تراژدی در اورست: مرگ الکسی بولوتوف در آبشار خومبو

توسط

اوایل امسال (1392) خبر دلخراشی در چندین سایت کوهنوردی منعکس شد که حاکی از مرگ یکی از بهترین کوهنوردان روس و جهان یعنی الکسی بولوتوف بود. این کوهنورد برجسته 50 ساله روس روز 25 اردیبهشت صبح در آبشار خومبو در ارتفاع 5600 متری اورست جان باخت.

طبق گزارش سایت Climbing الکسی بر اثر پاره شدن طناب خود به دلیل ساییدگی به لبه تیز یک صخره حدود 300 متر سقوط کرده و جان باخته است. در همین راستا یک مآمور دولت نپال نیز در گزارشی اعلام کرده که الکسی حدود ساعت 3 بامداد چادر خود را ترک کرده و هنگامی که شرپای او دنبالش رفته با بدن بی جان او روبرو شده که بر اثر سقوط جان سپرده است.

دنیس اوروبکو که در این اکسپدیشن به همراه الکسی بود و قصد داشت از یک مسیر نو و به شیوه آلپاین اورست را صعود کند در یادداشتی درباره این حادثه دلخراش اینچنین نوشته است: “نمی دانم چگونه این خبر را اعلام کنم … امروز 15 ماه می آلکسی با طناب در حال فرود روی صخره ای با لبه تیز بود که طناب پاره شده و آلکسی به قعر دره ای به عمق 300 متر سقوط می کند و … مرگی آنی”.

این دو کوهنورد برجسته قصد داشتند در آنروز برای تلاش نهایی خود بر روی مسیر جدید خود در جبهه جنوب غربی کمپ اصلی خود را ترک کنند. مسیر انتخابی آنها بسیار چالش برانگیز بوده و بدون بازگشت بود. در واقع آنها قصد داشتند بعد از صعود از مسیر نرمال گرده جنوب شرقی فرود آیند. سایت RussianClimb نیز در خبری در شرح برنامه این دو کوهنورد نوشته بود که آنها قصد داشتند 8 روز را برای صعود سپری کنند و 2 روز را نیز برای فرود برنامه ریزی کرده بودند. این سایت در ادامه می نویسد که آنها تنها غذای 6 روز را با خود برداشته بودند که دلیل آن نیز برای کاهش وزن کوله پشتی هایشان بوده است.

از سمت راست: دنیس اوروبکو (قزاقستان) و الکسی بولوتوف (روسیه)

جالب است که بدانید رینهولد مسنر در مصاحبه ای اخیرا گفته بود: “در حال حاضر دو کوهنورد خیلی خوب قصد دارند از یک مسیر جدید در جبهه جنوب غربی اورست را صعود کنند که در بخش های بالاتر کار سختی خواهند داشت. اگر آن دو به سبک آلپاین موفق به چنین صعودی شوند، من اولین کسی خواهم بود که به آنها تبریک خواهد گفت”.

منابع:
http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?id=21489

Top Russian Climber Dies on Everest


http://russianclimb.com/urubko_bolotov_everest.html

1 نظر
  1. مهوش 10 سال قبل
    پاسخ

    واقعا متاثر شدم..

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید