سیزده بدر در پارک جنگلی وکیل آباد مشهد

توسط

سیزده‌به‌در سیزدهمین روز فروردین ماه و از جشن های نوروزی است. در تقویم‌های رسمی ایران آنرا روز طبیعت نامگذاری کرده اند و از تعطیلات رسمی است. برخی بر این باورند در این روز باید برای راندن نحسی از خانه بیرون روند و نحسی را در طبیعت به در کنند. اما برای اثبات اینکه ایرانیان قدیم هم این دیدگاه را داشتند هیچ روایت تاریخی و قابل استنادی وجود ندارد. بعد از سیزده به در، جشن های نوروزی پایان می پذیرد.

به طور کلی در میان جشن های ایرانی جشن سیزده به در کمی مبهم است، زیرا مبنا و اساس دیگر جشن ها را ندارد. در کتاب‌های تاریخی اشاره‌ی مستقیمی به وجود چنین مراسمی نشده‌است اما در منابع کهن اشاره هایی به روز سیزدهم فروردین داریم.

تاکنون هیچ دانشمندی ذکر نکرده که سیزده نوروز نحس است بلکه قریب به اتفاق روز سیزده نوروز را بسیار سعد و فرخنده دانسته‌اند. برای مثال در آثار الباقیه ابوریحان بیرونی، جدولی برای سعد و نحس بودن روز ها قرار دارد که در آن برای سیزدهم نوروز که تیر روز نام دارد، کلمهٔ سعد به معنی نیک و فرخنده آمده ‌است. بعد از اسلام چون سیزدهم تمام ماه‌ها را نحس می‌دانند، به اشتباه سیزدهم عید نوروز نحس شمرده شد.

گزارش اتفاقات امروز 13 بدر در پارک جنگلی وکیل آباد و شب قبل از آن را که بر من گذشت را به زودی برای شما در همین نوشته قرار خواهم داد. اتفاقات جالب و خنده داری که حتما برای شما نیز خواندنی خواهند بود. سعی میکنم این گزارش را تا فردا در وبلاگم قرار دهم. عکسهایی در ادامه مطلب آمده اند که مربوط به امروز می باشند. لطفا ملاحظه بفرمایید.

4 نظر
 1. موژان 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام
  13تون بدر،دشمناتون دربدر،رفقاتون گل بسر،خوشیهاتون100برابر

 2. افسانه 11 سال قبل
  پاسخ

  عکسای قشنگی بود مرسی 🙂

 3. باران 11 سال قبل
  پاسخ

  من دوازدهم اونجا بودم ای کاش خبر میدادی

 4. سولماز 11 سال قبل
  پاسخ

  خيلی قشنگ بود … ممنون

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید