گردشگری نجوم؛ جلوه افلاک در گنبد مینا

توسط

در هم تنیدگی گردشگری نجوم با طبیعت گردی، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری فرهنگی و گردشگری آموزشی پتانسیل های بسیاری را پیش روی گردشگری داخلی کشور گذاشته است اما بی توجهی به زیرساخت ها و الزامات آن راه را بر توسعه این نوع خاص از گردشگری بسته است.

امروزه در سرتاسر جهان، گردشگری نجوم مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته است. در ایران نیز یکی از فعالیت های جذاب گردشگری خصوصا در بین جوانان و علاقمندان به شگفتی های آسمان، گردشگری نجوم است که به سبب در بر گرفتن مجموعه ای از فعالیت های فراغتی، ماجراجویانه و آموزشی، در بین خانواده ها و علاقمندان به آسمان شب، روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند.

گردشگری نجوم (گردشگری ستارگان) – برج رادکان در چناران

گردشگری ستارگان در حال حاضر در ایران بر پایه فعالیت های انجمن ها و کلوپ های نجومی و یا شرکت هایی استوار است که با راه اندازی تورهای رصد، متقاضیان را برای مشاهده آسمان، اجرام سماوی و یا پدیده های خاص به مکان هایی با شرایط مساعد رصد می برند. متاسفانه به علت عدم شناخت لازم از گردشگری نجوم، علیرغم پتانسیل بالا و تقاضای روز افزون، به ندرت در آژانس های مسافرتی به گردشگری نجوم پرداخته می شود.

در حال حاضر کشورهایی همچون شیلی، هند، آفریقای جنوبی، اسپانیا، کانادا، نیوزلند و … بر روی گردشگری نجوم سرمایه گذاری های بسیاری کرده و به سبب مزیت های رقابتی خاص خود توانسته اند به مهم ترین مقاصد آن تبدیل شوند.

منبع: دنیای سفر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید