نگاهی به «محمدعلی کلی» در قاب سینما

توسط

«کاسیوس کلی» که پس از مسلمان شدن نام محمدعلی را برای خود برگزید، سرانجام پس از سال ها مبارزه با بیماری پارکینسون در سن 74 سالگی در بیمارستانی در آمریکا درگذشت. وی یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین چهره های ورزشی در جهان بود که در داخل و خارج از رینگ طرفداران زیادی داشت، لذا مورد توجه ویژه صنعت سینما نیز قرار گرفت و در چندین فیلم به زوایای گوناگون زندگی او پرداخته شد.

نگاهی به «محمدعلی کلی» در قاب سینما

«علی مبارز»

اولین فیلم درباره این ستاره ورزشی در سال 1971 با عنوان «علی مبارز» به کارگردانی مشترک «ریک باکستر» و «ویلیام گریواس» ساخته شد که ماجرای آن حول محور اولین تقابل وی با «جو فریزر»، مهمترین رقیبش و جنجال های خارج از رینگ بود. در این فیلم «محمدعلی کلی» و «جو فریزر» در نقش های خودشان بازی کردند.

«بزرگترین»

«بزرگترین» دومین فیلم با حضور «کلی» در نقش خودش در سال 1977 به کارگردانی «تام گریس» رقم خورد که درباره زندگی وی پس از المپیک سال 1960 تا کسب مجدد قهرمانی سنگین وزن جهان و بازپس گرفتن قهرمانی از «جو فورمن» بود.

نمایی از فیلم “بزرگترین” با حضور «کلی» در نقش خودش

«وقتی ما پادشاه بودیم»

مستند «وقتی ما پادشاه بودیم» در سال 1996 به کارگردانی «لئون گست» ساخته شد که به مسابقه مشت زنی دسته سنگین وزن جهان بین «محمدعلی کلی» و «جورج فورمن» می پرداخت. این مسابقه که در سی ام اکتبر 1974 برگزار شد، با نام «غرش در جنگل» شناخته می شود. در این فیلم افراد مشهوری چون «جیمز براون»، «بی بی کینگ»، «نورمن میلر» و «اسپایک لی» حضور دارند. نمایش فیلم «وقتی ما پادشاه بودیم» در سال 1994 با استقبال منتقدان مواجه شد و این فیلم در همین سال جایزه اسکار بهترین فیلم مستند بلند را دریافت کرد.

«علی: قهرمان آمریکایی»

«علی: قهرمان آمریکایی» به کارگردانی «لئون ایکاسو»، فیلم تلویزیونی زندگی نامه «محمدعلی کلی» در سال 2000 بود که بیشتر از طریق فلش بک به زندگی وی زمانی که هنوز مسلمان نشده بود می پردازد. این فیلم که در آن «دیوید رامسی» در نقش محمدعلی بازی می کند، شامل جدال معروف قهرمانی جهان در سال 1974 با «جورج فورمن» نیز می شود.

«علی»

فیلم «علی» محصول سال 2001 ساخته «مایکل مان» یکی از منحصر به فردترین فیلم ها درباره «محمدعلی کلی» است، چرا که برخلاف اغلب آنها در قالب مستند ساخته نشده است. این فیلم به روایت زندگی این بوکسور در خلال سال های 1964 تا 1974 میلادی می پردازد و در آن «ویل اسمیت» بازیگر معروف آمریکایی در نقش محمدعلی به ایفای نقش پرداخته است و برای این نقش نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد سال 2001 شد.

«رو در روی علی»

در مستند «رو در روی علی» که در سال 2009 که توسط «پیت مک کورماک» ساخته شد، زندگی این ستاره دنیای مشت زنی از زبان 10 نفر از مهمترین رقبای او روایت می شود که به ستایش از وی در طول دوران حرفه ای ورزشی اش می پردازند. این فیلم در نهایت به جمع نامزهای نهایی بخش مستند اسکار راه یافت اما موفق به کسب جایزه نشد.

«محاکمه محمدعلی»

مستند «محاکمه محمدعلی» ساخته «بیل سیگل» در سال 2013 روایتگر مسلمان شدن وی و همچنین امتناع او از حضور در جنگ ویتنام است. در این مستند به واکاوی عقاید کِلی درباره نابرابری نژادی و همچنین مذهب پرداخته شده است.

«من علی هستم»

اما مستند «من علی هستم» که جدیدترین فیلم درباره قهرمان سه دوره بوکس سنگین وزن جهان است در سال 2014 به کارگردانی «کلر لوئینس» است که با استفاده از فایل های صوتی مصاحبه با کِلی و خانواده اش، روایت مستند از داستان زندگی او ارائه می دهد. در این پروژه سینمایی «مارک تایسون» و «جورج فورمن» از قهرمانان پرآوازره بوکس جهان نیز مقابل دوربین رفته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

1 نظر
  1. آربروسک 8 سال قبل
    پاسخ

    درود بر تو ومطالب جالب و به روزت

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید