گردشگری شبانه و گردشگری غذا در ماه روزه

توسط

بر خلاف سایر ماه های سال، در ماه روزه، رستوران ها، فست فودها و عرضه کنندگان انواع غذاهای خیابانی و سینماها می توانند تا پاسی از نیمه شب گذشته همچنان فعال باشند و خوشبختانه نهادهای مسوول در کنترل کسب و کارها، محدودیت های رایج را در طول رمضان کاهش می دهند.

فرا رسیدن ماه رمضان شیوه زندگی مسلمانان را در سراسر جهان به یکباره تغییر می دهد؛ این امر به ویژه در کشوری با مختصات ایران بیشتر به چشم می خورد و شاهد آن تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارهای مرتبط با ارائه مواد غذایی گرم در طول روز است. با این حال در این ماه انواع و اقسام مواد غذایی مخصوص ارائه می شوند که قابلیت تبدیل شدن به جاذبه ای برای گردشگری غذا را دارند؛ به ویژه آنکه اقوام گوناگون هر کدام بنا به موقعیت جغرافیایی و داشته های موجود در منطقه سکونت شان، سفره افطاری و سحر خود را با غذاهای مختلفی تزئین می کنند.

نگاهی به آداب و رسوم غذایی هر کدام از مناطق ایران نشان می دهد برخلاف آنچه که از ماه رمضان و گرسنگی در نظر داریم، گردشگری غذا یکی از قابلیت های این ماه است. گذری به هر یک از شهرها و روستاها و مشاهده شیوه های گوناگون برگزاری مراسم افطار و سحر به ویژه در مناطقی که هنوز در مقابل یکدست سازی فرهنگی مقاومت می کنند می تواند به جاذبه ای برای گردشگرانی تبدیل شود که می خواهند این ماه را با سنت اقوام کشور بگذرانند.

گردشگران خارجی گروه دومی هستند که می توانند تصویر متفاوتی از ایران در این ماه در ذهن داشته باشند؛ زمانی که شهر آرام آرام خود را به لحظه افطار نزدیک می بیند به یکباره حرکت و جنب و جوش آن را فرا می گیرد و  انواع غذاهای محلی و اقوام است که به وفور عرضه می شود تا رمضان را به متفاوت ترین ماه ایران به لحاظ غذا و آشپزی تبدیل کند؛ و باورمان می شود که غیر از انواع کباب و چلو، منوی غذای ایرانی گزینه های بسیار دیگری هم دارد.

بر خلاف سایر ماه های سال، در ماه روزه، رستوران ها، فست فودها و عرضه کنندگان انواع غذاهای خیابانی و سینماها می توانند تا پاسی از نیمه شب گذشته همچنان فعال باشند و خوشبختانه نهادهای مسوول در کنترل کسب و کارها، محدودیت های رایج را در طول رمضان کاهش می دهند. بنابراین شب های رمضان خصوصا امسال که فاصله افطار تا سحر چندان زیاد نیست، فرصتی است برای گردش شبانه خانواده ها تا شاداب تر به سفره سحری بروند. حضور شبانه مردم و خانواده ها در سطح شهر بیشتر که شود، جنب و جوش خاصی را به شب شهرها می دهد. جنب و جوشی که خاص همین ماه است؛ ماه روزه.

منبع: دنیای سفر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید