راهنمای کوهنوردی در کوهستان آلپ

توسط

کوهنوردی و پیاده روی در مسیرهای کوهستانی، از جذاب ترین ورزش ها و فعالیت های تفریحی در دل طبیعت هستند که طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارند. اما هر کاری نیاز به تمرین و یادگیری دارد. اگر شما کوهنورد تازه کار هستید و می خواهید برای صعودهای بیش از 4000 متر آماده شوید، این مطلب را بخوانید.

کوهنوردی در کوهستان آلپ، حتی برای کوهنوردان باتجربه هم ممکن است دلهره آور باشد. اما اگر آمادگی قبلی داشته باشید، هیچ کاری سخت نیست. احتمالا مشکلاتی مانند قله های دور از دسترس، آب و هوای نامساعد و مشکل در جهت یابی در ابتدای شروع کوهنوردی برای شما تجربه ای ترسناک بوده اند اما به مرور زمان و با کسب تجربه، توانایی شما برای مقابله و تاب آوردن این مشکلات، بیشتر شده است.

تجربه ی صعود از قله های بیش از 4 هزار متر هم چندان تفاوتی ندارد. این موفقیت، نزدیک تر از آن چیزی است که فکر می کنید. فقط به تمرین و آموزش نیاز دارید. اگر رویای صعود به یکی از قله های کوهستان آلپ را در سر می پرورانید، این نکات را در نظر بگیرید:

طرز فکر خود را تغییر دهید

حتی فکر کردن به صعود به قله های بالای 4000 متر، سخت و دلهره آور است اما اگر فکر کنید که این قله ها فقط پدیده های جغرافیایی کمی بزرگ تر از قله های 3900 متری هستند، شاید کار برای شما ساده تر شود. سعی کنید به آمار و ارقام بزرگ تمرکز نکنید. سختی ها و تلاش لازم برای صعود به این قله ها را به اجزای کوچک تر تقسیم کنید تا بتوانید از پس چالش هایی که با آن مواجه می شوید، بر بیایید. فقط به برنامه هایی که در یک ساعت آینده پیش رو دارید فکر کنید. مرحله به مرحله پیش بروید. فراموش نکنید که هر چه مسیر سخت تری را برای رسیدن به قله طی کنید، بعد از صعود احساس بهتری دارید و لذت شما زمانی که در دره، راه برگشت به خانه را پیش گرفته اید، وصف ناشدنی است.

آمادگی داشته باشید

مثل بیشتر ورزش ها، بهترین روش برای کسب آمادگی در کوهنوردی، رفتن به کوهستان و انجام دادن آن است. البته این کار ساده ای نیست به خصوص اگر محل زندگی شما، کوهستانی نباشد. باید پیش از شروع، به خوبی تمرین کنید و تمرینات خود را مناسب با هدفی که دارید، انتخاب و دنبال کنید. اگر در برنامه ی روزانه تان دوچرخه سواری، پیاده روی یا دویدن را گنجانده اید یا به طور مرتب این ورزش ها را دنبال می کنید، کمی سربالایی و مسیرهای دشوار را به مسیرهای عادی خود اضافه کنید. تمرین های تقویت پایین تنه را به ورزش روزانه ی خود اضافه کنید.

به مرور زمان که مهارت های شما افزایش پیدا می کنند، می توانید تکنیک های لازم برای دوره ی هم هوایی یا سازش (Acclimatisation) را یاد بگیرید و برای روز بزرگی که در انتظارتان است، آماده شوید. راهنما و مربی تان مهارت هایی که نیاز دارید ارزیابی می کند و هر چه که به آن نیاز دارید به شما می آموزد. اما هر چه کمتر به یادگیری نیاز داشته باشید، بیشتر از کوهنوردی لذت می برید. پس، قبل از رفتن، راه رفتن با کرامپون و استفاده از تبر یخ و هارنس را یاد بگیرید.

هم هوایی یا سازش (Acclimatisation)

صعود به ارتفاع 4 هزار متری بدون اینکه با شرایط ارتفاع و آب و هوا هماهنگ شده باشید، تجربه ای ناخوشایند است. بهترین کار این است که چند روزی را در شهرهای کوهستانی و ارتفاعات بالا سپری کنید تا بدن شما به ارتفاع و هوای رقیق عادت کند.

متاسفانه هیچ تضمینی وجود ندارد که آب و هوا ثابت و مساعد باقی بماند اما معمولا راهنمایانی که در کوهستان شما را هدایت می کنند، از نقاط مخفی کوهستان اطلاع دارند و قبل از اینکه روز بزرگ فرا برسد شما را به یکی دو قله می برند تا آمادگی لازم را کسب کنید. دوره ی سازش (هم هوایی) برای افزایش شانس شما برای صعود به قله بسیار ضروری است. علاوه بر این، شما می توانید از این فرصت برای یادگیری مهارت های مختلف و دیدن انواع کوه ها و قله ها استفاده کنید تا از صعود نهایی خود، بدون نگرانی لذت ببرید.

وسایل مورد نیاز

خبر خوب اینکه اگر قبلا کوهنوردی کرده باشید، بسیاری از وسایل لازم برای صعود به ارتفاعات بالا را در اختیار دارید. یک کوله پشتی حداقل 35 لیتری و ضدآب، کفش کوهنوردی و لباس گرم از وسایل ضروری کوهنوردی هستند. اگر برای کوهنوردی در ایران برنامه ریزی می کنید، این وسایل را می توانید از شهرهای کوهستانی خریداری یا حتی کرایه کنید. ولی برای کوهنوردی در ارتفاعات آلپ تجهیزات دیگری نظیر کرامپون، تبر یخ، کلنگ کوهنوردی و … نیز نیاز دارید.

معرفی چند قله برای شروع

در کنار همه ی چالش ها و دشواری ها، انتخاب مقصد و قله ی مناسب هم حائز اهمیت است. در ادامه چند قله مناسب خارجی را برای شما معرفی می کنم.

مون بلان (Mont Blanc): بلندترین کوه از رشته کوه های آلپ است که در مرز کشورهای فرانسه و ایتالیا قرار دارد. بلندترین قله این توده کوه 4807 متر ارتفاع دارد. صد کیلومترمربع از مون بلان پوشیده از یخچال های دائمی است که باعث شده آن را کوه سپید بخوانند.

ماترهورن (Matterhorn): با 4478 متر ارتفاع یکی از بلندترین قله ها در آلپ است که در مرز سوئیس و ایتالیا قرار دارد. کوه ماترهورن از کشنده ترین کوه ها برای کوهنوردان آلپ بوده است. این قله نماد کوه های آلپ به شمار می رود.

در کوهستان آلپ، قله ی ماترهورن (Matterhorn) زیباترین و قله ی مون بلان (Mont Blanc) بزرگ ترین قله ها هستند اما برای شروع و برای یک کوهنورد تازه کار، مناسب نیستند. اگر قصد دارید اولین صعود بالای 4 هزار متر را در کوهستان آلپ تجربه کنید، یکی از این سه قله را انتخاب کنید:

قله Allalinhorn با ارتفاع 4027 متر: این قله بسیار زیبا است و چشم اندازهای شگفت انگیزی دارد. صعود از این قله زیاد به مهارت های فنی نیاز ندارد. با تله کابین می توانید تا ارتفاع 500 متری از قله صعود کنید.

کوه گرن پارادیسو (Gran Paradiso) با ارتفاع 4061 متر: یکی از بلندترین کوه هایی است که تماما در ایتالیا قرار دارد. کلبه های کوهستانی راحت و بی نظیری در مسیر این قله وجود دارند که در آنها یک غذای عالی ایتالیایی منتظر شما است. پس از استراحت می توانید برای صعود آماده شوید.

کوه بریتورن (Breithorn) با ارتفاع 4164 متر: این کوه اگرچه از دو قله ی دیگر بلندتر است اما از آنها ساده تر است چرا که با تله کابین Klein Matterhorn می توانید تا ارتفاع 3800 متری بروید. البته طی کردن ادامه ی مسیر کمی سخت است اما تماشای منظره ی زیبای ماترهورن، ارزش تلاش کردن دارد.

این نکته را هیچ وقت فراموش نکنید که اگر موفق به صعود نشدید، ناامید نشوید، هر تلاش حتی اگر موفقیت آمیز هم نباشد، کوله باری از تجربه برای شما خواهد داشت. کوهی که روی آن ایستاده اید همان جا باقی خواهد ماند تا شما در تلاشی دیگر با مهارت ها و تجربیات بیشتر، برای صعود آن اقدام کنید.

منبع: adventuretravelmagazine

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید