آشنایی با 10 پل زیبا و شگفت انگیز در جهان

توسط

پل سازی، می تواند علاوه بر مهارت مهندسی سازنده اش، ذوق و زیبایی شناسی او را هم به نمایش بگذارد. مهندس سازنده می تواند با توجه به اقلیم و محیط کار، در طراحی پلی متناسب با طبیعت محیط طراحی نماید و زیبایی طبیعی محیط را با سازه ی خود بر هم نزند. پل هایی هستند که نه تنها وظیفه نقل و انتقال را بر عهده دارند، بلکه سازه هایی زیبا و چشم نواز را ایجاد کرده اند و به خوبی با محیط خود ترکیب شده اند.

پل راکوتز (آلمان)، پل ریشه های زنده (هند)، پل شهاراه (یمن)، پل موج های هندِرسن و پل مارپیچ (سنگاپور)، پل جزیره آیولا (استرالیا)، پل فواره آب بانپو (کره جنوبی)، پل هوایی لانگ کاوی (مالزی)، پل کین تای، ژاپن و پل صلح (کانادا) جز زیباترین پل های جهان هستند.

پل راکوتز (پل شیطان) در کروملائوی آلمان

پل راکوتز (آلمان): این پل در سال 1860 در کروملائوی آلمان ساخته شد. برای ساخت این پل که به «پل شیطان» نیز معروف است، از سنگ بازالت استفاده شده است. امروزه، این پل برای استفاده عمومی کاربرد ندارد. حالت نیم دایره ای پل، در بازتاب نقشش بر آب مانند حلقه ای زیبا به نظر می رسد.

پل ریشه های زنده در روستای «جراپونجی» هند

پل ریشه های زنده (هند): روستای کوچک «جراپونجی» یکی از پر باران ترین مکان های کره زمین است. در این جا، پل ساخته نمی شود، بلکه از آن چه کاشته شده، رشد می کند. ریشه های این درختان خاص، در جهتی ویژه رشد می کنند، و در ظرف 10 تا 15 سال می توانند ساختارهایی پل مانند ایجاد نمایند. روی این پل به صورت همزمان، می توانند حدود 50 نفر تردد کنند.

پل سنگی شهارا روستاهای کوهستانی شهارا و شهارات را به هم متصل می کند.

پل شهاراه (یمن): این پل سنگی، روستاهای کوهستانی شهارا و شهارات را به هم متصل می نماید. این پل در قرن 16 ساخته شد. نمای نفس گیر پل که در هر پایانه خود به یک راه پله سنگی متصل می شود، در این تصویر مشخص است.

پل موج های هندِرسن در سنگاپور

پل موج های هندِرسن (سنگاپور): این پل، در ارتفاع 36 متری جاده هندرسن در سنگاپور ساخته شده و کوه فِیبِرپارک را به تِلوک بلانگا هیل پارک متصل می کند. این پل، ترکیبی از نوارهای پولادی و چوب هایی زردرنگ است. نورپردازی این پل، بر زیبایی آن افزوده است.

پل مارپیچ متصل کننده مارینای مرکزی به مارینای جنوبی در سنگاپور

پل مارپیچ (سنگاپور): این پل، مارینای مرکزی را به مارینای جنوبی متصل می سازد. پل مارپیچ ترکیبی از شیشه و فولاد است. این پل روی چهار پایه ساخته شده و نورپردازی به خوبی ساختار مارپیچی دوگانه داخلی و بیرونی تر را تزئین  کرده است.

پل جزیره آیولا بر روی رودخانه مور در استرالیا ساخته شده است.

پل جزیره آیولا (استرالیا): این پل علاوه بر آن که عبور از رودخانه مور را در گرانز میسر می کند، بلکه یک بار هم محسوب می شود و در آن امکان استفاده از حمام آفتاب، کافی شاپ، تئاتر در فضای باز و شهربازی برای کودکان نیز میسر است. این پل در سال 2003 توسط «ویتو آکونچی» طراحی شد. حالا این پل سبب شده این جزیره نزد توریست ها بسیار محبوب شود.

پل فواره آب بانپو در کره جنوبی

پل فواره آب بانپو (کره جنوبی): این پل با نام فواره رنگین کمان مهتاب نیز شناخته می شود و روی رودخانه هان ساخته شده و بلوک های سئوچو و یونگسان را به هم متصل می کند. یگانگی این پل از آن جهت است که این پل، روی پل پیشین جامسو ساخته و پلی دو مسیره ایجاد شد. از این سازه، 190 تن آب در دقیقه فواره می کند. این آب ها با شعاعی بیست متری مستقیما وارد رودخانه می شود. با نورپردازی های پل، این جریان آب مانند رنگی کمان به نظر می رسد.

پل هوایی لانگ کاوی (مالزی)

پل هوایی لانگ کاوی (مالزی): این پل کابلی روی قله کوه “گونون چین چانگ” در جزیره پولائو لانگ کاوی قرار دارد.

پل چوبی کین تای بر روی رودخانه نیشیکی در ژاپن

پل کین تای (ژاپن): این پل چوبی، روی رودخانه نیشیکی قرار دارد. و از 5 سازه قوسی تشکیل شده که در سال 1673 بنا شده است. پل کین تای، در نزدیکی کوه یوکویاما قرار دارد و در فصل شکفتن درختان گیلاس در بهار و پاییز، مکانی توریستی محصوب می شود.

پل صلح (کانادا) بر روی رودخانه کالگری ساخته شده است.

پل صلح (کانادا): این پل روی رودخانه کالگری قرار دارد. این پل، توسط آرشیتکت اسپانیایی، «سانتیاگو کالاتراوا» طراحی شد و حالتی مارپیچی با سقف شیشه ای دارد. رنگ سرخ و سفید استفاده شده در این پل، یادآور پرچم کانادا است. برای ساخت این پل، 24 میلیون دلار هزینه صرف شده و روزانه 6 هزار نفر از آن استفاده می کنند. در سال 2012 طراحی این پل چندین جایزه را نصیب مهندس سازنده آن کرد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید