کوه تفتان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

توسط

کوه تفتان بام شرق ایران، عروس زیبای پهن دشت سیستان و بلوچستان، با قلل دو گانه و چشمه های آب گرم و مناظر بدیع که در مسیر ارتباطی شمال به جنوب استان در جوار شهرستان خاش آرمیده است پس از کوه های دماوند و سبلان به عنوان سومین کوه کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

کوه تفتان پیش از این به سبب قرار گرفتن در مسیر راه شمال به جنوب استان تنها به عنوان یک منظره طبیعی از آن یاد می شد و ناشناخته مانده بود، در حالی که با آن همه عظمت و زیبایی و وجود روستاها و فرهنگ عشایری در اطراف خود توانایی ایجاد حلقه گردشگری را داشته و نیازهای گردشگری را ابتدا در زاهدان و سپس در سراسر استان برآورده کرده و سبب جذب گردشگران و کوهنوردان و علاقه مندان به طبیعت بکر از سراسر کشور و جهان می شود.

تفتان با ویژگی های خاص زمین شناسی و طبیعت گردی و قابلیت های ویژه از جمله چشمه های آب گرم، مسیرهای کوهنوردی خاص و مراکز طبیعی ویژه می تواند زمینه گردشگری مستمر را در استان فراهم کند. در اطراف تفتان زیر ساخت ها و وسایل رفاهی محدودی از طریق نهاد های دولتی ایجاد شده است. به گفته کامبیز مشتاق، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان هدف اصلی ایجاد ارتباط بین مردم بومی و گردشگران است.

کوه تفتان که در زبان فارسی به معنای مکان گرما است با ارتفاع 4050 متر در جنوب شرقی ایران و در نزدیکی شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان واقع و آتش فشان نیمه فعال ایران محسوب و همواره گازهای گوگردی از دهانه آن متصاعد می شود.

منبع: دنیای سفر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید