به سرعت تا کمپ 2 هم هوایی کردند و پیش از آغاز بارش های بهاره اقدام به صعود نهایی کردند.

البته تیم های دیگری نیز در آناپورنا مشغول تلاش هستند. از جمله کارلوس سوریا کوهنورد 72 ساله اسپانیایی که در صدد صعود بهاره به آناپورنا و دائولاگیری است و کوهنورد استرالیایی Chris Jensen Burke.

بدین شکل سال نکو با بهاری خوش آغاز شد و امید می رود این آغاز خوب موجب موفقیت های بیشتر به خصوص برای سایر کوهنوردان اعزامی کشورمان به قلل مرتفع نپال شود.

پی نوشت

– بر اساس تقویم کشور نپال ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه به عنوان ماه های فصل زمستان شناخته می شوند.
– رضا شهلایی کوهنورد کرمانشاهی با صعود به آناپورنا توانسته به 4 قله مطرح 8000 متری صعود کند. او پیش از این اورست، کی دو و کانچن چونگا را نیز صعود کرده بود. این موفقیت را به آقای شهلایی تبریک گفته و برایش بازگشتی ایمن را آرزومندیم.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید