جاده دسترسی خودرویی به علم کوه را ببندید

توسط

کوهنوردان داخلی و خارجی معتقدند برای حفظ طبیعت بکر دامنه قله های علم کوه و تخت سلیمان، راه دسترسی خودرویی به این قله ها باید بسته شود.

نماینده فدراسیون کوهنوردی در کلاردشت با اشاره به وجود راه دسترسی خودرویی به علم کوه گفت: این جاده ماشین رو به گفته دامداران و مسئولان پیشین شهرستان کلاردشت، در گذشته از سوی شرکت مترو با هدف برداشت سنگ ساخته شد و با این که کارشان پایان یافت ولی متاسفانه جاده را مسدود نکردند تا خسارت به طبیعت منطقه وارد نشود.

مهرزاد فرضی که با خبرگزاری ایرنا گفتگو می کرد، ادامه داد: این جاده به طول حدود 17 کیلومتر از منطقه «ونداربن» تا «تنگ گلو» امتداد دارد و هم اکنون به عنوان مسیر دسترسی به قله های علم کوه و تخت سلیمان استفاده می شود. تا قبل از ساخت این جاده که قدمت آن به بیش از دو دهه می رسد، مدت زمان لازم برای دسترسی کوهنوردان به این قله ها حدود سه روز بود، در حالی که هم اکنون تنها یک روزه می توانند به قله برسند.

وی گفت: درخواست بستن این جاده را کوهنوردان در سال های گذشته به مسئولان ادارات ذیربط از جمله جهاد کشاورزی و حفاظت محیط زیست ارسال کردند ولی تا کنون نتیجه ای نداشته است.

همه ساله با فرا رسیدن ماه خرداد، قله های علم کوه و تخت سلیمان پذیرای کوهنوردان خارجی و داخلی است. طبق آمارهای رسمی، پارسال دست کم 9 هزار کوهنورد به قله علم کوه و تخت سلیمان صعود کردند که از این شمار دستکم 400 نفر خارجی بودند.

کوهنوردان خارجی که به این منطقه سفر می کنند معتقدند با احداث این راه دسترسی نمی توان از طبیعت بکر و زیبای این منطقه حفاظت و استفاده کرد، ضمن اینکه صعود یک روزه به این قله ها برای سفر به این منطقه برای آنان مقرون به صرفه نیست.

قله علم کوه به ارتفاع 4850 متر در قسمت جنوب غربی شهرستان کلاردشت واقع است. این قله که پس از دماوند دومین قله بلند ایران محسوب می شود، دارای مسیرهای سخت سنگ نوردی و دیواره نوردی در کشور است.

شهرستان تاریخی و کوهستانی کلاردشت با جمعیتی حدود 50 هزار نفر در غرب مازندران واقع است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید