9 روش درست کردن آتش بدون کبریت

توسط

میان بشر و آتش پیوندی قدیمی وجود دارد و هر انسانی باید بداند که چگونه آتش درست کند. درست کردن آتش بدون داشتن کبریت نیز یک مهارت ضروری و نجات دهنده است.

شما هرگز نمی دانید در چه زمان و چه موقعیتی مجبور خواهید شد که بدون داشتن کبریت آتش درست کنید. ممکن است هواپیمای تک موتوره ی شما مجبور به فرود اضطراری شود، یا به پیک نیک رفته اید و کوله پشتی خود را جا گذاشته اید یا حتی در شرایط بسیار بدی نظیر این هستید که هوا طوفانی یا دارای رطوبت شدید است که علنا کبریت ها را بدون استفاده می کند. اما به هرحال اگر شما در این شرایط قرار بگیرید یا خیر مهم نیست، این خیلی خوب است که شما مهارت درست کردن آتش بدون کبریت را در هر زمان و هر مکانی داشته باشید.

آتشی که با اصطکاک درست می شود

این روش یکی از سخت ترین راه های درست کردن آتش بدون کبریت است. روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید از طریق اصطکاک آتش درست کنید، اما نکته ی مهم در این روش ها نوع چوب مورد استفاده برای تخته آتش و برای تکه چوب باریک و بلندی (البته سخت) است که روی تخته آتش می چرخانید، تا از اصطکاک ایجاد شده میان آن ها آتش درست کنید. اگر اصطکاک میان آن دو به اندازه ی کافی باشد، خاکستر داغ ایجاد می شود که می توانید از آن برای درست کردن آتش استفاده کنید. سروکوهی، صنوبر، درخت بید، درخت سرو، چوب گردو بهترین نمونه ها برای تخته آتش و چوب باریک هستند البته قبل از آنکه از چوب برای درست کردن آتش استفاده کنید مطمئن شوید که خشک است.

روش مته دستی

روش مته دستی یکی از اولین روش های درست کردن آتش است. یک راه قدیمی و البته سخت، که تمام چیزی که برای آن نیاز دارید چوب، دستانی خستگی ناپذیر و موادی است که به راحتی آتش بگیرند.

ابتدا مقداری خارو خاشاک، برگ و پوست درختان یا علف خشک جمع آوری کنید، در واقع چیزهایی که به راحتی آتش می گیرند. یک شکاف V شکل روی تخته آتش خود ایجاد کرده و کمی آن را گود کنید. برگ یا علف خشک را در زیر این شکاف قراردهید. این کار برای این است که از طریق اصطکاک ایجاد شده بین چوب باریک و بلندمان تخته آتش، خاکستر داغ تولید کنید. چوب باریک و سخت خود را در شکاف قراردهید. طول آن حداقل باید 25 سانتی متر و قطرش 2 سانتی متر باشد تا بتوانید به راحتی در این روش از آن استفاده کنید. با این چوب به تخته زیری فشار بیاورید و آن را بین دستانتان بچرخانید. این کار را با سرعت ادامه دهید تا چیزی شبیه به خاکستر داغ ایجاد شود. زمانی که این خاکسترداغ و درخشان را مشاهده کردید، تکه ای کوچکی از آن را جدا کرده و به برگ های خشک، پوست درختان و چیزهایی از قبیل که برای درست کردن آتش آماده کرده بودید منتقل کنید.

روش شخم زدن

تخته آتش خود را آماده کنید، یک شیار روی آن ایجاد کرده ( این شیار مسیر حرکت چوب باریک و بلند شما خواهد بود)، سپس چوب باریک را درآن قرار دهید و به سمت بالا و پایین بکشید. در انتهای تخته آتش خود نیز همان برگ خشک و چیزهایی از این قبیل را قراردهید. دراثر کشیدن چوب باریک روی تخته خاکسترداغی ایجاد می شود. زمانی که کمی از این خاکستر را مشاهده کردید به آرامی در آن ها بدمید تا آتش شما شکل گیرد.

مته کمانی

روش مته کمانی یکی از کارآمدترین روش های درست کردن آتش از طریق اصطکاک است، زیرا دراین روش شما می توانید درطول انجام آن سرعت و فشار لازم برای درست کردن آتش را حفظ کنید. وسایل مورد نیاز برای این کار علاوه بر تخته آتش و چوب باریک و بلند، یک کمان و یک تکه سنگ یا چوب کوچک است. این تکه سنگ یا چوب کوچک برای ایجاد فشار روی انتهای چوب باریک ما است، البته اگر از چوب استفاده می کنید سعی کنید نمونه ای را انتخاب کنید که از چوب باریک و بلندتان سخت تر باشد. و اینکه اگر چوبی با عصاره درخت باشد انتخاب مناسبی است زیرا سبب می شود که حرکت بین تکه چوب کوچک و چوب باریک و بلندتان راحت تر شود.

ساختن کمان: طول این کمان باید اندازه ی بازوی شما باشد. یک تکه چوب قابل انعطاف که کمی هم منحنی شکل است را پیدا کنید. بند مورد استفاده در کمان می تواند از هرچیزی باشد بند کفش، طناب یا چیزی شبیه به این ها. فقط چیزی را انتخاب کنید که پاره نشود. سپس آن را به دوسر چوب خود ببندید. کمان شما آماده است. تخته آتش خود را آماده کنید، یک گودی به شکل V درآن ایجاد کنید، و در زیرآن برگ های خشک یا علف یا خاروخاشاک خود را قراردهید. چوب باریک و بلند خود را در وسط طناب کمان (زه کمان) قراردهید و طناب را به دور آن بپیچید. اکنون یک سمت چوب باریک خود را در شیار قرار دهید و تکه سنگ را روی سر دیگر آن گذاشته و فشار دهید. حال کمان را به سمت جلو و عقب بکشید، شما در واقع یک دریل مکانیکی ابتدایی ساخته اید. در این حالت باید چوب بلند و باریک شما به سرعت حرکت کند. حرکت خود را تا جایی ادامه دهید که یک خاکستر داغ نمایان شود. سپس این خاکستر را به محل درست کردن آتش خود( مشتی از پوست یا برگ درختان یا چوب هایی که برای درست کردن آتش اصلی جمع آوری کردید) منتقل کنید و باآرامی در آن بدمید تا آتش درست شود.

سنگ چخماق (سنگ آتش زنه) و فولاد

این روش نیز قدیمی است. ایده ی بسیار خوبی است که همیشه هنگام رفتن به پیک نیک یک سنگ چخماق و فولاد همراه داشته باشید. کبریت ها ممکن است در اثر رطوبت کاملا بدون استفاده شوند اما با زدن فولاد به یک سنگ چخماق خوب می توانید برای درست کردن آتش جرقه ایجاد کنید. حتی اگر در شرایطی بودید که سنگ چخماق و فولاد نداشتید می توانید از کوارتز (سنگ شنی محتوی کوارتز) و فولاد چاقوی جیبی استفاده کنید. همچنین شما به کمی زغال که از پارچه درست شده نیاز دارید. این زغال جرقه را می گیرد و بدون آتش گرفتن می سوزد. اگر زغال پارچه نداشتید. یک تکه گیاه قارچی یا گیاه توس نیز مناسب است. تکه سنگ را بین انگشت شصت و اشاره خود بگیرید، مطمئن شوید در حدود 4 تا 5 سانتی متر از لبه آن پیدا باشد. زغال پارچه را نیز بین شصت و سنگ قرار دهید. اکنون با استفاده از فولادی که دارید مثلا انتهای چاقوی جیبی خود چندین بار به سنگ ضربه بزنید تا جرقه ایجاد شده و به زغال پارچه منتقل و درخشان شود، سپس این زغال را میان موادی که برای درست کردن آتش آماده کرده بودید قرار دهید. به آرامی در آن بدمید تا شعله ور شود.

روش های درست کردن آتش با عدسی

روش های درست کردن آتش با استفاده از عدسی به مراتب آسان تر از روش های اصطکاکی هستند:

روش سنتی استفاده از ذره بین

برای درست کردن آتش در این روش تمام چیزی که نیاز دارید یک نوع عدسی است، برای متمرکز کردن نورخورشید در یک نقطه. ذره بین، شیشه عینک و لنز دوربین شکاری همگی مناسب هستند. اگر کمی آب هم به این شیشه ها اضافه کنید، می توانید پرتو نور را افزایش دهید. گوشه ی عدسی را به منظور متمرکزکردن نورخورشید در یک نقطه در مقابل آن بگیرید، و برگ خشک و خار و خاشاک را در زیر همین نقطه قرار دهید. شما به زودی یک آتش خواهید داشت. تنها ایراد این روش این است که فقط زمانی کاربرد دارد که شما نور خورشید دارید. در هوای ابری و در هنگام شب هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. اما علاوه بر این روش معمول، 3 روش غیر معمولی و شاید عجیب را در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد:

بادکنک

با پرکردن بادکنک بوسیله ی آب می توانید این وسیله ی معمولی را به یک عدسی تولید آتش تبدیل کنید. بادکنک را از آب پرکرده و سر آن را محکم ببندید. البته تا حد امکان بادکنک به فرم دایره باشد، همچنین از باد کردن بیش از حد آن بپرهیزید که سبب انحراف نقطه ی کانونی اشعه ی خورشید می شود ( در واقع فاصله ی کانونی افزایش می یابد و در محل مورد نظر شما ایجاد نمی شود). بادکنک را به داخل فشار دهید تا به شکلی برسید که یک دایره از نور برای شما ایجاد کند. البته مدنظر داشته باشید که بادکنک دارای فاصله کانونی کوتاهتری نسبت به عدسی است پس آن ها را خیلی دورتر از مواد اشتعال زای خود نگیرید 3 تا 4 سانتی متر کافی است.

آتش از یخ

درست کردن آتش از یخ فقط در حد آزمایشات و تئوری های کلیشه ای مدرسه نیست، بلکه شما می توانید از یخ آتش درست کنید. تمام چیزی که نیاز دارید یک تکه یخ به فرم عدسی است. این روش برای پیک نیک های زمستانی مناسب است. برای انجام آن شما به یک یخ شفاف و تمیز نیاز دارید، اگر تکه یخ شما تیره یا دارای ناخالصی هایی باشد برای این روش مناسب نیست. بهترین راه برای تهیه یک تکه یخ شفاف و تمیز این است که یک کاسه، فنجان یا ظرفی ساخته شده از فویل را از آب تمیز دریاچه یا چشمه یا برف آب شده پر کنید و اجازه دهید تا یخ بزند. البته برای این روش یخ شما باید حداقل 4 سانتی متر ضخامت داشته باشد. پس از آماده شدن یخ باچاقو آن را به فرم عدسی دربیاورید. به خاطر داشته باشید عدسی ها درمرکز دارای ضخامت بیشتری نسبت به لبه ها هستند. بعد ازفرم دادن یخ آن را با دستان خود جلا دهید، حرارت دست ها برای صاف شدن سطح یخ مناسب هستند. سپس لبه یخ خود را در مقابل نورخورشید بگیرید، یخ مانند عدسی عمل می کند و نور در یک نقطه متمرکز کرده و سبب ایجاد آتش در برگ هایی می شود که در زیر آن هستند.

قوطی نوشابه و شکلات

تمامی چیزی که در این روش نیاز دارید یک قوطی نوشابه و یک تخته شکلات و یک روز آفتابی است. بسته ی شکلات را باز کرده و به ته قوطی نوشابه بمالید. شکلات مانند جلادهنده عمل کرده و ته قوطی را مانند آینه درخشان می کند. اگر شکلات به همراه ندارید خمیردندان نیز همین کار را می کند. پس از جلا دادن انتهای قوطی، چیزی که شما دارید که آینه سهمی شکل است که نورخورشید با برخورد به آن منعکس می شود و شما باید در مسیر انعکاس آن مقداری برگ خشک یا چیزی شبیه به این را بگیرید، پس از چند ثانیه شما یه شعله آتش خواهید داشت. البته شاید اینکه شما در یک ناکجاآباد یا در یک شرایط اضطراری یک قوطی نوشابه و یک بسته شکلات داشته باشید کمی دور از ذهن باشد، اما به هرحال روش جالبی است.

باتری ها و سیم ظرفشویی

مانند روش قوطی نوشابه تصور اینکه شما در موقعیتی کبریت ندارید اما سیم طرفشویی و باتری همراهتان است کمی دشوار است، با این وجود دانستن این روش نیز جالب و شاید هم کارآمد باشد. شما به سیم ظرفشویی با حدود 13 سانتی متر درازا و یک و نیم سانتی متر عرض نیاز دارید. سیم را در یک دست گرفته و باتری را در دست دیگر خود قرار دهید (باتری 9 ولتی مناسب تر است)، سر دارای contacts آن را به سیم ظرفشویی بمالید. سیم شروع به درخشان شدن و سوختن می کند سپس به آرامی در آن بدمید. این مشعل را به برگ های خشک، چوب ها و مواداشتعال زای خود منتقل کنید. اما به یاد داشته باشید که شعله ی ایجاد شده از سیم ظرفشویی خیلی زود خاموش می شود پس زمان را از دست ندهید.

منبع: artofmanliness.com

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید