بالاخره نانگاپاربات در زمستان صعود شد

توسط

سرانجام پس از تلاش های بسیار که از سال 1988 آغاز شده بود، کوه نانگاپاربات برای اولین بار در زمستان صعود شد. بر همین اساس، زین پس روز 26 فوریه 2016 در تاریخ کوهنوردی جهان روز خاصی خواهد بود.

بر طبق اخبار کوهنوردی منتشر شده، آلکس تکسیکون، علی سدپارا و سیمونه مورو ساعت 15:45 به وقت پاکستان موفق به اولین صعود زمستانی قله نانگاپاربات شدند اما تامارا لانجر بنا به دلایل نامعلومی اندکی قبل از رسیدن به قله متوقف شد.

نانگاپاربات ملقب به کوهستان قاتل نهمین کوه مرتفع دنیاست که صعود به آن در فصل عادی نیز یکی از دشوارترین فعالیت های هیمالیانوردی است. این کوه برای اولین بار توسط 3 کوهنورد در زمستان صعود شد. از بین 14 کوه دنیا با ارتفاع بالای هشت هزار متر فقط کوه K2 تاکنون در زمستان صعود نشده است.

سیمون مورو یکی از اعضای این تیم، تنها کوهنوردی است که برای بار اول به 4 قله هشت هزار متری در زمستانی صعود کرده است، مورو با این اقدام شاخص نام خود را در تاریخ کوهنوردی جاودانه کرد.

تصویر منتشر شده از علی سدپارا و الکس تکسیکون در صعود زمستانی به قله نانگاپاربات

با این حال وبلاگ کوه قاف با تیتر “ابهام در صعود به نانگاپاربات”، مطلب زیر را منتشر کرده است:

تومک مکیوویچ کوهنورد لهستانی که با 6 تلاش بر روی نانگاپاربات در زمستان بیش ترین علاقه را از خود برای صعود زمستانی این کوه نشان داده، نخستین بازخوردهای منفی را نسبت به این صعود ارائه کرد.

در حالیکه ردیاب جی پی اس الکس تکسیکون کوهنورد اسپانیایی گویای صعود زمستانی او و هم تیمی هایش در عصر روز 26 فوریه است، تومک اعتقاد دارد تصویر جی پی اس متعلق به قله ای در جنوب شرقی قله اصلی است که حدود 60 متر با قله نانگاپاربات اختلاف ارتفاع دارد و حدود 100 متر فاصله طولی دارد و ظاهرن میان آن با قله اصلی گردنه ای صعب العبور قرار دارد.

اگرچه تومک خود معتقد است خطای جی پی اس و یا تغییر در امواج ردیاب می تواند امری عادی باشد، اما امیدوار است تیم صعود کننده بتواند با تصاویر واضح از قله نانگاپاربات بر این ابهام فائق آید.

تاریخچه صعودهای زمستانی قله نانگاپاربات را در این لینک بخوانید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید