نکات امنیتی در موقع کار با دستگاه های خودپرداز

توسط

جملیه نولز که از کارشناسان امنیتی است، خاطره جالبی را درباره کار با دستگاه های خودپرداز نوشته است: تا به حال شده یک “کارت گیر” داخل دستگاه خودپرداز پیدا کنید؟ من چند سال پیش یکی پیدا کردم. درآوردنش خیلی ساده بود ولی در ماجرای من، کمی باید درباره بعدش فکر می کردم.

یک سال تابستان، دم عصر به بانک محلی رفتم، پول تمام کرده بودم و با دوستم رفتم که از ATM پول بگیرم. یک کار عادی. اما دستگاه کارتم را خورد. اولش لعنت فرستادم و فکر کردم بدشانسی من بوده. مشکل را به دوستم گفتم و شروع کردم به ور رفتن با ورودی کارت.

کم کم کلنجار رفتن با دستگاه باعث جلب توجهم شد. قاب دور ورودی کارت کمی جا به جا شده بود. آن را گرفتم و دست آخر توانستم یک نوار مغناطیسی که کارتم را به دام انداخته بود، خارج کنم. یک “کارت گیر” بود. وسیله ساده ای که کارت شما را گیر می اندازد تا سارق بتواند آن را در فرصتی مناسب بردارد. انواع مختلفی برای آن هست ولی همگی نوعی نوار فیلم و یک قاب در جلو دارند.

حس کردم که دستگاه را خراب کرده ام، چون از وضعیت ارائه خدمت خارج شده بود. پس حتما اتفاقی افتاده و سیستم را مشکوک کرده بود. چند زنی که قبلا نزدیک دستگاه بودند، حالا غیب شان زده بود. با خودم حدس زدم که برای برداشتن کارت آنجا ایستاده بودند ولی من که ناامید نشده بودم، رفته بودند.

گاهی کارت گیرها به همراه یک دوربین کوچک در محل نصب شده اند تا سارقین رمز عبور شما را هم ببینند. من با یک کارت گیر در دست، حتی فکرش را هم نکردم که یک وسیله انجام جرم را نگه داشته ام، یا شاید چیزی که صاحبش احتمالا آن را پس می خواهد و ممکن است برای به دست آوردن دوباره اش به من صدمه بزند.

به کافه برگشتیم، به بانک زنگ زدم و یک متصدی مهربان جوابم را دارد، هیچ نمی دانست که وسیله ای که یافته ام چیست. به هر حال با من همدردی کرد و شماره حسابم را برای هر گونه دسترسی مشکوکی تحت نظر قرار داد.

به ایستگاه پلیس محلی هم زنگ زدم. آنها به من گفتند که وسیله را دور بیندازم. فقط همین. من هم ماموریتم را جدی گرفتم و تا جایی که می شد آن را خراب کردم.

اما الآن که چند سال گذشته، دستورالعمل آنها فرق کرده. حالا می گویند اگر وسیله ای روی خودپردازها یافتید، به پلیس زنگ بزنید تا بیاید آن را ضبط کند (شاید اثر انگشتی هم یافت!) اگر موقع گرفتن پول از ATM گروهی نزدیکی تان ایستاده بودند، بیشتر دقت کنید و قبل از وارد کردن کارت، ورودی را دقیق چک کنید.

بهترین خودپردازها آنهایی هستند که داخل یک ساختمان یا اتاقک قرار دارند زیرا احتمال کار گذاشتن کارت گیر بر روی آنها کم است. همچنین دستگاه هایی که ورودی کارت تنگ تری دارند هم احتمال نصب چنین وسایلی روی شان کمتر است. بیشتر مواقع، عصرها و بعد از تعطیلی شعب بانکی امکان نصب این طور وسایل در خودپردازها هست. بنابراین در چنین ساعاتی توجه دو چندانی داشته باشید.

چند وقت پیش در رومانی، مردی که دوره زندانش را به خاطر دزدی از ATM می گذراند، تصمیم گرفت از دانش خود برای طراحی یک سیستم چرخ دنده ای برای مکش کارت به داخل استفاده کند که احتمال وقوع جرم را کاهش می داد.

اما سعی کنید تجربه چند سال قبل مرا تکرار نکنید. حمل کردن یک وسیله مجرمانه کار درستی نیست. اگر هم موفق به بازیابی کارت تان نشدید، بهتر است به بانک زنگ زده و آن را همان موقع مسدود کنید تا امکان سوء استفاده باقی نماند، همچنین تماس با پلیس برای خارج کردن کارت گیر هم فراموش نشود.

1 نظر
  1. بصیره 11 سال قبل
    پاسخ

    هیچ وقت، هیچ وقت امتحان آز کامپیوتر یادم نمیره. حالت گرافیکی داشت به این صورت که برنامه ای بنویسید که یک توپ/دایره از سمت چپ/راست/بالا/پایین – دقیقا به خاطر نمیارم – وارد صفحه بشه و بعد یه چیزی باید می شد که یه قلقی داشت. یه دستور که بیشتر پسرایی که خودشون فراتر از کلاس کار می کردن، بلد بودن. استاد خودشون نگفته بودن. اکثرا گیر کرده بودن. یه طوری بود که اگر شما 99 چیز می دونستید اما یک چیز نمی دونستید، کارت گیر داشت. وسط امتحان پا شدم و بعد از امتحان استاد گفتن دوباره روز بعد هم امتحان جبرانی گرفته میشه.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید