غار “بورنیک” جاذبه گردشگری 30 هزار ساله فیروزکوه

توسط

اگر عکس هایش را بدون هیچ توضیحی ببینید، شاید با خودتان بگوبید این چه کشوری است که چنین جاذبه زیبایی دارد، اما زمانی که پای تان به دهانه غار “بورنیک” برسد، به طور حتم از اینکه کشورتان چنین جاذبه هایی دارد، حیرت زده می شوید.

هنگامی که از دهانه غار به دشت بورنیک نگاه می کنید، قطعا به یاد انسان های نئاندرتالی می افتید که 30 هزار سال پیش خانه هایشان غارهای سرد آهکی بوده و شاید در طول روز بارها کوه را بالا و پایین می کردند، بدون آن که از پدیده ای به نام آرتروز خبر داشته باشند.

نمایی از دهانه غار از داخل

غار “بورنیک” یکی از جاذبه های گردشگری فیروزکوه است که بعد از حدود 2 ساعت کوهنوردی به دهانه آن می رسید و بعد از گذشتن از 2 دهانه و پایین رفتن از 148 پله، به دل تاریک و سرد کوه های فیروزکوه می رسید. اگر کمی سکوت کنید، صدای چکه آب را می شنوید، صدایی که شما را به دنیای طبیعت وصل می کند. این غار از 3 تالار عظیم تاقدیسی تشکیل شده است. تالار نخست یا بیرونی بورنیک و وجود آثاری از دوره های تاریخی کشف شده در آن، نشان می دهد که از مراکز اصلی زندگی انسان ها از دوره غارنشینی به بعد بوده است.

ورودی غار بورنیک – Bornik Cave

بورنیک که به معنی محل امن و خوب است، در سال 81 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، اما تابلویی که اطلاعات آن به رویش ثبت شده باشد در اطرافش وجود ندارد! از طرفی غارنوردانی که شب را در دهانه غار گذرانده اند، زباله هایشان را کنار بقایای آتش رها کرده و رفته اند. با این حال خوشبختانه هنوز این غارِ گردشگری به زباله دانی تبدیل نشده است. این غار هم از دست وندال ها در امان نمانده و هر کسی که به آن سر زده، با دیواره نویسی از خودش یادگاری به جا گذاشته است.

یادگاری هایی که بر روی دیواره های غار بورنیک نوشته شده است

برای رسیدن به غار بورنیک باید از کوچه باغ های روستای هرانده بگذرید، باغ هایی که سیب های قرمز، کمر شاخه هایش را خم کرده است. شنیدن صدای آب رودخانه ای که از حَبله رود جریان گرفته و خوش و بش با مردم محلی باصفا استرس و دغدغه زندگی شهری را تا ساعت ها از ذهن دور می کند. اغلب مردم روستای هرانده باغداری و کشاورزی می کنند. قبلا اغلب آن ها گُل داودی پرورش می دادند و می فروختند، اما چون مقرون به صرفه نبود و هر شاخه را 40 تومان از آن ها می خریدند اما در حال حاضر کمتر گل می کارند و بیشتر باغداری می کنند.

در طول مسیر تنها یک باغچه برای استراحت وجود دارد و اگر می خواهید موقع برگشت از غار همانجا ناهار بخورید، باید از قبل با صاحب باغچه تماس بگیرید تا بساط نهار و چای را برایتان فراهم کند.

غارنوردی در بورنیک خسته کننده است و برای کودکان و سالمندان مناسب نیست. داخل غار بسیار سرد است و همراه داشتن لباس گرم ضروری است. همچنین نبود چشمه و آب آشامیدنی یکی دیگر از نکاتی است که باید برای رفتن به بورنیک و کوه پیمایی در این منطقه به آن توجه شود و آب به اندازه کافی همراه داشته باشید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید