معرفی پایگاه اینترنتی ویکی پلاس

توسط

فناوری اطلاعات (Information Technology یا IT)، بر اساس تعاریف انجمن فناوری اطلاعات آمریکا (ITAA‎) «مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا به برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری» دلالت دارد. به طور خلاصه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از رایانه‌های الکترونیکی و نرم‌افزار سروکار دارد تا فرآیند تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن انجام پذیرد. اخیرا تغییر اندکی در این عبارت داده شده تا این اصطلاح بصورت واضحی دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد. بنابراین عده‌ای بیشتر مایلند تا عبارت «فناوری اطلاعات و ارتباطات» (Information and Communications Technology) یا به اختصار«ICT» را به کار برند.

فناوری اطلاعات از علم رایانه بسیار وسیع‌تر و مبهم تر است. این اصطلاح در دهه 1990 جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های 60 و 70 میلادی بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولا به تولید، پردازش، نگهداری و توزیع اطلاعات در موسسات بزرگ اشاره دارد. با اینکه دانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم تفاوت هایی دارند، اما در بسیاری از موارد با هم وجوه مشترک نیز دارند. بطور مثال اگر علم رایانه به مهندسی مکانیک تشبیه شود، فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است. در صنعت حمل و نقل، خودرو، راه‌ آهن، هواپیما و کشتی وجود دارد اما کل صنایع مطرح شده توسط مهندسان مکانیک طراحی می گردند. در عین حال که در صنعت حمل و نقل مسائل مربوط به مدیریت ناوگان، مدیریت ترافیک و تعیین استراتژی حمل و نقل در سطوح شرکت، شهر و کشور مطرح است و ارتباط مستقیمی با مهندسی مکانیک ندارد اما فناوری اطلاعات و ارتباطات (آی‌سی‌تی) دارای ارتباط تنگاتنگی در این زمینه است.

ویکی پلاس چیست؟
ویکی پلاس ترکیبی از ویکی و پلاس می باشد. اصطلاح‌ های “ویکی” و “ویکی‌ ویکی” جهت شناسایی نوع ویژه‌ای از فرامتن‌ (پرونده‌های HTML) یا نرم‌افزارهای مشارکت‌ گرای تولیدکنندهٔ آن به کار برده می‌شود. اولین ویکی ایجاد شده در اینترنت، در سال 1995 توسط وارد کانینگهام با نام ویکی‌ ویکی‌ وب ایجاد شد. کلمهٔ ”ویکی‌ ویکی” که در نام این سایت به کار گرفته شده الهام گرفته از نام یکی از خطوط اتوبوس‌رانی در هاوایی ست. عبارت Wiki Wiki در زبان مردمان هاوایی به معنی «بدو بدو» می باشد. شایان ذکر است نام ”ویکی پلاس” هم الهام گرفته از بزرگترین دانشنامه متن باز دنیا، یعنی ویکی پدیا می باشد. همچنین تارگاه ویکی پلاس نسخه پلاس همان ایران ویکی می باشد.

فناوری اطلاعات Information Technology

فعالیت پرتال ویکی پلاس از خرداد ماه سال 1390 آغاز شده است. یکی از مهمترین اهداف تاسیس این پایگاه اینترنتی، افزایش سطح علمی و اطلاع رسانی دقیق تر در جنبه های گوناگون فناوری جهان می باشد و همواره ارائه اخبار و مقالات جدید به مخاطبین در اهم اولویت های پرتال قرار گرفته است. در طراحی ویکی پلاس سعی شده دسترسی خوانندگان به مطالب منتخب شان از طرق مختلف به آسانی امکان پذیر باشد. نقشه سایت، دسته بندی موضوعات براساس شاخه های مختلف، ارتباط مطالب توسط تگ، سیستم قدرتمند جستجوی داخلی، امکان مشاهده مطالب مرتبط با مقاله در حال مشاهده، دسته بندی مقالات پربیننده هفته، مقالات داغ و امکان مشاهده مقالات از نویسنده ای خاص، از جمله امکانات ویژه سایت می باشند که در راستای سهولت دسترسی به مقالات در نظر گرفته شده اند.

بیشترین تمرکز ویکی پلاس در تولید محتوای غنی و سودمند به زبان فارسی است. در این مسیر، از جدیدترین و معتبرترین مقالات منتشر شده در وب‌ سایت های مرجع فناوری اطلاعات بهره گیری می شود که عمدتا به دو زبان انگلیسی و فارسی می باشند. محتوای همه مطالب منتشره در ویکی پلاس توسط نویسندگان مجله تولید یا ترجمه می‌شود و اگر در بخشی از مطالب، از اطلاعات موجود در سایر نشریات اینترنتی و غیراینترنتی استفاده شود، حتما با ذکر منبع خواهد بود و در صورت امکان به آن لینک داده می شود. همچنین از تمامی مخاطبین و دوستان انتظار می رود که در هنگام استفاده از مطالب ویکی پلاس، حتما نام سایت با عنوان ویکی پلاس ذکر شده و لینک مطلب در متن قرار گیرد. به عبارت دیگر: کلیه حقوق مطالب منتشر شده در ویکی پلاس، متعلق به نویسنده مطلب بوده و نقل قسمت یا تمامی آن تنها با درج نام «ویکی پلاس» و لینک به مطلب بلامانع است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید