عادات روزانه برای مهربانی با خود

توسط

مهربانی با خود در زندگی روزمره یکی از بهترین خدماتی است که می‌توانیم به خودمان ارائه کنیم. با مهربانی در زندگی سبک بار تر می‌شویم و ارتباطاتمان بهبود بخشیده می‌شود. شادتر می‌شویم. اعتماد به نفس و احساس شایستگی و لیاقت در ما تقویت می‌شود. اما این حسی است که اغلب نادیده می‌گیریم و یا با انجامش دچار احساس گناه می‌شویم.

سه چیز در زندگی یک انسان مهم است: نخست: مهربانی، دوم مهربانی و سوم مهربانی … هنری جیمز

برای ایجاد این دگرش مثبت از همین امروز یک عادت ساده در خودمان ایجاد می‌کنیم. با خودمان مهربان باشیم. همهٔ این‌ها را یک روزه امتحان نکنید. هر روز یک عادت! اگر آن را دوست داشتید و کمک حالتان بود فردا هم آن را ادامه بدهید!

1. روی خودت سرمایه گذاری کن. 30 دقیقه تا یک ساعت در صبح یا عصر صرف خواندن، گوش دادن و یا دیدن چیزهایی کن که کمک کند خودت و جهان اطرافت را بهتر و بیشتر بشناسی و بتوانی زندگی‌ات را بهبود ببخشی. اگر برایت مقدور است آن چه یاد می‌گیری را به عمل در بیاور.

2. وقتی مورد حملهٔ یک منتقد درونی (وجدان) یا بیرونی قرار می‌گیری حقیقت یا شکایت بی مورد بودن آن را تشخیص بده. منتقد درونی اغلب اوقات به مسائل خوبی در موردمان اشاره نمی‌کند.

اطرافیان هم برای رسیدن به اهداف خودشان سعی می‌کنند به ما حمله کنند و ما را پایین بیاورند. هر وقت در چنین موقعیتی قرار گرفتی از خودت بپرس چرا باید از این مسئله ناراحت شوم!؟

تغییر افکار بسیار سودمند خواهد بود کمک خواهد کرد که حقیقت را بیابیم و خودمان را دست کم نگیریم.

به عنوان مثال اگر خودت یا دیگری گفت عملکرد خوبی در مدرسه نداری، می‌توانی از خودت این سؤال را بپرسی و به دنبال توجیه‌هایی باشی که این مسئله را نفی کنند. اگر این حملات را زیر سؤال ببری و به دنبال توجیه باشی به عنوان مثال می‌فهمی که کارت در مدرسه خوب است و فقط در دو درس فیزیک و ریاضی کمی ضعیف هستی.

با این کار بدون اینکه خودت را پایین آورده باشی به خودت کمک کرده ای.

3. صبح که از خواب بیدار می‌شوی در کمال آرامش به خودت بگو «امروز باید شاد باشم».

من اغلب این کار ساده را انجام می‌دهم و تفاوت بزرگی در روزم ایجاد می‌کنم. وقتی این جمله می‌گویم و سعی می‌کنم در طول روز آن را در ذهنم حفظ کنم بیش از پیش قدر داشته‌هایم را می‌دانم. غذایی که می‌خورم، کارم، آب و هوا، اطرافیان و همه و همهٔ اتفاقاتی که در طول روز رخ می‌دهد باعث شادمانیم می‌شود.

امور کم اهمیت و اتفاقاتی که دیگران عادی و روزمره می‌بینند برایم معنادار و قابل تمجید می‌شوند.

این رویکرد در زندگی می‌تواند زندگی را سبک‌تر و لذت بخش تر کند و انگیزه‌تان را افزایش دهد.

4. امروز بدون استرس! یک دوش طولانی بگیر و کتابی بخوان! کاری را به انجام برسان و یا با کسی دربارهٔ مسئله ای که در ذهن داری صحبت کن و همه را بیرون بریز! 30 دقیقه تمرکز کن و با بیرون ریختن همهٔ استرس‌ها و اضطراب‌ها با ذهن و جسمت مهربان‌تر باش!

5. یک روز معمولی! یک قدم کوچک به سمت امری مثبت بردار! اگر احساس می‌کنی روزی خسته کننده و پر از افسردگی داری قدمی مثبت بردار و امیدی تازه در زندگی‌ات بیافرین. یک مسافرت برای خودت ترتیب بده. یک ملاقات با بهترین دوستت داشته باش با هم قهوه بخورید و حرف بزنید. ببین چطور می‌توانی در زندگی و کارت پیشرفت کنی. یک سرگرمی جدید برای خودت پیدا کن.

6. با خودت دوست باش! خودت را تنبیه نکن و با این کار موجب فرسایش اعتماد به نفست نشو. در عوض رفیقی مهربان و هواداری پابرجا برایش باش!

از خودت بپرس یک دوست مهربان در این شرایط چگونه می‌تواند کمکم کند؟

پس همان کار را انجام بده و همان حرف‌ها را به خودت بزن! فراموش نکن از خودت بپرسی از این شرایط چه درسی گرفته ای و ببین آیا فرصتی پیش رویت هست یا نه! پس از این درس استفاده کن و دوباره بلند شو و پیشرفت را از سر بگیر.

7. بخند! 30-20 دقیقه در میان روز، صبح‌ها و یا عصر که از سر کار برگشتی یک فیلم طنز ببین، یک کتاب فکاهی بخوان یا به یک پادکست کمدی گوش کن و بخند. من از مدت‌ها پیش این کار را انجام می‌دهم و الآن مطمئنم که این کار مؤثرترین کاری است که می‌توانم برای تقویت انرژی و مثبت اندیشی و رها شدن از استرس‌های درونیم انجام دهم.

8. به خاطر داشته باش آینده هنوز در دست‌های توست و هیچ وقت برای تغییر دیر نیست. خودت را در دور باطل افکار آزارنده ای نظیر آن چه می‌توانستی انجام دهی و آنچه از دست داده ای گرفتار نکن.

در عوض ببین در روزهای پیش روی زندگی‌ات چه می‌خواهی!؟ سلامتی بیشتر؟ روابط بهتر؟ شرایط کاری متفاوت؟

چه قدم‌هایی می‌توانی به سوی خواسته‌هایت برداری؟ امروز یکی از آن قدم‌ها را بردار! فردا قدم بعدی…

9. دائما یادآوری کن که مهربان بودن با خودت چه مزایایی خواهد داشت. بر اساس تجربیات من با یادآوری دلایل هوشمندانه بودن مهربانی با خود و زمان گذاشتن برای این کار می‌توانی آن را ساده تر کنی.

با یادآوری منافعی همچون زندگی بهتر، پشتکار بیشتر اعتماد به نفس بالا شادی و آرامش درونی ارتباطات مثبت بیشتر با خود و دیگران، مهربانی با خود در خلال فراز و نشیب‌های زندگی آسان‌تر می‌شود.

منبع: دگرش

3 نظر
 1. موژان 11 سال قبل
  پاسخ

  با خودت دوست باش! خودت را تنبیه نکن و با این کار موجب فرسایش اعتماد به نفست نشو. در عوض رفیقی مهربان و هواداری پابرجا برایش باش!

 2. ندا 11 سال قبل
  پاسخ

  مرسی خیلی خوب بود.

 3. فریبا معلمی 11 سال قبل
  پاسخ

  میثم جان عالی بود کلی بهم انگیزه و امید داد. مرسی دوست عزیز

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید